Dobré noviny
Opozícia vidí v dôchodkovom strope riziká, koalícia chce pomôcť ľuďom
TASR
TASR

Opozícia vidí v dôchodkovom strope riziká, koalícia chce pomôcť ľuďom

Na snímku budova NR SR.
Na snímku budova NR SR. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Viaceré opozičné strany sú presvedčené o tom, že dôchodkový strop z dlhodobého hľadiska poškodí dôchodcov. Proti prijatiu novely ústavného zákona bol celý klub OĽaNO aj SaS.

Bratislava 28. marca (TASR) - Poslanci v parlamente sa rozchádzajú v názoroch na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. Ústavný zákon bol v Národnej rade SR prijatý hlasmi poslancov Smeru-SD, SNS, Sme rodina, ĽSNS, za jeho prijatie hlasovali aj piati nezaradení poslanci. Časť opozície bola proti, zdržala sa aj väčšina poslancov koaličného Mosta-Híd, za prijatie hlasovali len traja z nich.

Viaceré opozičné strany sú presvedčené o tom, že dôchodkový strop z dlhodobého hľadiska poškodí dôchodcov. Proti prijatiu novely ústavného zákona bol celý klub OĽaNO aj SaS. "Ja som konzistentne hovorila, že tento návrh zákona nerieši súčasné problémy. Robert Fico totiž nedokáže riešiť problémy, ktoré majú ťažko pracujúci ľudia teraz, a tak rieši problémy, ktoré Slovensko bude mať o 30 rokov, ale možno to nebude mať nikdy, lebo vek odchodu do dôchodku je naviazaný na dĺžku dožitia," vysvetlila svoj postoj poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová.

Pri hlasovaní sa zdržala väčšina prítomných poslancov Mosta-Híd, za bol len Elemér Jakab, Péter Vörös a Ladislav Balódi. "Neplánovala som to podporiť, lebo sú na to dôvody. Most-Híd je presvedčený o tom, že riešime niečo, čo nie je teraz aktuálne. Nemalo by to byť teraz riešené. Musia byť k tomu prepočty. Nevieme, čo bude o 20 rokov," priblížila poslankyňa Irén Sárközy.

Hnutie Sme rodina ústavný návrh z dielne Smeru-SD podporilo, pretože bola splnená ich podmienka, aby sa ženám za výchovu dieťaťa znižoval vek odchodu do dôchodku. "Koľko hláv, toľko názorov. Slovensko je schopné utiahnuť takýto zákon. Našou podmienkou bolo, že ženy musia ísť do dôchodku skôr podľa počtu narodených detí. Naše podmienky boli splnené a celý čas hovoríme, že sme za zavedenie dôchodkového veku, lebo súčasný systém je nastavený tak, že mnohí by išli do dôchodku až v 70-ke, čo si myslíme, že nie je dôstojné pre ľudí, ktorí drú celý život," myslí si poslanec Peter Pčolinský.

Návrh podporili aj všetci poslanci koaličnej SNS. "Glorifikácia vyrovnaného štátneho rozpočtu nie je vždy dobrá. Ak sa Slovensku darí, čo sa darí, tak som presvedčená o tom, že by to ľudia mali pocítiť. A kto viac, ak nie dôchodcovia. Zvýši sa kvalita života ľudí na dôchodku. Je rozdiel, keď pôjde človek do dôchodku, ktorý je ešte v lepšom zdraví, ako človek, ktorý je zničený," zdôvodnila svoje hlasovanie poslankyňa SNS Eva Antošová.

Už ste čítali?