Sýkora: Odmeňovanie zamestnancov závisí od možností samosprávy
TASR
TASR

Sýkora: Odmeňovanie zamestnancov závisí od možností samosprávy

Predseda ZMOS-u Michal Sýkora zdôraznil fakt, že príplatok nie je fixnou, ale fakultatívnou časťou platu, odmenou, ktorou zamestnávateľ chce oceniť mimoriadne schopnosti či dosiahnuté výsledky.

Na archívnej snímke predseda ZMOS Michal Sýkora. — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 2. apríla (TASR) – Samosprávy rešpektujú zákonný nárok na osobný príplatok vo výške 15 percent pre pracovníkov za výkon samosprávnych úloh. Upozorňujú však na to, že na tento príplatok nie je právny nárok a jeho vyplatenie ako motivačnej zložky platu je vecou rozhodnutia zamestnávateľov. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) týmto reaguje na vyhlásenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV), podľa ktorého niektoré samosprávy znižujú zamestnancom platy tak, že im priznajú len tarifný plat a odoberú im nadtarifnú zložku platu, teda osobný príplatok.

Predseda ZMOS-u Michal Sýkora zdôraznil fakt, že príplatok nie je fixnou, ale fakultatívnou časťou platu, odmenou, ktorou zamestnávateľ chce oceniť mimoriadne schopnosti, dosiahnuté pracovné výsledky alebo vykonanie práce nad rámec pracovných povinností. „Jeho vyplatenie závisí aj od reálnych možností rozpočtov miest a obcí pri zabezpečovaní vlastných kompetencií, všestranného rozvoja a dofinancovania opatrení, ktoré boli na samosprávy presunuté bez ich finančného krytia,“ zdôraznil Sýkora.

Preto je podľa neho potrebné vnímať širší kontext disponibilných zdrojov samospráv a neustále sa zvyšujúci rozsah povinností, ktoré musia financovať. „Očakávaný nárast príjmov oproti predchádzajúcemu roku je na úrovni 178 miliónov eur, kým dosahy doposiaľ schválených nových legislatívnych zmien spôsobia výdavky na úrovni 260 miliónov, čo znamená, že mestám a obciam bude chýbať cca 80 miliónov,“ upozornil Sýkora. Spomenul i desaťpercentné zvyšovanie platov vo verejnej správe, ktorú ZMOS podporil. „Takéto zvýšenie platových taríf znamená pre samosprávy nárast výdavkov oproti minulému roku na úrovni 150 miliónov eur ročne,“ uviedol Sýkora. Považuje za neprijateľné, aby sa vytváral obraz, že mestá a obce majú tak značný nárast príjmov, že majú platiť výdavky za nové úlohy, ktoré sa v neúnosnej miere presúvajú na ich plecia.

Reagoval tak i na vyhlásenie Ministerstva financií (MF) SR, ktoré upozornilo, že posledných päť rokov získali obce o miliardu eur navyše a v ostatných rokoch bol tiež priaznivý vývoj v podielových daniach, ktoré medziročne rástli. Riaditeľka tlačového odboru MF SR Alexandra Gogová však poukázala na to, že o finančných dosahoch nových legislatívnych opatrení na rozpočty miest a obcí je ešte predčasné hovoriť, keďže výsledky tohtoročného hospodárenia budú známe až začiatkom roku 2020.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…