Dobré noviny
Ruský cársky dvor Peterhof možno spoznať na bratislavskej výstave
TASR
TASR

Ruský cársky dvor Peterhof možno spoznať na bratislavskej výstave

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR Henrich Mišovič

V multimediálnej expozícii sú originálne odevy panovníkov, porcelán z ďalekého orientu, obrazy a ďalšie osobné i umelecké predmety vládcov.

Bratislava 25. marca (TASR) – Expozícia na Bratislavskom hrade Zlatý vek Peterhofu - od Petra I. po Katarínu II. je predĺžená. Pomocou vzácnych predmetov a dokumentov až do 14. apríla umožňuje spoznať život na cárskom dvore v Peterhofe. Ten začal budovať Peter I. a pôsobili na ňom mnohí významní ruskí panovníci. Medzi nimi legendárna Katarína II., už za svojho života nazývaná Katarína Veľká.

"Výstava vzbudila obrovský záujem verejnosti a preto bude predĺžená. Pôvodne mala skončiť 31. marca, ale pre veľký úspech si návštevníci môžu pozrieť vzácne exponáty privezené priamo z Peterhofu ešte aj v apríli," zdôvodňuje vedúca oddelenia prezentácie Historického múzea Slovenského národného múzea (SNM) Andrea Litváková.

V multimediálnej expozícii sú originálne odevy panovníkov, porcelán z ďalekého orientu, obrazy a ďalšie osobné i umelecké predmety vládcov. Unikátom je trón Petra II., ktorý bol doteraz vystavený mimo Ruska iba v USA. Za pozornosť stojí tiež soška obľúbeného psa Kataríny II. - talianskeho chrtíka, ktorého si dala zvečniť po jeho smrti.

Vyše 180 exponátov spestruje video o bývalom cárskom sídle Peterhof. To bolo založené v roku 1710 ako imperátorská rezidencia mimo mesta Sankt Peterburg (Petrohrad), štatút mesta má od roku 1762. V meste je pamätník architektúry a palácového aj záhradníckeho umenia 18. - 19. storočia, múzeum Peterhof. 

Zlatým vekom cárskych rezidencií Peterhof a Oranienbaum je 18. storočie. Vlani uplynulo 320 rokov od diplomatickej návštevy, keď v lete 1698 ako člen Veľkého vyslanectva navštívil Bratislavu vtedy mladý vládca Moskovského štátu Peter Alexejevič. Cesta Petra I. do Európy predurčila jeho ďalšie reformné rozhodnutia a mohutný impulz na rozvoj Ruska.

Výstavný projekt zorganizovali Štátne múzeum Peterhof a SNM. Patronát nad ním prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…