Začal sa Cyrilo-metodský rok, otvorili ho na púti v Nitre
SITA
SITA

Začal sa Cyrilo-metodský rok, otvorili ho na púti v Nitre

Premiér Fico v príhovore zdôraznil význam odkazu Cyrila a Metoda, kľúčom k úspechu Slovenska je podľa neho vzdelanosť.

NITRA 5. júla – Jubilejný Cyrilo-metodský rok dnes otvorila celonárodná cyrilo-metodská púť na Svätoplukovom námestí v Nitre. Rok plný podujatí orientovaných na posolstvo vierozvestcov a obdobie Veľkej Moravy potrvá až do 31. decembra 2013.

Význam svätých Cyrila a Metoda pre Slovensko zdôraznil premiér Robert Fico vo svojom príhovore. Podčiarkol, že posolstvo solúnskych vierozvestcov dodnes tvorí piliere nášho štátu a národa a je zapísané aj v Preambule Ústavy SR.

„Rukopis ich práce na území Slovenska mal takú vnútornú silu, že je pre nás výzvou aj v 21. storočí,“ povedal Fico. Odkaz sv. Cyrila a Metoda, ktorí na našom území šírili kresťanstvo, písmo a vzdelanosť, má byť podľa neho silným impulzom pre duchovnú, mravnú, národnú, sociálnu a hospodársku obnovu človeka aj celej spoločnosti.

Slovensko si v ňom pripomenie 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Svätú omšu za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a ďalší vrcholných predstaviteľov politického, cirkevného a spoločenského života na Slovensku celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Vo svojej kázni vyzval stovky prítomných veriacich k úcte k sv. Cyrilovi a Metodovi a pripomenul im význam týchto vierozvestcov, ktorí sa zaslúžili o šírenie kresťanstva, písma a vzdelanosti na našom území.

Slovensko potrebuje morálne hodnoty

Zdôraznil, že Slovensko aj dnes rovnako potrebuje kresťanstvo a morálne hodnoty. „Potrebujeme si uvedomiť náš duchovný základ, ktorým je kresťanstvo a ktorým je posolstvo, ktoré nám priniesli svätí Cyril a Metod,“ povedal arcibiskup. Pripomenul, že pri poslednom sčítaní obyvateľstva sa viac ako štyri milióny ľudí prihlásili ku kresťanským cirkvám.

„Keď teda v našej spoločnosti vyše štyri milióny obyvateľov pokladajú za užitočné, aby sa predstavili v spoločnosti ako kresťania, potom – uvedomelejšie alebo menej uvedomele – pokladajú všetci kresťania v našej vlasti svätých Cyrila a Metoda za duchovných otcov svojho kresťanského presvedčenia,“ podčiarkol Zvolenský.

Riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Valo na konci sv. omše prečítal telegram, ktorý poslal pápež Benedikt XVI. prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Pápež v ňom zablahoželal všetkým obyvateľom Slovenska k dnešnému sviatku sv. Cyrila a Metoda a zaprial, aby bola v krajine zabezpečená harmónia rodinného a sociálneho života.

Aby diplom nebol prihláškou na úrad práce

Premiér Fico v príhovore vyzdvihol význam Nitry ako Matky slovenských miest a mesta, s ktorým sa najsilnejšie spája cyrilo-metodská tradícia. „Tu v Nitre sa odohrali pre náš národ najdôležitejšie deje za kniežaťa Pribinu, Rastislava aj Svätopluka, preto Nitru právom považujeme za kolísku Slovákov,“ skonštatoval Fico.

Pripomenul, že Cyril a Metod rozvíjali duchovné bohatstvo našich predkov, ktoré tu existovalo už pred ich príchodom. „Veď predsa nálezy archeológov v neďalekej Bojnej, kde sa z 8. storočia vykopal zvon ale i zlatý prenosný oltár, svedčia o tom, že Cyrila a Metod neprišli medzi pohanov,“ poukázal Fico.

Ako ďalej dodal, kostol z čias panovania kniežaťa Pribinu z roku 828 je ďalším dôkazom toho, že Nitra a jeho okolie sa nachádzalo v silnom duchovnom prúdení vtedajšej Európy. Vzdelanosť u našich predkov šíril Kláštor svätého Hypolita na Zobore v Nitre. „Je to práve vzdelanosť, ktorá je kľúčom k úspechu Slovenska. Chceme a musíme ponúknuť mladým vzdelanie, ktoré im otvorí cestu k dobrému zamestnaniu, aby diplom nebol iba prihláškou na úrad práce,“ prízvukoval premiér.

Solúnski bratia priniesli hlaholiku

Konštantín, ktorý neskôr prijal mníšske meno Cyril a Metod prišli v roku 863 zo Solúnu na žiadosť kráľa Rastislava na Veľkú Moravu, aby tu šírili kresťanstvo a kultúru. Prv, ako odišli na misiu, Konštantín zostavil pre Slovanov písmo - hlaholiku, predchodkyňu cyriliky. Do jazyka starých Slovanov preložili celú liturgiu (texty bohoslužieb) a tiež časť Biblie.

Bol to revolučný krok, pretože pri bohoslužbách sa v tom čase používali len tri jazyky - gréčtina, hebrejčina a latinčina. V roku 868 pápež Hadrián II. vyhovel požiadavke vierozvestcov a povolil slúžiť latinskú liturgiu v reči ľudu. „V reči ľudu sa ohlasovalo evanjelium, vysluhovali sviatosti a konali bohoslužby. Písmo a jazyk sa stali aj základom vzdelanosti a kultúry našich veľkomoravských predkov,“ povedal Zvolenský.

Sv. Cyril a Metod patria k najvýznamnejším osobnostiam v dejinách slovenského národa. Význam ich misie a ich prínos k rozmachu kresťanstva v Európe vyzdvihol v roku 1980 pápež Ján Pavol II., keď ich vyhlásil za spolupatrónov Európy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…