Prísna výchova je tajomstvom úspechu a šťastia v dospelosti. Za toto sa vám deti raz poďakujú
Dobré noviny
Dobré noviny

Prísna výchova je tajomstvom úspechu a šťastia v dospelosti. Za toto sa vám deti raz poďakujú

Rodičia by mali byť pre dieťa vzorom. V prípade, že to tak nie je, nastáva problém.

Ilustračná foto. — Foto: Pexels.com

COLCHESTER 26. marca - Dobrá a najmä správna výchova je pre deti veľmi dôležitá. Závisí od nej ich budúcnosť aj tajomstvo úspechu. Je ťažké v dnešnej dobe povedať, čo je správne a čo už nie. Dieťa by ale malo byť flexibilné a musí vedieť počúvať dospelého človeka. Ak je dieťa vychované týmto spôsobom, potom by sa mu v živote malo dariť. Túto schopnosť ale vedia deti prijať len vtedy, ak na ňu rodičia budú dbať. Iba prísni rodičia a vychovávatelia môžu disciplínu u detí dosiahnuť. Ako dieťa rastie a vyvíja sa, zároveň sa učí rešpektovať druhú osobu, ktorá mu je v živote veľmi nápomocná. Tieto veci sa učí postupne a veľmi pomaly. Je potrebné, aby aj rodičia porozumeli výrazu „byť prísny“. Neznamená to totiž používanie agresívneho správania.

Foto: Pixabay.com

Úspešnejšie deti

Rodičia dokážu naozaj veľmi veľa, ich emócie a ambície by však dieťa nemalo prebrať na seba. Ak chce totiž niečo dosiahnuť, musí na sebe tvrdo pracovať. Práve šport a tanec sú veľmi dobrou možnosťou, pretože sa tu dieťa rozvíja, učí sa disciplíne a naráža na rôzne úskalia a pochybenia. Učiteľ z Univerzity v Essexe Eric Russon sa zaoberal touto problematikou a dospel k záveru, že deti prísnych rodičov sú oveľa úspešnejšie.

Rovnako tak sú deti, ktoré musia dodržiavať pravidlá rodičov, oveľa sebavedomejšie a oveľa trpezlivejšie. Je pre nich preto v živote jednoduchšie zvládať ťažké situácie a udržiavať si priateľstvá. Dokážu sa viac sústrediť na prácu a majú menej požiadaviek od okolia. Všetko je však naozaj na rodičoch. Tí by si totiž mali uvedomiť, že deti sa učia z príkladov. Mozog dieťaťa totiž primárne vníma správanie rodiča a až v druhom rade sa deti zameriavajú na vyslovené slová.

Dôležitý vzor

Výskumy, ktoré boli vykonávané na 13 až 14-ročných deťoch po dobu 6 rokov, preukázali veľmi zaujímavé výsledky. Dieťa má totiž tendenciu napodobňovať osobu, ku ktorej vzhliada. Ak to nie je ani jeden z rodičov, dieťa si nájde svoj vzor či už z nejakého príbehu alebo hry. Tu prichádza obrovský problém. Rodič v tomto prípade môže robiť čokoľvek, no svoje dieťa nezaujme. Nie je totiž dostatočným vzorom, a preto ho dieťa ignoruje.

Štatistiky dokazujú, že čím sú rodičia náročnejší, tým majú deti lepšiu výchovu a vyššiu šancu pri hľadaní dobrej práce. S odstupom času deti, ktoré sa zúčastnili experimentu uznali, že nie je ľahké vyrastať s náročnými rodičmi. Na druhej strane si uvedomujú, že ak by ich rodičia takí neboli, neučili by sa cudzie jazyky a neboli by kvalitne pripravené na odchod na univerzitu a neskôr do práce.

Komunikácia a vysvetľovanie

Ako už bolo vyššie spomenuté, je veľmi potrebné udržať a ustáť hranicu prísnosti. Deťom je potrebné dovoliť mierne „rebelovať“. Nech si oblečú, to čo sa im páči a rovnako nech sa aj samy učešú. Ak mladistvý nevyskúša určite veci, bude robiť horšie, keď príde do dospelosti. Rodič môže zasiahnuť, avšak veľmi jemne a inteligentne. Treba dieťaťu vysvetliť nástrahy a nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z takéhoto konania.

Vo vzťahu rodič a dieťa je veľmi dôležité pravidelné rozprávanie sa. Nie je na škodu, aby sa dieťaťu vysvetlili určité veci. Dieťa by malo pochopiť, čo je to disciplína pri platení účtov. Pravidelne by malo navštevovať lekára, aby pochopilo dôležitosť zdravia. No veľmi dôležitou súčasťou a informáciou je, naučiť dieťa rešpektovať čas inej osoby.

Najdôležitejší poznatok

Rodičia by si ale nemali zamieňať prísnosť s nedostatkom prejavenej lásky. Dieťa treba objímať a pobozkať v akomkoľvek veku. Rodičia by sa so svojimi ratolesťami mali veľa rozprávať o dôležitých veciach v živote, no aj o živote iných ľudí. Rovnako tak by malo byť deťom vysvetlené, čo nás ako rodičov v živote postretáva, no pozor, nezaťažovať ich našimi problémami. No a na záver: Buďte jednoducho dobrým príkladom pre budúce generácie. Pripravte deti do života najlepšie ako viete, zaujímajte sa o ne a snažte sa.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…