Učitelia po celom Slovensku dnes prišli do práce v čiernom. Majú na to jasný dôvod
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Učitelia po celom Slovensku dnes prišli do práce v čiernom. Majú na to jasný dôvod

Učitelia na viac ako 1100 školách dnes prišli do práce v čiernom. Majú na to jednoduché vysvetlenie - vláda neplní svoje záväzky.

Na snímke zľava učiteľka Mária Rothensteinová, učiteľ Michal Tlelka a vpravo prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman počas brífingu Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) na tému vyhlásenie o akcii Deň učiteľov v čiernom, zapojenosť škôl a ďalší postup v Bratislave 28. marca 2019. — Foto: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA 28. marca - Dnešný deň učiteľov sa nespája iba s tým, že žiaci a študenti venujú svojim pedagógom pekný kvet, či sa im poďakujú za vzdelávanie, ktoré sa im dostáva. Na viac ako 1100 školách dnes prišli učitelia do práce v čiernom. Dôvodom, prečo sa učitelia rozhodli práve dnes prísť do práce oblečení celí v čiernom, je pomerne jednoduchý - vláda neplní sľuby, ktoré im dala.

Rozkrádané eurofondy, populistické rozdávanie miliónov, chýbajúci asistenti...

Slovenské školstvo je roky mŕtve a sľuby, ktoré nám dala vláda prostredníctvom programového vyhlásenia, ho vzkriesiť nepomôžu. Opakovane rozkrádané eurofondy, ktoré sa k reálnemu žiakovi, študentovi a učiteľovi nikdy nedostanú, nefunkčné priamoriadené organizácie, populistické rozdávanie miliónov eur na lyžiarske zájazdy a obedy zadarmo na úkor podvýživy školstva, nevytvorený voľný trh kvalitných učebníc, chýbajúci asistenti učiteľov, odborné tímy na školách, prekvitajúca šikana a mobbing na školách, nefunkčné celoživotné vzdelávanie s nulovou víziou zmeny aj po zavedení kozmetických úprav v novom zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch, cielená likvidácia vedy, stavanie štadiónov oligarchom, obsadzovanie dôležitých funkcií pochybnými jedincami či absolútny morálny suterén pri písaní vedeckých prác našimi politickými šaržami sú len ďalšími zhrdzavenými klincami do jeho rakvy,“ píše sa na Facebookovej stránke dnešnej udalosti, ktorá bola vytvorená Iniciatívou slovenských učiteľov.

Šéf komory učiteľov: Nikto nevie, čo sa vlastne pečie a čo čaká učiteľov

Systém vzdelávania učitelia dlhodobo kritizujú. Vznikal pred 10 rokmi, keď bolo treba čerpať eurofondy. Vtedy sa najmä metodicko-pedagogické centrum, ktoré pôvodne vzniklo so zámerom robiť akúsi metodickú podporu pedagógom, zmenilo na akúsi rozpočtovú agentúru čerpania eurofondov. Cez ňu prechádzali všetky vzdelávania, tzv. kreditového systému, kde pedagógovia chodili na vzdelávania, z ktorých mnohé boli financované z fondov EÚ. To, čo ich najviac motivovalo, bolo to, že si cez tento systém mohli zvýšiť plat. Buď o 6 alebo 12 %. Keďže platy sú nízke, bolo to naozaj motivujúce. Na druhej strane ale kvalita týchto vzdelávaní nebola v poriadku,“  vysvetlil v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Na snímke brífing Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) na tému vyhlásenie o akcii Deň učiteľov v čiernom, zapojenosť škôl a ďalší postup v Bratislave 28. marca 2019.
Na snímke brífing Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) na tému vyhlásenie o akcii Deň učiteľov v čiernom, zapojenosť škôl a ďalší postup v Bratislave 28. marca 2019. Foto: TASR/Dano Veselský

Učitelia tento systém dlhodobo kritizovali, pretože v ňom podľa Crmomana nešlo o kvalitu. „A teraz, keď sme v novom zákone žiadali, aby sa systém skvalitnil, aby sa nastavili kritériá kvality, aby sa to celé kontrolovalo a aby nešlo iba o naháňanie kreditov a príplatkov, tak prichádza ministerstvo so zákonom, ktorý to celé okliešťuje, navyše to mení bez diskusie s aktérmi, ktorých sa to najviac týka,“ vysvetľuje rozhorčenie učiteľov Crmoman.

Zrazu sme sa dozvedeli, že celý kreditový systém idú zrušiť,“ hovorí a pripomína, že k zmenám prišlo bez diskusie s odbornou verejnosťou a s ľuďmi, ktorých sa to najviac týka - s učiteľmi. „Nikto nevie, čo sa vlastne pečie, len sa cez médiá dozvedáme rôzne veci a momentálne je absolútny chaos v tom, že čo sa prerokúva v parlamente,“ dodal.

Pozrite si celý rozhovor s prezidentom Slovenskej komory učiteľov:
Šéf komory učiteľov: Po zavedení obedov zadarmo sa nenajedia niektorí učitelia či panie upratovačky

K učiteľom sa vo štvrtok pripoja aj farmári, ktorí sa počas protestnej jazdy prezlečú do čierneho na znak solidarity s učiteľmi, informuje TASR. Protestné akcie slovenských učiteľov podporuje aj vedenie Pedagogickej komory v Česku. „Odporúčame českým učiteľom, aby vyjadrili podporu kolegom zo Slovenska tým, že vo štvrtok 28. marca prídu do práce v smútočnom – buď v čiernom oblečení, alebo s čiernou páskou,“ uvádza sa v stanovisku českej komory.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…