Združenie výrobcov murovacích materiálov vníma novú podporu pozitívne
TASR
TASR

Združenie výrobcov murovacích materiálov vníma novú podporu pozitívne

Dotáciu podľa združenia plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytovať z programu výstavby a obnovy bytového fondu, na ktorý na rok 2019 vyčlenilo prostriedky vo výške 40 miliónov eur.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 27. marca (TASR) - Príspevok na stavbu rodinných domov s minimálnou spotrebou energie schválený v stredu parlamentom by mohol v tomto roku znamenať podporu na 600 až 1200 takýchto stavieb. Podľa Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) sa dotácia týka nielen samotných stavebníkov, ale celého stavebného sektora, ktorý sa rodinnými domami zaoberá.

Zavedenie podpory na novostavby takmer s nulovou spotrebou energie hodnotí ZVMM pozitívne. "Ministerstvo dopravy a výstavby sa takto snaží kompenzovať zdražovanie domov vyplývajúce zo sprísňovania podmienok na výstavbu rodinných domov," uviedlo združenie v reakcii na schválenie novej legislatívy.

Dotáciu podľa ZVMM plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytovať z programu výstavby a obnovy bytového fondu, na ktorý na rok 2019 vyčlenilo prostriedky vo výške 40 miliónov eur. Vlani sa v rámci tohto programu na rôzne podprogramy vyčerpalo spolu približne 30 miliónov eur. "Ak by tieto sumy ostali približne na podobnej úrovni, znamenalo by to, že na podporu výstavby takmer nulových domov by sa mohlo vynaložiť približne päť až desať miliónov eur," odhadlo združenie.

Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur. Novela obsahuje administratívne a stavebné podmienky jeho získania. Napríklad rodinný dom na území SR má byť určený iba na bývanie, jeho celková podlahová plocha má byť najviac 200 štvorcových metrov.

"Pozitívne bude, ak sa na základe tohto príspevku zvýši počet postavených rodinných domov. Tým, čo stavať chcú, to umožní stavať vo vyššej kvalite," dodal predseda ZVMM Martin Mihál. Takýto dom by mal mať kvalitné konštrukcie s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov. Domácnosti sa v súčasnosti môžu uchádzať aj o dotáciu na slnečné kolektory zo schémy Zelená domácnostiam II a zdroje tak môžu vhodne skombinovať. Od začiatku roka 2021 musia úroveň výstavby takmer s nulovou spotrebou energie spĺňať všetky nové budovy.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…