Dobré noviny
Začal sa Cyrilo-metodský rok, otvorili ho na púti v Nitre
SITA
SITA

Začal sa Cyrilo-metodský rok, otvorili ho na púti v Nitre

Premiér Fico v príhovore zdôraznil význam odkazu Cyrila a Metoda, kľúčom k úspechu Slovenska je podľa neho vzdelanosť.

NITRA 5. júla – Jubilejný Cyrilo-metodský rok dnes otvorila celonárodná cyrilo-metodská púť na Svätoplukovom námestí v Nitre. Rok plný podujatí orientovaných na posolstvo vierozvestcov a obdobie Veľkej Moravy potrvá až do 31. decembra 2013.

Význam svätých Cyrila a Metoda pre Slovensko zdôraznil premiér Robert Fico vo svojom príhovore. Podčiarkol, že posolstvo solúnskych vierozvestcov dodnes tvorí piliere nášho štátu a národa a je zapísané aj v Preambule Ústavy SR.

„Rukopis ich práce na území Slovenska mal takú vnútornú silu, že je pre nás výzvou aj v 21. storočí,“ povedal Fico. Odkaz sv. Cyrila a Metoda, ktorí na našom území šírili kresťanstvo, písmo a vzdelanosť, má byť podľa neho silným impulzom pre duchovnú, mravnú, národnú, sociálnu a hospodársku obnovu človeka aj celej spoločnosti.

Slovensko si v ňom pripomenie 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Svätú omšu za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a ďalší vrcholných predstaviteľov politického, cirkevného a spoločenského života na Slovensku celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Vo svojej kázni vyzval stovky prítomných veriacich k úcte k sv. Cyrilovi a Metodovi a pripomenul im význam týchto vierozvestcov, ktorí sa zaslúžili o šírenie kresťanstva, písma a vzdelanosti na našom území.

Slovensko potrebuje morálne hodnoty

Zdôraznil, že Slovensko aj dnes rovnako potrebuje kresťanstvo a morálne hodnoty. „Potrebujeme si uvedomiť náš duchovný základ, ktorým je kresťanstvo a ktorým je posolstvo, ktoré nám priniesli svätí Cyril a Metod,“ povedal arcibiskup. Pripomenul, že pri poslednom sčítaní obyvateľstva sa viac ako štyri milióny ľudí prihlásili ku kresťanským cirkvám.

„Keď teda v našej spoločnosti vyše štyri milióny obyvateľov pokladajú za užitočné, aby sa predstavili v spoločnosti ako kresťania, potom – uvedomelejšie alebo menej uvedomele – pokladajú všetci kresťania v našej vlasti svätých Cyrila a Metoda za duchovných otcov svojho kresťanského presvedčenia,“ podčiarkol Zvolenský.

Riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Valo na konci sv. omše prečítal telegram, ktorý poslal pápež Benedikt XVI. prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Pápež v ňom zablahoželal všetkým obyvateľom Slovenska k dnešnému sviatku sv. Cyrila a Metoda a zaprial, aby bola v krajine zabezpečená harmónia rodinného a sociálneho života.

Aby diplom nebol prihláškou na úrad práce

Premiér Fico v príhovore vyzdvihol význam Nitry ako Matky slovenských miest a mesta, s ktorým sa najsilnejšie spája cyrilo-metodská tradícia. „Tu v Nitre sa odohrali pre náš národ najdôležitejšie deje za kniežaťa Pribinu, Rastislava aj Svätopluka, preto Nitru právom považujeme za kolísku Slovákov,“ skonštatoval Fico.

Pripomenul, že Cyril a Metod rozvíjali duchovné bohatstvo našich predkov, ktoré tu existovalo už pred ich príchodom. „Veď predsa nálezy archeológov v neďalekej Bojnej, kde sa z 8. storočia vykopal zvon ale i zlatý prenosný oltár, svedčia o tom, že Cyrila a Metod neprišli medzi pohanov,“ poukázal Fico.

Ako ďalej dodal, kostol z čias panovania kniežaťa Pribinu z roku 828 je ďalším dôkazom toho, že Nitra a jeho okolie sa nachádzalo v silnom duchovnom prúdení vtedajšej Európy. Vzdelanosť u našich predkov šíril Kláštor svätého Hypolita na Zobore v Nitre. „Je to práve vzdelanosť, ktorá je kľúčom k úspechu Slovenska. Chceme a musíme ponúknuť mladým vzdelanie, ktoré im otvorí cestu k dobrému zamestnaniu, aby diplom nebol iba prihláškou na úrad práce,“ prízvukoval premiér.

Solúnski bratia priniesli hlaholiku

Konštantín, ktorý neskôr prijal mníšske meno Cyril a Metod prišli v roku 863 zo Solúnu na žiadosť kráľa Rastislava na Veľkú Moravu, aby tu šírili kresťanstvo a kultúru. Prv, ako odišli na misiu, Konštantín zostavil pre Slovanov písmo - hlaholiku, predchodkyňu cyriliky. Do jazyka starých Slovanov preložili celú liturgiu (texty bohoslužieb) a tiež časť Biblie.

Bol to revolučný krok, pretože pri bohoslužbách sa v tom čase používali len tri jazyky - gréčtina, hebrejčina a latinčina. V roku 868 pápež Hadrián II. vyhovel požiadavke vierozvestcov a povolil slúžiť latinskú liturgiu v reči ľudu. „V reči ľudu sa ohlasovalo evanjelium, vysluhovali sviatosti a konali bohoslužby. Písmo a jazyk sa stali aj základom vzdelanosti a kultúry našich veľkomoravských predkov,“ povedal Zvolenský.

Sv. Cyril a Metod patria k najvýznamnejším osobnostiam v dejinách slovenského národa. Význam ich misie a ich prínos k rozmachu kresťanstva v Európe vyzdvihol v roku 1980 pápež Ján Pavol II., keď ich vyhlásil za spolupatrónov Európy.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…