Toto je prvé mesto na svete, ktoré zakázalo plastové fľaše. Za jej použitie vám hrozí pokuta až takmer 1000 eur
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Toto je prvé mesto na svete, ktoré zakázalo plastové fľaše. Za jej použitie vám hrozí pokuta až takmer 1000 eur

Pokuta za použitie plastovej fľaše v San Franciscu sa môže vyšplhať do výšky 1000 dolárov.

— Foto: pixabay.com

SAN FRANCISCO/NEW YORK 29. marca - San Francisco nielenže obmedzuje predaj, ale aj pracuje na tom, aby mali ľudia prístup k vode vysokej kvality. Mnohé faktory motivovali politikov v liberálnom meste v Kalifornii, aby pokračovali v progresívnej environmentálnej regulácii. Ako píše portál Guardian, mesto už v roku 2014 zakázalo predaj plastových tašiek, čiže nejde o prvý pokus redukcie plastového odpadu. Do roku 2020 plánujú odstrániť všetok odpad, ktorý ide na skládku.

Škodlivé účinky

Podľa informácií portálu Guardian zakázali niektorí predajcovia predaj balenej vody na mestských podujatiach. Začali však používať alternatívy, ako napríklad vodu v plechovkách, sklenených fľašiach či nádobách na jedno použitie, ktoré sú taktiež ekologicky škodlivé. Mesto rozšírilo začiatkom tohto roka zákon o obmedzení predaja alebo distribúcii balenej vody na mestskom majetku, vrátane zapečatených krabíc, tašiek, plechoviek a iných nádob s objemom jedného alebo menej ako jedného litra.

Niektoré štatistiky podľa portálu The Science News Reporter hovoria, že každoročne vyhodíme toľko plastu, že by sme ním mohli štyrikrát obtočiť Zem. Taktiež sa ukázalo, že 50 % plastov vyhodíme už po prvom použití. Najnovšie štúdie potvrdzujú, že spotreba vody a potravín v plastových fľašiach a nádobách je mimoriadne škodlivá pre zdravie človeka. Jednou z najškodlivejších zlúčenín je bisfenol A alebo BPA. Dokázalo sa, že táto látka má škodlivé účinky na endokrinný systém, vedie k obezite a ovplyvňuje správanie a rozvoj mozgu u detí.

Foto: TASR

Stali sa prvým mestom

Vďaka mnohým faktorom sa San Francisco stalo prvým mestom, ktoré zakázalo predaj plastových fliaš. Ide o začiatok globálneho hnutia, ktoré zníži množstvo odpadu, ktorý sa každoročne vyhodí. Zákaz predaja plastových fliaš by mal vytlačiť takýto tovar v priebehu štyroch rokov. Tento návrh bol podporený aj kampaňou Think Outside The Bottle. Ide o veľký krok, aj keď nie je až taký striktný, ako sú úplné zákazy v štrnástich národných parkoch a na mnohých univerzitách v Concorde či Massachusetts.

"Tento zákaz je ďalším krokom vpred k zero waste cieľu. Po celé desaťročia sme mali veľké podujatia bez plastov a bez nich sa nám bude opäť dariť," povedal pre The Science News Reporter predseda komisie pre životné prostredie Joshua Arce.

Foto: TASR

Zmeny aj v New Yorku 

V New Yorku sa taktiež dohodli na zavedení celoštátneho zákazu väčšiny druhov jednorazových plastových tašiek z maloobchodného predaja. Tento plán navrhol pred rokom Andrew M. Cuomo. Mohlo by tak ísť o druhý celoštátny zákaz po Kalifornii, ktorá zakázala tašky v roku 2016. Zákaz New Yorku, ktorý by mal začal platiť v marci budúceho roka, by zakázal obchodom poskytovať zákazníkom jednorazové plastové tašky.

Foto: TASR

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…