Láka vás operácia očí? Zorientujte sa v jednotlivých operačných metódach
Zvažujete laserovú operáciu očí, no neviete sa v spleti skratiek orientovať? Ak nie, článok vám vysvetlí všetko, čo potrebujete o tomto type zákrokov vedieť.
Problémy so zrakom trápia veľké množstvo Slovákov. Niekomu stačia kvapky a zmena každodenných návykov, v mnohých prípadoch je však nevyhnutné nosenie dioptrií či kontaktných šošoviek, neraz dokonca chirurgický zákrok. Ten podstupujú pacienti s ochoreniami sietnice, šošovky a rohovky, akými sú napríklad sivý zákal, zelený zákal či keratokonus a diabetická retinopatia. Laserovú operáciu očí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj ľudia, ktorým bola diagnostikovaná len nejaká dioptrická chyba – krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus.
Laserová operácia očí
Dôvod je jednoduchý, neustále nosenie dioptrií a kontaktných šošoviek je nepraktické, nepohodlné a v neposlednom rade aj poriadne otravné. Predstava, že vďaka 15-minútovému zákroku už nikdy nebudú okuliare potrebovať, je pre mnohých určite lákavá.
Spektrum laserových operácií je široké
Vyznať sa v laserových operáciách však vôbec nemusí byť jednoduché. Jednak sa medicínske postupy neustále vyvíjajú a do praxe sa zaraďujú stále nové typy zákrokov, jednak takmer každá klinika na Slovensku pomenováva tieto operácie vlastnými označeniami.
Vo všeobecnosti sa laserové zákroky rozdeľujú podľa toho, či sa vykonávajú povrchovou (označenia ako PRK, LASEK, Epi-Lasek, ASA) alebo hĺbkovou metódou (Femtolasik, Z-lasik, iLasik). Stretnúť sa môžete aj s označeniami ako operácia prvej, druhej alebo tretej generácie. Prvá generácia zákrokov je najstaršia a využíva spomínané povrchové metódy, pri druhej a tretej (najmodernejšej) sa používajú hĺbkové metódy.
Aký je medzi metódami rozdiel?
Pri povrchovej metóde sa zákrok vykonáva na povrchu oka. Po aplikovaní anestetických kvapiek chirurg najskôr mechanicky odhrnie najvrchnejšiu časť rohovky (epitel) a excimerovým laserom potom na povrchu rohovky skoriguje dioptrickú chybu. Po dokončení korekcie sa epitel položí na pôvodné miesto, pričom jeho obnova trvá zhruba týždeň až desať dní.
Chirurg ešte do oka vloží ochrannú kontaktnú šošovku na urýchlenie hojenia. Celý zákrok prebieha ambulantne v lokálnej anestézii a netrvá viac ako 15 minút. Veľkou výhodou povrchových metód je ich cena, žiaľ, doba hojenia po zákroku je najdlhšia. Po odznení účinkov anestetík sa treba pripraviť na bolesť, typické je tiež rezanie a začervenanie očí, slzenie a svetloplachosť po dobu 3 – 4 dní. Dnes nie sú tieto zákroky očnými lekármi preferované, pristupuje sa k nim napríklad vtedy, ak je rohovka pacienta príliš tenká.
Čo sa deje pri hĺbkovej metóde
Zákrok hĺbkovou metódou neprebieha na povrchu, ale vo vnútri oka a okrem excimerového lasera sa počas operácie využíva aj tzv. femtosekundový. Ten slúži na vytvorenie tenkej príklopky, tzv. flapu (lamely), na povrchu rohovky. Chirurg tento flap odsunie a excimerovým laserom odstráni dioptrickú chybu. Operácie prebiehajú rýchlo a bezbolestne, keďže vo vnútri rohovky sa nenachádzajú nervové zakončenia.
Výhodou je bezbolestný priebeh zákroku i rekonvalescencia, doba hojenia je otázkou niekoľkých dní, pričom ostré a jasné videnie sa u pacienta prejaví zvyčajne hneď na druhý deň. Aj tu však existujú nejaké riziká, napríklad vznik syndrómu suchého oka či uvoľnenie flapu.
Viete, aké riziko podstupujete?
V rámci laserových operácií sa neustále vedú ostré debaty o rizikách pre pacienta. Na jednej strane sa ozývajú odborníci, ktorí považujú metódy s použitím flapu za rizikové a poškodzujúce očnú rohovku, keďže dôjde k trvalému oslabeniu rohovky, a tá je pre zdravý zrak dôležitá.
Kritizovanie hĺbkových metód prebieha najmä v USA, na Slovensku sa odborníci rizikám flapu venujú minimálne. Zarážajúce na tom je, že o zákaz vykonávania LASIK operácií bojuje človek, ktorý sa v 90. rokoch najviac zaslúžil o schválenie tejto metódy príslušnými americkými orgánmi – doktor Morris Waxler.
Na druhej strane barikády stoja iní oční lekári, ktorí, naopak, považujú operácie prvej generácie v porovnaní s modernejšími technológiami za menej bezpečné, rizikovejšie a pre pacienta nepohodlné a nekomfortné. Metóda s použitím flapu je podľa nich oveľa bezpečnejšia. Treba priznať, že každá laserová operácia očí má svoje plusy i mínusy, aj keď vám reklama očných kliník tvrdí presný opak.
Kvalitný očný chirurg je základ
Niekedy je ťažké odhaliť, či sa vám očný špecialista snaží poskytnúť najvhodnejší liečebný postup, alebo sa skôr snaží na vás zarobiť. Neberte preto na ľahkú váhu, k akému lekárovi sa vyberiete. Pred objednaním si overte skúsenosti s prácou lekára u známych, na internete si vyhľadajte recenzie na kvalitu zákrokov, odbornosť a profesionalitu personálu.
Dobrý oftalmológ by vám mal objasniť všetky detaily zákroku a upozorniť na jeho možné riziká, dobrá klinika by zase mala ponúkať viacero typov laserových operácií, len tak môžu liečbu pre vás „ušiť na mieru“.