V oblasti flexibility pracovnej sily sú nové výzvy
TASR
TASR

V oblasti flexibility pracovnej sily sú nové výzvy

Rastislav Kulich zo spoločnosti Google Slovensko uviedol, že za ich úspechom stojí štýl riadenia, ako aj výber najlepších talentov. Spoločnosť poskytuje čo najviac priestoru na sebarealizáciu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 1. apríla (TASR) - Inovácie, robotizácia a automatizované procesy prinášajú nové výzvy v oblasti flexibility pracovnej sily. V transformácii na nové zručnosti budúcnosti budú potrebné intenzívnejšia spolupráca vlády, vzdelávacieho systému, podnikateľskej komunity, ale aj záujem jednotlivcov v procese adaptácie na zmeny. Zhodli sa na tom účastníci podujatia organizovaného Americkou obchodnou komorou v SR v pondelok v Bratislave. Diskutovalo sa aj o zručnostiach a povolaniach budúcnosti, nových trendoch a štýle riadenia.

"Slobodu a flexibilitu sme prestali vnímať ako benefity. Investujeme do nich v našom vlastnom záujme, vedú totiž ľudí k zodpovednosti a kreativite," vysvetlil Nima Motazed, výkonný riaditeľ Swiss Re Slovensko. V diskusii upozornil na to, že popri meniacom sa charaktere pracovných miest, ktoré budú potrebovať komplexnejšie zručnosti, budú najväčší tlak znášať práve manažéri. Bude sa od nich očakávať to, aby inšpirovali a viedli k výsledkom, nie aby kontrolovali procesy a pracovný čas.

Podľa Ronalda Blaška, výkonného riaditeľa Americkej obchodnej komory v SR, prvým predpokladom toho, aby obyvatelia Slovenska boli schopní reagovať na globálne ekonomické výzvy, s čím súvisí zmena povolaní a pracovnej náplne, je schopnosť adaptácie.

Rastislav Kulich zo spoločnosti Google Slovensko okrem iného uviedol, že za ich úspechom stojí štýl riadenia, ako aj výber najlepších talentov. Spoločnosť poskytuje čo najviac priestoru na sebarealizáciu, koučovanie, spätnú väzbu a celkovú transparentnosť. Začína sa to však výberom ľudí, ktorí majú otvorenú myseľ, cítia sa komfortne aj s neistotou, radi experimentujú a majú blízko k inováciám a digitálnym zručnostiam. Zároveň si uvedomujú, že digitálne zručnosti sú potrebné nielen v Google, ale aj na celom Slovensku. Prostredníctvom programu Grow with Google vzdelávajú študentov, vývojárov i firmy v nových zručnostiach, ktoré budú v digitálnej ekonomike potrebovať. Len na Slovensku prešlo týmito vzdelávacími programami už viac než 55.000 ľudí.

Partnerská organizácia Americkej obchodnej komory v SR AmCham EU vo svojej analýze uvádza, že 40 % európskych zamestnávateľov má problémy nájsť zamestnancov so zručnosťami, ktoré by podporili rast a inováciu ich podnikania. Podľa analýz Európskej únie (EÚ) až polovica obyvateľov EÚ nemá základné digitálne zručnosti, ktoré sú hlavným predpokladom inovácie. Michal Meško, spolumajiteľ siete kníhkupectiev Martinus, zdôraznil, že inovácie sa spájajú s neustálym učením sa a skúšaním vecí. Martinus sa mení neustále. V oblasti technológií, procesov aj firemnej kultúry, ale je to viac evolúcia ako revolúcia.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…