Sýkora: Odmeňovanie zamestnancov závisí od možností samosprávy
TASR
TASR

Sýkora: Odmeňovanie zamestnancov závisí od možností samosprávy

Predseda ZMOS-u Michal Sýkora zdôraznil fakt, že príplatok nie je fixnou, ale fakultatívnou časťou platu, odmenou, ktorou zamestnávateľ chce oceniť mimoriadne schopnosti či dosiahnuté výsledky.

Na archívnej snímke predseda ZMOS Michal Sýkora. — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 2. apríla (TASR) – Samosprávy rešpektujú zákonný nárok na osobný príplatok vo výške 15 percent pre pracovníkov za výkon samosprávnych úloh. Upozorňujú však na to, že na tento príplatok nie je právny nárok a jeho vyplatenie ako motivačnej zložky platu je vecou rozhodnutia zamestnávateľov. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) týmto reaguje na vyhlásenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV), podľa ktorého niektoré samosprávy znižujú zamestnancom platy tak, že im priznajú len tarifný plat a odoberú im nadtarifnú zložku platu, teda osobný príplatok.

Predseda ZMOS-u Michal Sýkora zdôraznil fakt, že príplatok nie je fixnou, ale fakultatívnou časťou platu, odmenou, ktorou zamestnávateľ chce oceniť mimoriadne schopnosti, dosiahnuté pracovné výsledky alebo vykonanie práce nad rámec pracovných povinností. „Jeho vyplatenie závisí aj od reálnych možností rozpočtov miest a obcí pri zabezpečovaní vlastných kompetencií, všestranného rozvoja a dofinancovania opatrení, ktoré boli na samosprávy presunuté bez ich finančného krytia,“ zdôraznil Sýkora.

Preto je podľa neho potrebné vnímať širší kontext disponibilných zdrojov samospráv a neustále sa zvyšujúci rozsah povinností, ktoré musia financovať. „Očakávaný nárast príjmov oproti predchádzajúcemu roku je na úrovni 178 miliónov eur, kým dosahy doposiaľ schválených nových legislatívnych zmien spôsobia výdavky na úrovni 260 miliónov, čo znamená, že mestám a obciam bude chýbať cca 80 miliónov,“ upozornil Sýkora. Spomenul i desaťpercentné zvyšovanie platov vo verejnej správe, ktorú ZMOS podporil. „Takéto zvýšenie platových taríf znamená pre samosprávy nárast výdavkov oproti minulému roku na úrovni 150 miliónov eur ročne,“ uviedol Sýkora. Považuje za neprijateľné, aby sa vytváral obraz, že mestá a obce majú tak značný nárast príjmov, že majú platiť výdavky za nové úlohy, ktoré sa v neúnosnej miere presúvajú na ich plecia.

Reagoval tak i na vyhlásenie Ministerstva financií (MF) SR, ktoré upozornilo, že posledných päť rokov získali obce o miliardu eur navyše a v ostatných rokoch bol tiež priaznivý vývoj v podielových daniach, ktoré medziročne rástli. Riaditeľka tlačového odboru MF SR Alexandra Gogová však poukázala na to, že o finančných dosahoch nových legislatívnych opatrení na rozpočty miest a obcí je ešte predčasné hovoriť, keďže výsledky tohtoročného hospodárenia budú známe až začiatkom roku 2020.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…