Prvý mrakodrap navrhol Slovák. Stál v Šanghaji, kde po sebe zanechal takmer 400 ďalších projektov
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Prvý mrakodrap navrhol Slovák. Stál v Šanghaji, kde po sebe zanechal takmer 400 ďalších projektov

V Šanghaji postavil 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou, ktorý bol istý čas považovaný za najvyššiu budovu.

— Foto: Wikipedia

BANSKÁ BYSTRICA 30. marca - Svetoznámy slovenský architekt Ladislav Hudec je autorom prvého mrakodrapu Park Hotel v Ázii. Práve 22-poschodový mrakodrap Park Hotel spojený s bankou z roku 1934 bol až do roku 1938 považovaný za najvyššiu budovu. Jeho život bol bohatý na straty a úporné zápasy, ale aj na úspechy a plný rozvoj jeho tvorivých schopností napriek zložitým podmienkam. Narodil sa v roku 1893 v Banskej Bystrici ako najstarší syn zo šiestich detí podnikateľa a staviteľa Juraja Hudeca.

Začiatky svetoznámeho architekta

Otec ho zasvätil do staviteľských tajov, kresliť ho učil popredný maliar Dominik Skutecký. Študoval architektúru na Kráľovskej technickej univerzite v Budapešti. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bol nútený narukovať ako dôstojník do rakúsko-uhorskej armády. V roku 1916 padol do zajatia. Zo zajateckého tábora sa mu spolu s jeho mladším bratom Gejzom podarilo ujsť. Ušiel do Číny a v roku 1916 sa usadil v Šanghaji, kde tvoril a zrealizoval viacero významných stavieb. Navrhoval kluby, nemocnice, kostoly, banky aj domy.

Foto: Wikipedia

Rodáci mu splácajú dlh

V Späthovej vile v Banskej Bystrici, v Centre architekta Ladislava Eduarda Hudeca, otvorili vo štvrtok podvečer stálu expozíciu venovanú jeho životu a dielu, ako aj Jurajovi Hudecovi, jeho otcovi a staviteľovi.

Banská Bystrica je jeho rodným mestom. "Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom. Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti úspešná budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno, vrátane ruského zajatia na Sibíri. Po úteku ho pud sebazáchovy priam zázračným spôsobom zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj," uviedol za organizátorov pre TASR Rastislav Udžan.

Park Hotel
Park Hotel Foto: Wikipedia

Šanghaj sa stal jeho domovom

Medzinárodne známy architekt 20. storočia zanechal v Šanghaji, ktorý sa mu stal na 29 rokov domovom, takmer 400 realizovaných projektov. Neskôr sa usadil v americkom Berkeley, ale už neprojektoval. Zomrel vo veku 65 rokov. Je pochovaný na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici tak, ako si želal.

Podľa Udžana prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a sú označené ako chránené kultúrne pamiatky. "Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a jeho slávneho syna, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja. Je koncipovaný v rámci časovej osi, zohľadňujúc rodinné, spoločenské a dejinné udalosti, ktoré rodinu staviteľa a architekta výraznou mierou ovplyvňovali. Výstava, ktorá potrvá do 28. marca 2020, je zároveň vyjadrením úcty a splatením podlžnosti voči osobnostiam, na ktoré sa nemá zabúdať," uzavrel pre TASR Udžan.

Foto: TASR

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…