Prísna výchova je tajomstvom úspechu a šťastia v dospelosti. Za toto sa vám deti raz poďakujú
Dobré noviny
Dobré noviny

Prísna výchova je tajomstvom úspechu a šťastia v dospelosti. Za toto sa vám deti raz poďakujú

Rodičia by mali byť pre dieťa vzorom. V prípade, že to tak nie je, nastáva problém.

Ilustračná foto. — Foto: Pexels.com

COLCHESTER 26. marca - Dobrá a najmä správna výchova je pre deti veľmi dôležitá. Závisí od nej ich budúcnosť aj tajomstvo úspechu. Je ťažké v dnešnej dobe povedať, čo je správne a čo už nie. Dieťa by ale malo byť flexibilné a musí vedieť počúvať dospelého človeka. Ak je dieťa vychované týmto spôsobom, potom by sa mu v živote malo dariť. Túto schopnosť ale vedia deti prijať len vtedy, ak na ňu rodičia budú dbať. Iba prísni rodičia a vychovávatelia môžu disciplínu u detí dosiahnuť. Ako dieťa rastie a vyvíja sa, zároveň sa učí rešpektovať druhú osobu, ktorá mu je v živote veľmi nápomocná. Tieto veci sa učí postupne a veľmi pomaly. Je potrebné, aby aj rodičia porozumeli výrazu „byť prísny“. Neznamená to totiž používanie agresívneho správania.

Foto: Pixabay.com

Úspešnejšie deti

Rodičia dokážu naozaj veľmi veľa, ich emócie a ambície by však dieťa nemalo prebrať na seba. Ak chce totiž niečo dosiahnuť, musí na sebe tvrdo pracovať. Práve šport a tanec sú veľmi dobrou možnosťou, pretože sa tu dieťa rozvíja, učí sa disciplíne a naráža na rôzne úskalia a pochybenia. Učiteľ z Univerzity v Essexe Eric Russon sa zaoberal touto problematikou a dospel k záveru, že deti prísnych rodičov sú oveľa úspešnejšie.

Prečítajte si tiež: Uznávaný český pedagóg: Nesnažte sa byť supermamy. Mamička môže byť nežná, len keď je odpočinutá

Rovnako tak sú deti, ktoré musia dodržiavať pravidlá rodičov, oveľa sebavedomejšie a oveľa trpezlivejšie. Je pre nich preto v živote jednoduchšie zvládať ťažké situácie a udržiavať si priateľstvá. Dokážu sa viac sústrediť na prácu a majú menej požiadaviek od okolia. Všetko je však naozaj na rodičoch. Tí by si totiž mali uvedomiť, že deti sa učia z príkladov. Mozog dieťaťa totiž primárne vníma správanie rodiča a až v druhom rade sa deti zameriavajú na vyslovené slová.

Dôležitý vzor

Výskumy, ktoré boli vykonávané na 13 až 14-ročných deťoch po dobu 6 rokov, preukázali veľmi zaujímavé výsledky. Dieťa má totiž tendenciu napodobňovať osobu, ku ktorej vzhliada. Ak to nie je ani jeden z rodičov, dieťa si nájde svoj vzor či už z nejakého príbehu alebo hry. Tu prichádza obrovský problém. Rodič v tomto prípade môže robiť čokoľvek, no svoje dieťa nezaujme. Nie je totiž dostatočným vzorom, a preto ho dieťa ignoruje.

Prečítajte si tiež: Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré u svojich otcov nikdy nevideli

Štatistiky dokazujú, že čím sú rodičia náročnejší, tým majú deti lepšiu výchovu a vyššiu šancu pri hľadaní dobrej práce. S odstupom času deti, ktoré sa zúčastnili experimentu uznali, že nie je ľahké vyrastať s náročnými rodičmi. Na druhej strane si uvedomujú, že ak by ich rodičia takí neboli, neučili by sa cudzie jazyky a neboli by kvalitne pripravené na odchod na univerzitu a neskôr do práce.

Komunikácia a vysvetľovanie

Ako už bolo vyššie spomenuté, je veľmi potrebné udržať a ustáť hranicu prísnosti. Deťom je potrebné dovoliť mierne „rebelovať“. Nech si oblečú, to čo sa im páči a rovnako nech sa aj samy učešú. Ak mladistvý nevyskúša určite veci, bude robiť horšie, keď príde do dospelosti. Rodič môže zasiahnuť, avšak veľmi jemne a inteligentne. Treba dieťaťu vysvetliť nástrahy a nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z takéhoto konania.

Prečítajte si tiež: Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať ísť a z diaľky mu držať chrbát

Vo vzťahu rodič a dieťa je veľmi dôležité pravidelné rozprávanie sa. Nie je na škodu, aby sa dieťaťu vysvetlili určité veci. Dieťa by malo pochopiť, čo je to disciplína pri platení účtov. Pravidelne by malo navštevovať lekára, aby pochopilo dôležitosť zdravia. No veľmi dôležitou súčasťou a informáciou je, naučiť dieťa rešpektovať čas inej osoby.

Najdôležitejší poznatok

Rodičia by si ale nemali zamieňať prísnosť s nedostatkom prejavenej lásky. Dieťa treba objímať a pobozkať v akomkoľvek veku. Rodičia by sa so svojimi ratolesťami mali veľa rozprávať o dôležitých veciach v živote, no aj o živote iných ľudí. Rovnako tak by malo byť deťom vysvetlené, čo nás ako rodičov v živote postretáva, no pozor, nezaťažovať ich našimi problémami. No a na záver: Buďte jednoducho dobrým príkladom pre budúce generácie. Pripravte deti do života najlepšie ako viete, zaujímajte sa o ne a snažte sa.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…