Dobré noviny
Prvý mrakodrap navrhol Slovák. Stál v Šanghaji, kde po sebe zanechal takmer 400 ďalších projektov
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Prvý mrakodrap navrhol Slovák. Stál v Šanghaji, kde po sebe zanechal takmer 400 ďalších projektov

— Foto: Wikipedia

V Šanghaji postavil 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou, ktorý bol istý čas považovaný za najvyššiu budovu.

BANSKÁ BYSTRICA 30. marca - Svetoznámy slovenský architekt Ladislav Hudec je autorom prvého mrakodrapu Park Hotel v Ázii. Práve 22-poschodový mrakodrap Park Hotel spojený s bankou z roku 1934 bol až do roku 1938 považovaný za najvyššiu budovu. Jeho život bol bohatý na straty a úporné zápasy, ale aj na úspechy a plný rozvoj jeho tvorivých schopností napriek zložitým podmienkam. Narodil sa v roku 1893 v Banskej Bystrici ako najstarší syn zo šiestich detí podnikateľa a staviteľa Juraja Hudeca.

Začiatky svetoznámeho architekta

Otec ho zasvätil do staviteľských tajov, kresliť ho učil popredný maliar Dominik Skutecký. Študoval architektúru na Kráľovskej technickej univerzite v Budapešti. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bol nútený narukovať ako dôstojník do rakúsko-uhorskej armády. V roku 1916 padol do zajatia. Zo zajateckého tábora sa mu spolu s jeho mladším bratom Gejzom podarilo ujsť. Ušiel do Číny a v roku 1916 sa usadil v Šanghaji, kde tvoril a zrealizoval viacero významných stavieb. Navrhoval kluby, nemocnice, kostoly, banky aj domy.

Foto: Wikipedia

Rodáci mu splácajú dlh

V Späthovej vile v Banskej Bystrici, v Centre architekta Ladislava Eduarda Hudeca, otvorili vo štvrtok podvečer stálu expozíciu venovanú jeho životu a dielu, ako aj Jurajovi Hudecovi, jeho otcovi a staviteľovi.

Banská Bystrica je jeho rodným mestom. "Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom. Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti úspešná budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno, vrátane ruského zajatia na Sibíri. Po úteku ho pud sebazáchovy priam zázračným spôsobom zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj," uviedol za organizátorov pre TASR Rastislav Udžan.

Park Hotel
Park Hotel Foto: Wikipedia

Šanghaj sa stal jeho domovom

Medzinárodne známy architekt 20. storočia zanechal v Šanghaji, ktorý sa mu stal na 29 rokov domovom, takmer 400 realizovaných projektov. Neskôr sa usadil v americkom Berkeley, ale už neprojektoval. Zomrel vo veku 65 rokov. Je pochovaný na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici tak, ako si želal.

Podľa Udžana prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a sú označené ako chránené kultúrne pamiatky. "Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a jeho slávneho syna, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja. Je koncipovaný v rámci časovej osi, zohľadňujúc rodinné, spoločenské a dejinné udalosti, ktoré rodinu staviteľa a architekta výraznou mierou ovplyvňovali. Výstava, ktorá potrvá do 28. marca 2020, je zároveň vyjadrením úcty a splatením podlžnosti voči osobnostiam, na ktoré sa nemá zabúdať," uzavrel pre TASR Udžan.

Foto: TASR

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…