Prvý mrakodrap navrhol Slovák. Stál v Šanghaji, kde po sebe zanechal takmer 400 ďalších projektov
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Prvý mrakodrap navrhol Slovák. Stál v Šanghaji, kde po sebe zanechal takmer 400 ďalších projektov

V Šanghaji postavil 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou, ktorý bol istý čas považovaný za najvyššiu budovu.

— Foto: Wikipedia

BANSKÁ BYSTRICA 30. marca - Svetoznámy slovenský architekt Ladislav Hudec je autorom prvého mrakodrapu Park Hotel v Ázii. Práve 22-poschodový mrakodrap Park Hotel spojený s bankou z roku 1934 bol až do roku 1938 považovaný za najvyššiu budovu. Jeho život bol bohatý na straty a úporné zápasy, ale aj na úspechy a plný rozvoj jeho tvorivých schopností napriek zložitým podmienkam. Narodil sa v roku 1893 v Banskej Bystrici ako najstarší syn zo šiestich detí podnikateľa a staviteľa Juraja Hudeca.

Začiatky svetoznámeho architekta

Otec ho zasvätil do staviteľských tajov, kresliť ho učil popredný maliar Dominik Skutecký. Študoval architektúru na Kráľovskej technickej univerzite v Budapešti. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bol nútený narukovať ako dôstojník do rakúsko-uhorskej armády. V roku 1916 padol do zajatia. Zo zajateckého tábora sa mu spolu s jeho mladším bratom Gejzom podarilo ujsť. Ušiel do Číny a v roku 1916 sa usadil v Šanghaji, kde tvoril a zrealizoval viacero významných stavieb. Navrhoval kluby, nemocnice, kostoly, banky aj domy.

Foto: Wikipedia

Rodáci mu splácajú dlh

V Späthovej vile v Banskej Bystrici, v Centre architekta Ladislava Eduarda Hudeca, otvorili vo štvrtok podvečer stálu expozíciu venovanú jeho životu a dielu, ako aj Jurajovi Hudecovi, jeho otcovi a staviteľovi.

Banská Bystrica je jeho rodným mestom. "Narodil sa v rodine úspešného staviteľa Juraja Hudeca v Banskej Bystrici, ktorého osobnosť ho sprevádzala celým životom. Mladého architekta čakala po vyštudovaní Kráľovskej technickej univerzity v Budapešti úspešná budúcnosť v domácej architektonickej praxi. Všetko sa však zmenilo vypuknutím 1. svetovej vojny, ktorej utrpenia a nástrahy prežil naplno, vrátane ruského zajatia na Sibíri. Po úteku ho pud sebazáchovy priam zázračným spôsobom zaviedol do čínskeho a koncesionárskeho mesta Šanghaj," uviedol za organizátorov pre TASR Rastislav Udžan.

Park Hotel
Park Hotel Foto: Wikipedia

Šanghaj sa stal jeho domovom

Medzinárodne známy architekt 20. storočia zanechal v Šanghaji, ktorý sa mu stal na 29 rokov domovom, takmer 400 realizovaných projektov. Neskôr sa usadil v americkom Berkeley, ale už neprojektoval. Zomrel vo veku 65 rokov. Je pochovaný na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici tak, ako si želal.

Podľa Udžana prvý Rok architekta Hudeca bol vyhlásený v Šanghaji v roku 2008. Odvtedy je už mnoho jeho budov zrekonštruovaných a sú označené ako chránené kultúrne pamiatky. "Výstavný projekt mapuje životnú a profesijnú dráhu otca, staviteľa Juraja Hudeca a jeho slávneho syna, ako aj vzájomný vzťah, vplyv prostredia a prepojenia Banskej Bystrice a Šanghaja. Je koncipovaný v rámci časovej osi, zohľadňujúc rodinné, spoločenské a dejinné udalosti, ktoré rodinu staviteľa a architekta výraznou mierou ovplyvňovali. Výstava, ktorá potrvá do 28. marca 2020, je zároveň vyjadrením úcty a splatením podlžnosti voči osobnostiam, na ktoré sa nemá zabúdať," uzavrel pre TASR Udžan.

Foto: TASR

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…