Slovensko má prvú prezidentku, Zuzana Čaputová získala viac ako milión hlasov
Dobré noviny
Dobré noviny

Slovensko má prvú prezidentku, Zuzana Čaputová získala viac ako milión hlasov

Zuzana Čaputová prijíma svoje zvolenie za prezidentku SR s veľkou pokorou.

Na snímke kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová sa usmieva vo volebnej centrále po 2. kole prezidentských volieb 30. marca 2019 v Bratislave. — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 31. marca (TASR) - Zuzana Čaputová získala v druhom kole prezidentských volieb viac ako milión hlasov. Po spočítaní 100 percent okrskových zápisníc má 1.056.582 hlasov, čo predstavuje 58,40 percenta hlasov. Maroš Šefčovič získal 41,59 %, čo predstavuje 752 403 hlasov. Volebná účasť dosiahla úroveň 41,79 percenta.

Výsledky po sčítaní všetkých okrskových zápisníc.
Výsledky po sčítaní všetkých okrskových zápisníc. Foto: VolbySR

Zuzana Čaputová prijíma svoje zvolenie za prezidentku SR s veľkou pokorou a hovorí, že Slovensko si pýta zmenu. Vyzýva na hľadanie toho, čo nás spája, zdôrazňuje spoluprácu na lepšom Slovensko. Sľubuje, že bude s ľuďmi a že sa bude uchádzať o dôveru aj tých, ktorých si ešte nezískala.

Čaputová vo volebnom štábe hovorila, že jej víťazstvo je pokračovaním komunálnych volieb a verí, že trend bude pokračovať aj v eurovoľbách. "Slovensko si pýta túto zmenu," vyhlásila. Ľudia podľa nej túžia po slušnosti v politike.

Prečítajte si tiež: NAŽIVO: Prejav prvej prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Poukázala aj na to, že hrádza medzi konzervatívnym a liberálnym nie je nezmieriteľná. "Dokázali sme ju premostiť," podotkla a vyzvala na spájanie. "Hľadajme to, čo nás spája, povýšme spoluprácu na lepšom Slovensku nad osobné záujmy," vyhlásila.

Prvá návšteva prezidentky povedie do Česka

Prvá zahraničná cesta Zuzany Čaputovej ako prezidentky povedie do Českej republiky. "Českú republiku vnímam ako bratský národ, máme spoločnú históriu," vysvetlila. Tamojšieho prezidenta Miloša Zemana vníma ako legitímne zvolenú hlavu štátu. 

Čaputová sa plánuje stretnúť s predstaviteľmi politických strán, najmä koalície, keďže vládne. Hovoriť chce o dôležitých témach, jednou z nich je voľba generálneho prokurátora. Jaromírovi Čižnárovi sa budúci rok skončí funkčné obdobie. "Moja predstava je nielen vybrať dobrého kandidáta, ale ak by to bolo možné, upraviť aj spôsob voľby a menovania tejto dôležitej funkcie," povedala.

Politických lídrov chce oslovovať s témami spravodlivosti, životného prostredia, práv seniorov a iných skupín osôb so slabším hlasom v spoločnosti. V politike zdôrazňuje vecný a pokojný tón a potrebu hľadania prienikov. 

Z volebného výsledku je šťastná. "Teší ma nielen víťazstvo, ale predovšetkým, že sa udialo spôsobom, o ktorom sme mnohí pochybovali, či môže fungovať, že sa dá ísť do politického zápasu s vlastným názorom, že sa dá nepodľahnúť populizmu, že sa dá hovoriť pravdu, že sa dá zaujať a získať dôveru aj bez agresívneho slovníka a bez podpásových osobných útokov," uviedla. Za podporu ďakovala v slovenčine aj v jazyku menšín.

V sobotnom (30. 3.) druhom kole prezidentských volieb mohlo voliť viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich doma i v zahraničí. Prezidenta SR si voliči vyberajú na funkčné obdobie piatich rokov. Nová hlava štátu sa ujme funkcie 15. júna, nahradí v nej doterajšieho prezidenta Andreja Kisku.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…