Dobré noviny
Sociálne inovácie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji
TASR
TASR

Sociálne inovácie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji

— Foto: Epic

Sociálne inovácie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji a výzvy, ktoré prinášajú.

Bratislava 28. marca (OTS) - Nezisková organizácia EPIC v rámci projektu People to People Slovakia mapovala, do akej miery sa obyvatelia Banskobystrického a Prešovského kraja zapájajú do aktivít súvisiacich so sociálnym podnikaním a inováciami. Zároveň sa zaujímali aj o to, s akými výzvami sa v tejto oblasti stretávajú. Výsledky mapovania identifikovali okruhy tém, ktoré sú pre občanov dôvodom nízkeho záujmu o danú problematiku.

V uplynulých týždňoch prebiehalo v Banskobystrickom a Prešovskom kraji mapovanie, ktorého cieľom bolo priblížiť stav a vnímanie sociálnych inovácií. Do aktivity boli zapojení študenti univerzít, predstavitelia verejnej správy a miestnych organizácií, ktoré sú aktívne v oblasti sociálneho podnikania a inovácií. Respondenti dostali priestor podeliť sa o svoj názor na situáciu v danom regióne a pomenovať výzvy, ktoré z ich pohľadu prináša.

Neziskovú organizáciu EPIC, ktorá prieskum realizovala v spolupráci s vedúcou katedry sociálneho rozvoja a práce na Ekonomickej univerzite v Bratislave Evy Pongrácz v rámci projektu People to People Slovakia, ktorý na Slovensku zastrešuje British Council, zaujímalo, do akej miery sa opýtaní obyvatelia zapájajú do miestnych aktivít, ktoré sú prínosné pre rozvoj sociálnych inovácií a podnikania.

Viditeľným problémom v sektore sociálneho podnikania a inovácií je nedostatočná informovanosť a osveta. To sa odráža v nízkom záujme a motivácii občanov zapájať sa do diania v danej oblasti či dokonca samostatne vytvárať sociálne podniky alebo prichádzať s nápadmi na inovácie. Pozitívne je však hodnotený rozvoj obecných sociálnych podnikov, ktoré majú oporu v samospráve ako aj v občanoch, ktorí vidia pozitívne dopady tohoto spôsobu podnikania v ich komunite,“ hovorí Lenka Loučková, projektová manažérka z neziskovej organizácie EPIC. Dobrým príkladom je známy obecný sociálny podnik v Spišskom Hrhove či Brezniansky stavebný podnik, ktorý bol pilotným projektom neziskovej organizácie Rozvojová agentúra BBSK.

Výsledky mapovania odhalili niektoré problémy, ktoré sú dôvodom nízkej angažovanosti občanov v problematike sociálneho podnikania a inovácií. V oboch krajoch prejavujú respondenti záujem o túto tému, avšak pasívnym spôsobom, bez aktívneho zapojenia sa. Okrem spomínanej nízkej motivácie, ktorej hlavným dôvodom je nedostatočné ocenenie zapojených občanov spoločnosťou, je problémom aj slabá komunikácia prebiehajúcich aktivít.

V Prešovskom kraji z mapovania vyplynulo, že sociálne služby majú u obyvateľov potenciál, avšak najväčšími bariérami sú administratívne zaťaženie a nezáujem občanov o dobrovoľníctvo, ale tiež nedostatok zdrojov, absentujúca výmena skúsenosti či problém merania spoločenského dopadu inovácií. V banskobystrickom regióne sa občania stretávajú s podobnými problémami, ku ktorým sa pridáva aj vysoká nezamestnanosť, slabá infraštruktúra a problematické financovanie malých organizácií. Respondenti oboch krajov prejavili najväčší záujem o témy zveľaďovania verejného priestranstva, aktivít pre seniorov, športu a ochrany životného prostredia a zvierat.

Na základe rozhovorov, ktoré sme viedli, sme dospeli k záveru, že obyvatelia Banskobystrického kraja by privítali ďalšie podujatia zamerané na spoločenskú diskusiu alebo workshopy zamerané na debaty o lokálnych problémoch a ich riešeniach. Pozorujeme aj záujem opýtaných zúčastňovať sa na medziregionálnych projektoch a spolupracovať s ľuďmi z odlišných spoločenských skupín. Získavanie a výmena informácií je aspektom, ktorý treba považovať za markatný ako v Banskobystrickom, tak aj Prešovskom kraji,“ dodáva Lenka Loučková.

Sociálne inovácie a podnikanie sú dôležitým aspektom rozvoja spoločnosti a to najmä v súčastnosti. Je preto dobré vidieť, ako vnímajú ich miesto v spoločnosti ľudia z rozličných komunít ako aj tí, ktorí s nimi priamo pracujú. Jedným z pilierov projektu People to People je výmena skúseností a znalostí medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom a práve takéto poznatky sú dôležité na zlepšovanie a pochopenie potrieb v oblasti sociálneho podnikania v oboch krajinách,” povedal Alastair Bassett, riaditeľ British Council Slovakia.

Spôsobom, ako ľudí motivovať aktívnejšie sa zapájať do komunitného diania a zlepšiť ich motiváciu, je efektívnejšia komunikácia zo strany mestských samospráv a lepšia informovanosť, ktoré by prispeli k zvýšeniu povedomia o sociálnom podnikaní a inováciách a vytvorenie takých finančných podmienok, aby bolo možné realizovať projekty, ktoré prinášajú prospech miestnej komunite.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…