Lekári môžu zapísať údaje do systému ezdravie aj počas výpadkov
TASR
TASR

Lekári môžu zapísať údaje do systému ezdravie aj počas výpadkov

Systém ezdravie prináša elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 26. marca (TASR) - Lekári môžu v systéme elektronického zdravotníctva pracovať aj počas výpadkov. V reakcii na marcové výpadky to vysvetlilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) treba problémy ezdravia riešiť komplexne.

"Pre takéto prípady výpadkov existujú takzvané offline scenáre, v rámci ktorých lekár zapisuje záznamy do svojho systému a po opätovnom spustení ezdravia sa záznamy lekára automaticky zapíšu do ezdravia," priblížil pre TASR hovorca NCZI Boris Chmel.

"Projekt ezdravie sme nasadili do praxe 1. januára 2018 a v rámci prvého roka sa doň pripojilo vyše 62 percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," doplnil Chmel. To podľa neho znamená aj záťaž na infraštruktúru systému. NCZI situáciu monitoruje a postupne obnovuje najkritickejšie prvky systému, aby fungoval a k výpadom dochádzalo minimálne.

Podľa manažérky pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodskej sa v uplynulých týždňoch výpadky fungovania ezdravia objavovali často a najviac to postihlo najmä používanie funkcie erecept. "Lekári, ale najmä pacienti, si na erecept už zvykli, a preto je opätovné tlačenie a používanie receptov v papierovej podobe pre nich v čase nefunkčnosti ezdravia nekomfortné," hovorí Závodská.

SLK má podľa nej informácie, že problémy mali byť spôsobené preťaženosťou systému, pretože ezdravie je vyvinuté na zastaranej technologickej platforme. Tiež tvrdí, že NCZI pripravuje zasielanie takzvaných enotifikácií lekárom o tom, že funkčnosť je v danom čase obmedzená. Respektíve, po odstránení problému má zasielať enotifikácie o opätovnom spustení plnej funkčnosti ezdravia, čo podľa SLK nepomôže lekárom k pokojnejšej práci, ani pacientom k väčšiemu komfortu.

"Problémy s nefunkčnosťou treba vyriešiť komplexne a čo najskôr, aby mohlo ezdravie plne fungovať a byť prínosom pre lekárov aj pacientov," zhodnotila Závodská. Doplnila, že výhody, ktoré systém prináša lekárom i pacientom, môžu byť efektívne využité len pri aktívnom zapojení všetkých dotknutých subjektov. "Lekári avizujú najmä absenciu prepúšťacích správ pacientov, odosielaných do ezdravia z nemocníc," hovorí.

Systém ezdravie prináša elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Benefity majú spočívať v lepšom predpisovaní liekov, zabrániť by sa malo i duplicitným vyšetreniam. Odstrániť sa majú opakované vyšetrenia u lekárov, zefektívnia sa návštevy u lekára, obmedzia sa nepriaznivé účinky liekov a budú mať lepší finančný prehľad o nákladoch na liečbu. Lekári získajú rýchly prístup k zdravotným záznamom pacienta, čo im umožní zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…