Dobré noviny
Realitný maklér: Mnohí ľudia nevedia, že sedia na zlatom vajci. Takto vás vie nehnuteľnosť živiť na dôchodku
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Realitný maklér: Mnohí ľudia nevedia, že sedia na zlatom vajci. Takto vás vie nehnuteľnosť živiť na dôchodku

Mnohí dnes túžia po pokojnom živote na dedine či v menšom meste. A tak sú ochotní tráviť čas v dopravných zápchach. Stojí vám však mesiac v roku strávený v aute za to, aby ste nehnuteľnosť kúpili o niekoľko tisíc lacnejšiu? O nástrahách pri kúpe a predaji nehnuteľností porozprával pre Dobré noviny realitný maklér.

BRATISLAVA 30. marca - Nie je žiadnym prekvapením, že ceny bytov sú dnes extrémne vysoké a že mladí ľudia si asi len málokedy môžu po pár rokoch práce dovoliť nejaký ten byt kúpiť. Výnimkou nie je ani situácia, kedy si nemôžu dovoliť ani hypotéku, prípadne im ju banka odmietne schváliť. Ako sa teda človek dnes naozaj dostane k vlastnému bývaniu? Existuje nejaká dostupná cesta? Alebo budeme radšej všetci žiť v podnájmoch tak, ako je trendom v niektorých iných krajinách sveta? A skutočne sa nám opláca žiť a bývať v satelitoch alebo je predsa len lepšie zvoliť si mesto? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedal v rozhovore pre Dobré noviny odborník na predaj bytov v Bratislave Michal Krížik z realitnej kancelárie RE/MAX v Bratislave.

Zdieľanie je cesta ako nadobudnúť niečo vlastné

Existujú rôzne varianty, ako môžu ľudia nadobudnúť vlastné bývanie. Dnes je veľkým trendom, že ľudia rôzne veci zdieľajú, vrátane bývania. Viete si kúpiť 3-izbový byt, vy ste v jednej izbe, dve izby prenajmete, rozdelia sa vám náklady na spoločnú domácnosť a tým pádom vlastníte niečo, čo vám pomáhajú splácať iní,“ vysvetľuje Krížik možnosť, ako si byt dokáže dovoliť aj mladý človek bez nadpriemerného platu či našetrených peňazí. Podnájmy sa teda podľa Krížika tak skoro zo Slovenska určite nevytratia, ale skôr naopak. Podnájmy sú pre mladých ľudí výhodné a aj vďaka tejto forme bývania si možno niektorí ľudia môžu dovoliť žiť v lokalite, ktorá sa im naozaj páči, ale na ktorú by jednoducho nemali dostatok peňazí.

Nehnuteľnosť vás zabezpečí aj na dôchodku

Nehnuteľnosť je niečo, čo by nás malo na dôchodku zabezpečiť,“ hovorí Krížik, ktorý ľuďom odporúča, aby, ak majú naozaj svoju vysnenú lokalitu na bývanie, zostali v nej žiť v podnájme, ale predsa len si kúpili nehnuteľnosť niekde na inom, cenovo dostupnejšom mieste. Tam si následne môžu dať takisto podnájomníkov, nemusia v nej sami bývať a tí im budú hypotéku splácať. Práve toto je spôsob, ako sa možno už dnes zabezpečiť na dôchodok. Pretože o 30 rokov bude byt splatený vďaka podnájomníkom a majitelia ho už môžu buď predať, alebo sa doň sami nasťahovať, prípadne tam opäť umiestniť podnájomníkov a mať tak zaručený príjem a pohodlnejší život na dôchodku.

Prečo sú inzeráty bez RK tak populárne a kto sa za nimi naozaj skrýva?

Ľudia často nachádzajú letáčiky typu kúpim byt v tejto lokalite - nie RK. Ľudia ich kontaktujú a nakoniec zistia, že ten, kto letáčik písal alebo umiestnil, tak on je v skutočnosti tá RK. Je to forma, ako sa makléri chcú dostať k ľuďom, ktorí chcú predať nehnuteľnosti,“ hovorí o populárnych inzerátoch na internete či letáčikoch polepených po sídliskách, ktoré lákajú ľudí na kúpu či predaj bytu. Prečo sú vlastne tieto inzeráty tak populárne a prečo si naopak máme zvoliť makléra, aby nám s predajom/kúpou pomohol? Krížik odpovedá jasne: „kedysi robil makléra kde kto. Ľudia majú zafixované, že realitný maklér je nejakým spôsobom brzda, spomaľovač alebo nejaký zlodej časti peňazí. Treba sa na to ale pozrieť z inej strany. Maklér je pomocník, ktorý ušetrí predávajúcemu čas a pomôže mu predať nehnuteľnosť za čo najviac peňazí,“ tvrdí. Úlohou maklérov je teda podľa Krížika predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie a za čo najlepšiu cenu.

Mnohí sedia na zlatom vajci a nevedia o tom

Michal Krížik má viac než desať rokov skúseností a za sebou desiatky úspešných predajov bytov. Aj vďaka týmto skúsenostiam vie, že ľuďom nehnuteľnosť dokáže výrazne uľahčiť život, hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú.

Posledný polrok sa stretávam s ľuďmi, ktorí mi často hovoria, že moja babka má veľký byt, zostala sama alebo sa nejakým spôsobom zmenila situácia a to, čo ľuďom niekedy vyhovovalo, je im už dnes na príťaž. Ľudia si neuvedomujú, že naozaj, ak majú niektorí ľudia veľký štvorizbový byt v dobrej lokalite, tak tie tri nevyužité izby sú pre nich príťažou. Naopak pre niekoho, kto si momentálne takýto byt hľadá a býva aktuálne v nejakej garsónke, je to niečo za čo by bol ochotný možno naozaj veľa zaplatiť. Títo ľudia si naozaj takto môžu uľahčiť život tým, že budú bývať v nejakom inom byte, možno menšom, možno novšom aj krajšom a ten, ktorý majú, môžu veľmi výhodne predať,“ hovorí o tom, že mnohí ľudia si dnes naozaj neuvedomujú, že na svojej nehnuteľnosti by vedeli výborne zarobiť a samozrejme pomôcť si tak aj na dôchodok.

Viac o realitách, bývaní a o tom, ako si vybrať toho správneho makléra, sa dozviete v priloženom videorozhovore s realitným maklérom pre Bratislavu Michalom Krížikom.

Už ste čítali?