Mladý kaderník cestuje po svete a strihá ľudí bez domova. S ich príbehmi sa delí na Instagrame, ktorý sleduje celý svet
Príbehy bezdomovcov vás chytia za srdce a prinútia vás vážiť si to, čo máte.
LONDÝN 2. apríla - Joshua Coombes nie je obyčajným kaderníkom, ktorý každodenne chodí do salónu, kde strihá a jedným uchom načúva problémom sťažujúcich sa ľudí. Väčšina pracovníkov z jeho remesla to tak robí, no Joshua je predsa len iný. Vytvoril hashtag na Instagrame s názvom #dosomethingfornothing, čo v preklade znamená „urob niečo pre nič“. Cestuje po svete a venuje sa ľuďom bez domova. On ich však iba nestrihá, ale aj počúva a trávi s nimi čas.
Takto navštívil už viacero krajín, okrem iných aj Anglicko, Francúzsko a Holandsko, ale aj Indiu či Aljašku. Stretáva sa s ľuďmi bez domova a kompletne zmení ich výzor. Počúva ich príbeh, a keď dokončí prácu, spýta sa ich, či sa môže s ich príbehom podeliť na svojom Instagrame, aby o ňom vedeli ľudia.
Príbehy zo života
„Toto je Chris,“ začína príspevok Joshua. „Keď sme sa po prvý raz stretli, bol na tom veľmi zle. Jeden z jeho priateľov pred pár týždňami zomrel. Bol jedným z 50-tich, ktorí zomreli v uliciach Manchestru minulý rok. Chris roky slúžil v armáde. Trochu mi o tom rozprával. Veci sa odvtedy veľmi zmenili. Bol čas, kedy nevedel, čo má so sebou robiť. Ale prekonal to a teraz je tu,“ napísal Joshua a predstavil tak jedného zo svojich špeciálnych zákazníkov.
Rovnaké povolanie
V ďalšom príbehu Joshua narazil na pána, s ktorým mal spoločného viac, ako si myslel. „Toto je Joe. Vyrástol v Mexiku, odkiaľ sa ako malý presťahoval do Ameriky. Stretli sme sa v Los Angeles na začiatku roka. Dal som mu stoličku a ostrihal ho. Povedal mi, že aj on sám kedysi pracoval ako kaderník. Svoju prácu mal rád. Najviac sa mu na nej páčili ľudia, ktorí prichádzali a odchádzali,“ predstavil svetu svojho ďalšieho zákazníka šikovný kaderník.
Ďalšia zastávka - galéria
S nárastom popularity sa Joshua, spoločne s dlhoročným priateľom a umelcom Jamiem, rozhodli nájsť inú cestu, ktorou by ľudí oboznámili s príbehmi bezdomovcov. Odcestovali do Skid Row v Los Angeles. Táto oblasť patrí k najviac zaľudneným miestam ľuďmi bez domova v Spojených štátov amerických. Joshua ľudí strihal a Jamie ich pritom fotil a neskôr namaľoval portréty.
Najali si galériu, v ktorej by mohli svoju prácu vystaviť, a svoju šou nazvali Light and Noise. Dúfali, že sa im podarí vybudovať most medzi bezdomovcami a návštevníkmi z ostatných častí „Mesta anjelov“. Neskôr sa presunuli aj do Joshuovho rodiska Londýna. Plán dvoch nadšených kamarátov vyšiel a šou sa presunula aj do ďalších svetových metropol. Jamieho portréty s Joshuovou prácou obdivovali ľudia v Berlíne, Paríži, Amsterdame či Manchestri.