Whisky vystavuje v Bratislave fotografie z cestovateľskej závislosti
TASR
TASR

Whisky vystavuje v Bratislave fotografie z cestovateľskej závislosti

Viac fotografií aj autorových textových spomienok ako na výstave, ktorá potrvá do 26. apríla, je v rovnomennej knihe z vydavateľstva Slovart.

Na archívneju snímke vpravo Miloslav Whisky Laber. — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 2. apríla (TASR) – Fotografujúci vášnivý cestovateľ po svete Milo Láber má v Bratislave prvú výstavu s názvom Tretia planéta. Frontman legendárnej 30-ročnej kapely Slobodná Európa je známy pod prezývkou Whisky.

"Slovenský pobehaj má veľký pozorovací talent. Po iných drogách už užíva iba jednu – cestovanie. Na fotografiách neponúka kalendárové krajinky. Okrem nich svoje postrehy sprostredkuje textom a tvrdí, že žijeme v luxusnejšej časti sveta," predstavil výstavu na pondelkovej (1. 4.) vernisáži v galérii Rozhlasu Shooty.

Jej návštevník vidí množstvo husto postavených chatrčí - slumy v Kolumbii, chudobné, ale vysmiate a šťastné deti, zbombardovanú Bosnu a stopy všetko ničiacich vojen na Srí Lanke, v Náhornom Karabachu i ďalších lokalitách sveta s dlhodobo trpiacimi nevinnými obyvateľmi. Na zamyslenie sú aj dokumenty z indiánskej rezervácie či života ľudí v diktátorskom režime Severnej Kórey, kde ako v jedinej krajine sa nevedel dočkať odletu z nej.

Predstavuje marihuanové pole v ťažko dostupnej časti Kaukazu, najväčší krytý trh na svete – bazár v iránskom Tabrize, San Francisco ako metropolu slobody, Las Vegas ako mesto nevkusu. Tiež cestu v národnom parku Canyonlands v americkom Utahu, po ktorej bežal jeho obľúbený filmový hrdina Forrest Gump. Viac ako 70 veľkoplošných farebných fotografií je obrazom sveta mimo lákavých turistických destinácií.

"Tie ma absolútne nezaujímajú, dokonca ma desia davy čakajúcich turistov, aby sa dostali do nejakej pamiatky. Ja si organizujem svoje potulky sám. Bol som 14 krát v Indii a stále tam mám čo obdivovať. Rovnako aj v iných krajinách ma zaujíma tradičný život ľudí na vidieku, v neskomercionalizovaných lokalitách. Ich srdečnosť a úprimnosť," uviedol pre TASR Whisky.

Viac fotografií aj autorových textových spomienok ako na výstave, ktorá potrvá do 26. apríla, je v rovnomennej knihe z vydavateľstva Slovart.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…