V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo

Návštevníci sa na festivale IXPO zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu.

BRATISLAVA 3. apríla - Matej Drlička je pôvodne klarinetista, no poznať ho môžete aj ako organizátora mnohých kultúrnych podujatí. V rozhovore pre Dobré noviny porozprával napríklad o festivale klasickej hudby Viva Musica! a najmä o pripravovanom festivale technológií IXPO.

Od hudby k najnovším technológiám

Keď mal Matej Drlička úraz zuba a hraniu na klarinet sa už nemohol venovať naplno, hudba ho začala zaujímať aj z druhej strany. Od roku 2005 v Bratislave organizuje festival klasickej hudby Viva Musica!, ktorý na Slovensko priniesol svetové mená ako Philip Glass, Cameron Carpenter či John Malkovich. Viva Musica! sa v hlavnom meste bude konať aj tento rok, no ešte predtým sa Matej Drlička sústreďuje na ďalšie podujatie, ktoré organizuje - festival technológií IXPO.

Podujatie prinesie prednášky o svete technológií, ale aj množstvo zábavy. Návštevníci sa zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu. „V hernom svete si dáte na hlavu virtuálne okuliare a ocitnete sa na Marse alebo kdekoľvek inde. Tá realistickosť je neuveriteľná, mozog je úplne oklamaný. Na IXPO vás pomocou virtuálnej reality prenesieme aj do galérie, k dielam štyroch slovenských výtvarníkov. Virtuálna realita sa už používa aj v priemysle, napríklad na simuláciu výrobných liniek vo fabrikách,“ povedal pre Dobré noviny Matej Drlička.

Festival IXPO sa uskutoční v Bratislave, a to v netradičnom priestore - v obrovskom stane. „Ideme postaviť najväčší stan, aký kedy na Slovensku bol. Bude to 14-sťažňový stan s rozlohou 6400 metrov štvorcových. Má to v sebe niečo festivalové, niečo letné, človek očakáva, že sa bude baviť. Nezatvárame technológie do betónovej kocky. Produkčne je to asi najzložitejšia vec, akú sme kedy riešili, pretože stan nemá vodu, elektrinu ani internet, ale nakoniec toto všetko návštevníci u nás nájdu,“ povedal o mieste konania festivalu IXPO Matej Drlička.

Technologický festival IXPO sa bude konať od 26. do 28. apríla na Tyršovom nábreží v Bratislave. Všetky potrebné informácie sa dozviete vo video rozhovore s jeho organizátorom Matejom Drličkom.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…