Dôsledky zmeny klímy sa prejavujú už dnes extrémnym počasím
TASR
TASR

Dôsledky zmeny klímy sa prejavujú už dnes extrémnym počasím

Podľa odhadov expertov len v roku 2013 dosiahli na Slovensku ekonomické straty z extrémov zmeny klímy viac ako 1,3 miliardy eur.

Na snímke generálny riaditeľ pre oblasť klímy Európskej komisie Mauro Raffaele Petriccione počas tlačovej konferencie Zelenšie Slovensko a čistá planéta pre všetkých počas 40. medzinárodného veľtrhu stavebníctva Coneco a 29. medzinárodného veľtrhu využitia energie Racioenergia v Bratislave 27. marca 2019. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 27. marca (TASR) - Dôsledky zmeny klímy sa prejavujú už dnes, a to extrémnymi výkyvmi počasia, ako sú prívalové dažde, povodne alebo, naopak, extrémne horúčavy a obrovské suchá. Európska komisia (EK) chce v tomto smere konať. V stredu to na bratislavskom výstavisku uviedol generálny riaditeľ pre oblasť klímy EK Mauro Raffaele Petriccione v rámci predstavenia strategického dokumentu Zelenšie Slovensko – Envirostratégia 2030.

Podľa odhadov expertov len v roku 2013 dosiahli na Slovensku ekonomické straty z extrémov zmeny klímy viac ako 1,3 miliardy eur. "Klimatické zmeny sa prejavujú v našom každodennom živote a s veľkými možnými dosahmi na ekonomiku, ak ich nezastavíme. Jedinou cestou k zachovaniu našej planéty, našej konkurencieschopnosti a prosperity Európy je, že sa staneme vedúcou silou v investíciách do oblastí predstavujúcich budúcnosť," priblížil Petriccione.

Ako pokračoval, na Slovensko prišiel preto, aby predstavil európsku víziu pre klimaticky neutrálnu spoločnosť a prínosne diskutoval so slovenskými predstaviteľmi. Na konferencii odprezentoval víziu environmentálneho rozvoja Európskej únie (EÚ) do roku 2050 s názvom Čistá planéta pre všetkých.

"Od minulého roka Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pracuje na Nízkouhlíkovej stratégii rozvoja SR. Prvým krokom k jej príprave bolo vypracovanie nízkouhlíkovej štúdie, ktorá modeluje možnosti znižovania emisií v podmienkach Slovenska do roku 2030 a s výhľadom do roku 2050," vysvetlil riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky MŽP Martin Haluš.

Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla doplnil, že zmena klímy prináša aj obrovské príležitosti v podobe investícií do modernizácie, inovácií a nových technológií. "Musíme začať už dnes, a to najmä výrazným znižovaním emisií," uzavrel.

Znižovanie emisií chcú odborníci dosiahnuť zmenami v štruktúre priemyslu, podporou obnoviteľných zdrojov energie, zvyšovaním energetickej efektívnosti, ekodizajnom či elektrifikáciou dopravy -tzv. čistou mobilitou. Ambíciou prechodu k nízkouhlíkovému Slovensku je znížiť emisie v krajine o 47 percent v roku 2030 a o 67 percent v roku 2050.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…