Whisky vystavuje v Bratislave fotografie z cestovateľskej závislosti
TASR
TASR

Whisky vystavuje v Bratislave fotografie z cestovateľskej závislosti

Viac fotografií aj autorových textových spomienok ako na výstave, ktorá potrvá do 26. apríla, je v rovnomennej knihe z vydavateľstva Slovart.

Na archívneju snímke vpravo Miloslav Whisky Laber. — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 2. apríla (TASR) – Fotografujúci vášnivý cestovateľ po svete Milo Láber má v Bratislave prvú výstavu s názvom Tretia planéta. Frontman legendárnej 30-ročnej kapely Slobodná Európa je známy pod prezývkou Whisky.

"Slovenský pobehaj má veľký pozorovací talent. Po iných drogách už užíva iba jednu – cestovanie. Na fotografiách neponúka kalendárové krajinky. Okrem nich svoje postrehy sprostredkuje textom a tvrdí, že žijeme v luxusnejšej časti sveta," predstavil výstavu na pondelkovej (1. 4.) vernisáži v galérii Rozhlasu Shooty.

Jej návštevník vidí množstvo husto postavených chatrčí - slumy v Kolumbii, chudobné, ale vysmiate a šťastné deti, zbombardovanú Bosnu a stopy všetko ničiacich vojen na Srí Lanke, v Náhornom Karabachu i ďalších lokalitách sveta s dlhodobo trpiacimi nevinnými obyvateľmi. Na zamyslenie sú aj dokumenty z indiánskej rezervácie či života ľudí v diktátorskom režime Severnej Kórey, kde ako v jedinej krajine sa nevedel dočkať odletu z nej.

Predstavuje marihuanové pole v ťažko dostupnej časti Kaukazu, najväčší krytý trh na svete – bazár v iránskom Tabrize, San Francisco ako metropolu slobody, Las Vegas ako mesto nevkusu. Tiež cestu v národnom parku Canyonlands v americkom Utahu, po ktorej bežal jeho obľúbený filmový hrdina Forrest Gump. Viac ako 70 veľkoplošných farebných fotografií je obrazom sveta mimo lákavých turistických destinácií.

"Tie ma absolútne nezaujímajú, dokonca ma desia davy čakajúcich turistov, aby sa dostali do nejakej pamiatky. Ja si organizujem svoje potulky sám. Bol som 14 krát v Indii a stále tam mám čo obdivovať. Rovnako aj v iných krajinách ma zaujíma tradičný život ľudí na vidieku, v neskomercionalizovaných lokalitách. Ich srdečnosť a úprimnosť," uviedol pre TASR Whisky.

Viac fotografií aj autorových textových spomienok ako na výstave, ktorá potrvá do 26. apríla, je v rovnomennej knihe z vydavateľstva Slovart.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…