Hlavnú cenu na Febiofeste získal maďarský animovaný film
TASR
TASR

Hlavnú cenu na Febiofeste získal maďarský animovaný film

Cenu divákov získal tento rok slovensko-česko-poľský animovaný film Šarkan režiséra a scenáristu Martina Smatanu, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 26. marca (TASR) - Záverečným ceremoniálom v Kine Lumiére sa v utorok v Bratislave skončil 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Súčasťou večera bolo vyhlásenie ocenenia súťažnej sekcie V strede Európy, v ktorej sa stretlo 20 krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych snímok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska.

Hlavnú cenu spojenú s finančnou prémiou 3000 eur získal maďarsko-francúzsky animovaný film Pán Mora/Lidérc úr režisérky, scenáristky a animátorky Lucy Tóthovej, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale. Poetický príbeh zobrazuje Borisa, plešivejúceho bruchatého päťdesiatnika, ktorý je až po uši zaľúbený do mladého a krásneho Cézara. Boris sa však zrodil z jeho boku a nie je väčší ako myš. Vedie tajný život zasvätený mužovi, ktorý je jeho pôvodcom a zároveň objektom jeho náklonnosti. Všetko sa dramaticky zmení v deň, keď si Cézar, ktorý nevie o Borisovej existencii, privedie do hniezdočka lásky ženu.

O víťazovi rozhodla medzinárodná porota zložená z filmových profesionálov z Veľkej Británie, Ukrajiny a Francúzska. "Prekvapivá animácia so zvláštnou krásou. Filmárka nám ukazuje tichú intimitu a portrét samoty, s ktorým sa dokáže každý z nás stotožniť," znelo hodnotenie poroty, ktorú tento rok tvorili odborníci na krátky film - Philip Ilson, umelecký riaditeľ Londýnskeho festivalu krátkych filmov, Natalia Libetová, filmová producentka, a Sarah Momessová, zástupkyňa festivalu krátkych filmov v Clermont-Ferrande.

Porota udelila aj jedno zvláštne uznanie, ktoré patrí rovnako animovanému filmu - českej snímke Spolu sami režisérky a scenáristky Diane Cam Van Nguyenovej. "Kombinácia animačných štýlov a pulzujúcich obrazov nám podáva pravdivé svedectvo o momente, keď si uvedomíme, že naši rodičia nie sú nesmrteľní," komentovala porota animovaný dokument predstavujúci troch priateľov, ktorí majú rovnakú skúsenosť. Keď boli tínedžeri, zomrel im jeden z rodičov. Film skúma, ako im bolo pred touto udalosťou i po nej. Trojica dnes už dvadsiatnikov rozpráva o svojom prežívaní od odmietania cez zlosť až po zmierenie.

Cenu divákov získal tento rok slovensko-česko-poľský animovaný film Šarkan režiséra a scenáristu Martina Smatanu, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale. Príbeh plný čarovných obrazov s bohatou štruktúrou rozpráva o dedovi, ktorý daruje vnukovi šarkana, je to príbeh o spomínaní na tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Bodku za 26. ročníkom festivalu dal anglicko-belgický horor Mandy - Kult pomsty režiséra Panosa Cosmatosa v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom, ktorý sa ocitol aj v programe festivalov v Cannes či Sundance. "Je to veľmi netypický film, pretože vás skoro až prehltne. Je to žáner, ktorý pracuje s emóciami, veľmi sa hrá s vaším telom, vašou mysľou, útočí na váš strach, na rôzne veci, ktoré v živote zažívate. A zároveň je to film, ktorý keď si pozriete, môžete to všetko nechať za sebou v tomto kine a vrátiť sa späť do reálneho života silnejší a, dúfam, že spokojnejší," rozlúčil sa s festivalovými divákmi umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

Po bratislavskej časti si výber filmových hitov s podtitulom Best of MFFK Febiofest môžu pozrieť diváci do 10. apríla v ďalších 15 slovenských mestách a 17 filmových kluboch.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…