Zaujal celý svet: Muž s chorým synom na rukách predáva na ulici koláčiky, aby zarobil peniaze na potrebnú operáciu
Rodičia malého chlapčeka veria, že synčekovi pomôžu.
CALAMBA 2. apríla - Rodičia by pre svoje deti spravili všetko na svete, len aby boli zdravé, spokojné a milované. Antonio Detablan je 34-ročný Filipínčan, ktorý na seba upozornil počas predaja domácich banánových koláčov. Sám ich ponúkal na kraji ulice, pričom v náručí držal svojho 8-mesačného syna. Malému chlapčekovi lekári v októbri diagnostikovali žlčovú atréziu a jeho otec potreboval zarobiť peniaze na transplantáciu pečene.
Sociálne siete ako záchrana
Žlčová atrézia je vzácne ochorenie pečene, kedy sú žlčovody jedinca nepriechodné. Najčastejšie sa vyskytuje práve vo východnej Ázii, kde postihuje až jedného z 5-tisíc ľudí. Touto chorobou trpí aj 8-mesačný Aquiro Jazz. Nutne preto potrebuje darcu pečene a peniaze na umožnenie operácie.
Ako prvý o chlapčekovi informoval Jenny Sumalpong, a to prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Vo svojom príspevku zverejnil niekoľko fotografií Detablana s chorým synčekom. Je na nich zachytený počas predaja domácich banánových koláčov, ktorých jeden kus predával za 120 filipínskych pesos. Na operáciu pre svojho syna však potreboval až 1,6 milióna. Sumalpongov príspevok začali užívatelia sociálnej siete zdieľať a vďaka tomu sa o ťažkom osude chlapca dozvedelo mnoho ľudí. Príspevok má zatiaľ viac ako 132-tisíc zdieľaní.
Zúfalý pár potrebuje pomoc
Detablanova manželka Jabee Imano Galindesová je ženou v domácnosti a rodine pomáha predávaním tričiek s potlačou. Dvojica tvorí manželský pár deväť rokov a má tri deti: (8), Arkhina Jazza (4) a práve malého Aquira Jazza, ktorému život strpčuje choroba. Veria, že ho zachránia, pretože v minulosti sa v ich rodine už jeden zázrak udial. V roku 2016 ich druhé dieťa prežilo hydrocephalus (vodnateľnosť mozgu). „Som vďačná Bohu a ľuďom, ktorých sa dotkol,“ nadšene uviedla Jadee.
Lekári varujú, že chlapec musí byť operovaný ešte pred dovŕšením prvého roku života. Neskôr by to mohlo byť náročné. „Po transplantácii musí byť pacientov stav pod drobnohľadom, aby sa predišlo akýmkoľvek problémom, ako krvácanie či infekcia. V niekoľkých prípadoch sa dokonca stane, že pacientovo telo odmietne pečeň. Pacient preto absolvuje dlhotrvajúcu liečbu, ktorá zahŕňa imunosupresíva, aby obranný systém človeka nezaútočil na novú pečeň,“ dodávajú doktori.