Dobré noviny
Vďaka našim dávnym predkom dokážeme vysloviť hlásky V a F. Stačilo im k tomu toto jedlo
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Vďaka našim dávnym predkom dokážeme vysloviť hlásky V a F. Stačilo im k tomu toto jedlo

Koláž DN - jediaca žena/praľudia.
Koláž DN - jediaca žena/praľudia. — Foto: Pixabay.com, TASR - NASA/JPL

Mäso sa dostávalo do úzadia, ľudia potrebovali rozžúvať čoraz menej a čeľusť sa im začala zmenšovať.

BERN 26. marca - Ako sa menila ľudská strava, menil sa aj spôsob, akým boli ľudia schopní vydávať artikulované zvuky. Téme sa podrobne venuje portál Českej televízie ČT24.

Reč sa vyvíjala tisícky rokov

Na to, aby sme vyslovili hlásky V a F, musíme priložiť dolnú peru na hornú čeľusť. Podľa nového výskumu, ktorý uverejnil časopis Science, ľudia túto schopnosť nadobudli v čase, keď sa im vplyvom novej potravy začali meniť čeľuste. Mäso sa dostávalo do úzadia, do stravy postupne pribúdali mäkké produkty poľnohospodárstva, ako napríklad kaše či mliečne jedlá.

Ovocná kaša s musli.
Ovocná kaša s musli. Foto: Pexels.com

Lovci a zberači, ktorí žili v staršej dobe kamennej, potrebovali na rozžutie mäsa pevný skus. S príchodom jogurtov, polievok a kašovitých jedál ale potrebovali ľudia rozžúvať čoraz menej. Čeľusť sa tak začala zmenšovať. Švajčiarsky jazykovedec Balthasar Bickel sa domnieva, že k zmene chrupu došlo vplyvom stravy v ostatných 10 000 rokoch. Príchod mäkkých potravín umožnil, aby sa čeľusť posunula do dnešnej podoby, a aby sa dolná pera ľahšie dostala k hornej. Naši prapredkovia tak začali vyslovovať nové hlásky ako V alebo F. „Každé použitie je vlastne jeden pokus. Ale keď sa to deje po celé generácie, máte tisíce a tisíce pokusov. A tým sa zvyšuje aj štatistická pravdepodobnosť úspechu,“ povedal profesor Bickel.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pexels.com

Spoločne s kolegami vytvoril tento švajčiarsky lingvista biomechanické modely, ktoré nechal rozprávať. Experiment preukázal, že ak má človek ústa ako v dobe kamennej - úplne bez predkusu, musí vynaložiť o 29 percent viac energie než dnešný človek. Aby vedci našli ďalší dôkaz, hľadali ho v reálnych jazykoch. Ukázalo sa, že reči, ktorými hovoria dnešné domorodé kmene zberačov a lovcov, majú v porovnaní s modernými jazykmi len pätinu labiodentálnych hlások, teda takých, ktoré vyslovujeme priložením dolnej pery na hornú čeľusť. Zaujímavé tiež je, že približne polovica moderných jazykov hlásky ako V a F do svojho systému nezaradila.

Už ste čítali?