Bez včiel by neexistoval život na Zemi. Tieto veci môžete pre ich záchranu urobiť aj vy
Dobré noviny
Dobré noviny

Bez včiel by neexistoval život na Zemi. Tieto veci môžete pre ich záchranu urobiť aj vy

Príroda bije na poplach, že včiel je čoraz menej. Pre náš život sú však nesmierne dôležité, preto je na zodpovednosti každého z nás, aby sme im nejako pomohli. Toto je 5 tipov, ako môžete včelám pomôcť aj vy.

BRATISLAVA 23. marca - Včely potrebujeme pre život, ako soľ. Aj keď si to niekedy ani neuvedomujeme, nie sú iba obyčajným hmyzom, ale sú veľmi potrebné. Závisí od nich dokonca veľa vecí, ktoré vidíte okolo seba v prírode. Včely sú zodpovedné za reprodukciu väčšiny rastlinných druhov a ako jediný hmyz na svete produkujú niečo, čo ľudia môžu konzumovať. Patria medzi najhodnotnejšie živočíšne druhy na našej planéte, ktorých práca je nenahraditeľná, no výskumy počas posledných dvoch desaťročí ukazujú, že ich množstvo je na poklese. Preto s tým musíme niečo robiť, aby sme ich zachránili.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vårstädning pågår! #livetpålandet #beekeeping #bee #springcleaning #helalandetlever #tidningenland

Príspevok, ktorý zdieľa Eva-Lotta (@vilohemmet),

Príroda dvíha varovný prst

Až 75% svetových plodín závisí na opeľovaní rastlín a dá sa povedať, že bez včiel by nebol na Zemi možný život. Kvôli znečisteniu planéty, globálnemu otepľovaniu a používaniu pesticídov však hynú dvojnásobne viac, než by bolo pre prírodu normálne. Je teda na každom jednom z nás, aby sme včely zachránili a každý môže prispieť "svojou troškou" k tomu, aby tieto usilovné tvory, ktoré aj my sami tak veľmi potrebujeme, prežili. Ako na to?

1. Zasaďte rastliny pre včely

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako pomôcť včelám je nasadiť v záhradke kvetiny, ktoré budú môcť opeľovať. Ideálne by to mali byť rastliny, ktoré sú pre oblasť, v ktorej žijete, prirodzené a keď týmto spôsobom tieto neoceniteľné malé bytosti prilákate do vašej záhradky alebo na balkón, určite to nebudete ľutovať. Nielen vám farebné kvety skrášlia okolie, ale zároveň vám ho rozvoňajú a k tomu ešte pomôžete včelám.

Tip pre vás: Včely milujú slnečnice, levanduľu, muškáty, makové kvety, orgován, rozmarín, fuksie, ale aj tymián a koriander.

Levandule, ale aj viaceré iné rastliny, sú pre včely hotovým rajom.Levandule, ale aj viaceré iné rastliny, sú pre včely hotovým rajom. Foto: Pixabay

2. Nepoužívajte chemické postreky a pesticídy

Chemikálie sú propagované kvôli tomu, že uchránia vaše rastliny pred škodcami, no sú nepriateľmi včiel. Ak je to možné, radšej siahnite po prírodných a ekologickejších riešeniach odstraňovania nežiaduceho hmyzu alebo si vyrobte vlastné. Škodcov môžete udržať pod kontrolou aj bez toho, aby to zároveň škodilo včelám.

3. Podporujte tých, ktorí chránia včely

Keď budete najbližšie nakupovať zeleninu alebo ovocie, uprednostnite radšej lokálnych pestovateľov a farmárov. Insekticídy, teda prípravky určené na hubenie hmyzu, sú významným vinníkom, ktorý stojí za úbytkom včelstva. Nakupujte radšej u ekologických poľnohospodárov, ktorí pestujú svoje plodiny spôsobom šetrným voči prírode, podporujú biodiverzitu a vyhýbajú sa škodlivým chemikáliám. Ich produkty možno nebudú vyzerať ako tie z obchodu, no budete mať zdravšie potraviny a zároveň urobíte niečo pre životné prostredie.

4. Postavte doma včelí hotel

Drobným včelám môžete postaviť útočisko a občerstvovaciu stanicu, kde nájdu to, čo potrebujú. Stačí keď vytvoríte jednoduchú drevenú konštrukciu s otvormi a umiestnite ju do záhrady alebo na balkón. Osamelé včely, ktoré lietajú za kvetmi na väčšie vzdialenosti ďaleko od svojho úľa, tam môžu nájsť úkryt a vlastnú oddychovú zónu. Môžte im tam nachystať trochu vody s cukrom, ktorá ich posilní, keď budú potrebovať doplniť si energiu. za všetku prácu, ktorú robia, si to zaslúžia.

Hotel pre včely môže vyzerať napríklad takto.Hotel pre včely môže vyzerať napríklad takto. Foto: Pixabay

5. Kupujte med od včelárov

Za med od včelára si možno trochu priplatíte, no určite je to lepšie, ako kupovať si ho v obchodných reťazcoch supermarketov. U včelára máte aj oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že sa budú starať o zdravie a pohodu svojich včiel, ako veľké firmy, pre ktoré sú ich produkty iba položkou v zozname tržieb.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…