V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo

Návštevníci sa na festivale IXPO zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu.

BRATISLAVA 3. apríla - Matej Drlička je pôvodne klarinetista, no poznať ho môžete aj ako organizátora mnohých kultúrnych podujatí. V rozhovore pre Dobré noviny porozprával napríklad o festivale klasickej hudby Viva Musica! a najmä o pripravovanom festivale technológií IXPO.

Od hudby k najnovším technológiám

Keď mal Matej Drlička úraz zuba a hraniu na klarinet sa už nemohol venovať naplno, hudba ho začala zaujímať aj z druhej strany. Od roku 2005 v Bratislave organizuje festival klasickej hudby Viva Musica!, ktorý na Slovensko priniesol svetové mená ako Philip Glass, Cameron Carpenter či John Malkovich. Viva Musica! sa v hlavnom meste bude konať aj tento rok, no ešte predtým sa Matej Drlička sústreďuje na ďalšie podujatie, ktoré organizuje - festival technológií IXPO.

Podujatie prinesie prednášky o svete technológií, ale aj množstvo zábavy. Návštevníci sa zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu. „V hernom svete si dáte na hlavu virtuálne okuliare a ocitnete sa na Marse alebo kdekoľvek inde. Tá realistickosť je neuveriteľná, mozog je úplne oklamaný. Na IXPO vás pomocou virtuálnej reality prenesieme aj do galérie, k dielam štyroch slovenských výtvarníkov. Virtuálna realita sa už používa aj v priemysle, napríklad na simuláciu výrobných liniek vo fabrikách,“ povedal pre Dobré noviny Matej Drlička.

Festival IXPO sa uskutoční v Bratislave, a to v netradičnom priestore - v obrovskom stane. „Ideme postaviť najväčší stan, aký kedy na Slovensku bol. Bude to 14-sťažňový stan s rozlohou 6400 metrov štvorcových. Má to v sebe niečo festivalové, niečo letné, človek očakáva, že sa bude baviť. Nezatvárame technológie do betónovej kocky. Produkčne je to asi najzložitejšia vec, akú sme kedy riešili, pretože stan nemá vodu, elektrinu ani internet, ale nakoniec toto všetko návštevníci u nás nájdu,“ povedal o mieste konania festivalu IXPO Matej Drlička.

Technologický festival IXPO sa bude konať od 26. do 28. apríla na Tyršovom nábreží v Bratislave. Všetky potrebné informácie sa dozviete vo video rozhovore s jeho organizátorom Matejom Drličkom.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…