V oblasti flexibility pracovnej sily sú nové výzvy
TASR
TASR

V oblasti flexibility pracovnej sily sú nové výzvy

Rastislav Kulich zo spoločnosti Google Slovensko uviedol, že za ich úspechom stojí štýl riadenia, ako aj výber najlepších talentov. Spoločnosť poskytuje čo najviac priestoru na sebarealizáciu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 1. apríla (TASR) - Inovácie, robotizácia a automatizované procesy prinášajú nové výzvy v oblasti flexibility pracovnej sily. V transformácii na nové zručnosti budúcnosti budú potrebné intenzívnejšia spolupráca vlády, vzdelávacieho systému, podnikateľskej komunity, ale aj záujem jednotlivcov v procese adaptácie na zmeny. Zhodli sa na tom účastníci podujatia organizovaného Americkou obchodnou komorou v SR v pondelok v Bratislave. Diskutovalo sa aj o zručnostiach a povolaniach budúcnosti, nových trendoch a štýle riadenia.

"Slobodu a flexibilitu sme prestali vnímať ako benefity. Investujeme do nich v našom vlastnom záujme, vedú totiž ľudí k zodpovednosti a kreativite," vysvetlil Nima Motazed, výkonný riaditeľ Swiss Re Slovensko. V diskusii upozornil na to, že popri meniacom sa charaktere pracovných miest, ktoré budú potrebovať komplexnejšie zručnosti, budú najväčší tlak znášať práve manažéri. Bude sa od nich očakávať to, aby inšpirovali a viedli k výsledkom, nie aby kontrolovali procesy a pracovný čas.

Podľa Ronalda Blaška, výkonného riaditeľa Americkej obchodnej komory v SR, prvým predpokladom toho, aby obyvatelia Slovenska boli schopní reagovať na globálne ekonomické výzvy, s čím súvisí zmena povolaní a pracovnej náplne, je schopnosť adaptácie.

Rastislav Kulich zo spoločnosti Google Slovensko okrem iného uviedol, že za ich úspechom stojí štýl riadenia, ako aj výber najlepších talentov. Spoločnosť poskytuje čo najviac priestoru na sebarealizáciu, koučovanie, spätnú väzbu a celkovú transparentnosť. Začína sa to však výberom ľudí, ktorí majú otvorenú myseľ, cítia sa komfortne aj s neistotou, radi experimentujú a majú blízko k inováciám a digitálnym zručnostiam. Zároveň si uvedomujú, že digitálne zručnosti sú potrebné nielen v Google, ale aj na celom Slovensku. Prostredníctvom programu Grow with Google vzdelávajú študentov, vývojárov i firmy v nových zručnostiach, ktoré budú v digitálnej ekonomike potrebovať. Len na Slovensku prešlo týmito vzdelávacími programami už viac než 55.000 ľudí.

Partnerská organizácia Americkej obchodnej komory v SR AmCham EU vo svojej analýze uvádza, že 40 % európskych zamestnávateľov má problémy nájsť zamestnancov so zručnosťami, ktoré by podporili rast a inováciu ich podnikania. Podľa analýz Európskej únie (EÚ) až polovica obyvateľov EÚ nemá základné digitálne zručnosti, ktoré sú hlavným predpokladom inovácie. Michal Meško, spolumajiteľ siete kníhkupectiev Martinus, zdôraznil, že inovácie sa spájajú s neustálym učením sa a skúšaním vecí. Martinus sa mení neustále. V oblasti technológií, procesov aj firemnej kultúry, ale je to viac evolúcia ako revolúcia.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…