Dobré noviny
Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda niečo, čo len pár ľudí na svete
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda niečo, čo len pár ľudí na svete

Filip Vojsovič je uznávaný expert na televíznu techniku.
Filip Vojsovič je uznávaný expert na televíznu techniku. — Foto: Archív: FV

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje vysielanie. Vo svete prebieha ďalšia technologická revolúcia a na jej konci bude nový systém prenosu obrazu.

BRATISLAVA 6. apríla – Vyznať sa v televíznej technike a popri tom nezaostať ani v IT oblasti je náročná kombinácia. Špičkoví technici chýbajú všade vo svete. Filip Vojsovič je však odborník, ktorý si už vo svojom mladom veku môže povedať, že ovláda jedno aj druhé, vďaka čomu cestuje po svete a pomáha televíziám nabehnúť na najnovšie trendy

V oblasti televízneho vysielania práve prebieha revolúcia s neistým výsledkom. „Kým ste donedávna chceli vysielať naživo napríklad futbalový zápas, potrebovali ste na štadión priniesť prenosový voz, kopec techniky a množstvo ľudí. Dnes je situácia iná. Je úplne bežné, že na štadión v Melbourne prídu iba kameramani s kamerami a pripoja ich do internetovej infraštruktúry,“ vysvetľuje Filip podstatu technologickej premeny.

Filip počas pracovnej cesty v televízii Atlant Turner Broadcasting
Filip počas pracovnej cesty v televízii Turner Broadcasting System v Atlante. Foto: Archív: FV

Signál zo 16-tich kamier je v tom istom čase prenesený do centrály televízie v Sydney, kde sa nachádza zvyšok štábu – režisér, strihači a mnoho ďalších ľudí, ktorí by za normálnych okolností museli byť prítomní na mieste nakrúcania,“ hovorí Filip v rozhovore pre Dobré noviny. Po skončení športového zápasu pritom tá istá posádka v centrále televízie môže pracovať na inom zápase v úplne inom meste.  

Stále drahá technika

Ak by televízii vypadol technik, vedia jeho náhradu zabezpečiť hoci aj na inom kontinente. Časový rozdiel v prenose medzi kontinentmi je 100 milisekúnd, čo sa stále dá akceptovať. Filip už takto stál za modernizáciou technologického zázemia pre televízie v Japonsku, Katare, USA či Saudskej Arábii. Požiadavky a zámer televízii sa naprieč svetom mení.

Zákulisie Katarskej televízie.
Zákulisie Katarskej televízie. Foto: Archív: FV

„Sú krajiny, ktoré sa neboja investovať do nových technológii, aj keď ešte nemusia fungovať na 100%. Neskôr, keď sa problémy vyriešia, sú však práve oni najväčší odborníci. Niekde chcú mať špičkový riadiaci systém, aby ušetrili na ľudských zdrojoch, iní zase aby boli schopní monitorovať viac vecí a nikde nenastane žiadny problém,“ myslí si Filip.

Tento koncept výroby sa nazýva Remote production a finančne je stále nákladný. Na druhej strane, keď si televízia zráta náklady na celý produkčný tím, ktorý musí na miesto vycestovať aj s technikou, môže aj ušetriť. 

Protinožci najväčší inovátori

Za najväčších inovátorov považuje v televíznej sfére práve Austráliu ale aj Nemecko. „Na Slovensku už niektorí ľudia videli na počítači film v 4K rozlíšení. V Japonsku v tejto kvalite niektoré televízie vysielajú už niekoľko rokov, jeden kanál dokonca v 8K. Televízie na našom trhu len nedávno prešli do HD kvality,“ prezrádza Filip, ktorým smerom sa bude v budúcnosti uberať aj náš trh, ktorý svet považuje za príliš konzervatívny.

Budova štátnej televízie v Saudskej Arábii.
Budova ministerstva v Saudskej Arábii. Foto: Archív: FV

Filip v minulom roku navštívil aj obrovské televízne komplexy NBC Universal v Miami či štátnu televíziu v Saudskej Arábii. Práve tam ho najviac prekvapila bezpečnosť, kvôli čomu sa bál fotografovať. „Aby som sa dostal do televízie, musel som prejsť niekoľkými stanovišťami, ktoré boli strážené armádou. Pri prvom ma vítali chlapci s tankom a guľometným hniezdom, pri druhom ďalší vojaci ale už bez tanku iba s hniezdom,“ spomína Filip dnes už na vtipnú príhodu.

Filip Vojsovič so zamestnancami televízie v Saudskej Arábii.
Filip Vojsovič so zamestnancami televízie v Saudskej Arábii. Foto: Archív: FV

Ako jedna väčšia rodina

Zdá sa, že sledovať technologické pokroky, je priam nemožné. „Každý mesiac je na trh uvedený nový produkt či riešenie. Práve preto, že sa práve prechádza na spomínaný systém, tak nie je jasné, ktorý štandard sa stane tým jediným oficiálnym, na ktorý by mali prejsť všetci,“ prezrádza rodák z Dubnice.

Vo svete nie je veľa odborníkov, ktorí by sa v tomto odvetví vyznali. To je aj hlavný dôvod, prečo sa podľa Filipa všetci navzájom poznajú. Nie je preto žiadnym prekvapením, že iného Slováka vo svojej branži nepozná.

Už ste čítali?