Historický úspech! Slovensko má zo Špeciálnych olympiád až 35 medailí
Dobré noviny
Dobré noviny

Historický úspech! Slovensko má zo Špeciálnych olympiád až 35 medailí

Pre Slovensko to boli najúspešnejšie Svetové hry Špeciálnych olympiád. V Abú Zabí sa našim reprezentantom podarilo vybojovať 35 medailí – šesť bronzových, sedemnásť strieborných a dvanásť zlatých. Najväčšie podujatie tohto roka na svete si užilo 7500 športovcov, ktorých viedlo 3000 trénerov.

Športovci Špeciálnych olympiád Slovensko vybojovali 35 medailí, tri striebra získali jazdci Daniela Šeböková a Filip Graňo. — Foto: Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

ABÚ ZABÍ 22. marca - V Abú Zabí sa včera sa skončilo vrcholné športové podujatie pre športovcov s mentálnym postihnutím. Slovenskí reprezentanti si v konkurencii športovcov zo 190-ich krajín počínali veľmi úspešne. ,,Spolu sme vybojovali 35 medailí – 12 zlatých, 17 strieborných a 6 bronzových. Teší nás samozrejme tento výsledok, ale dôležité je aj to, že pre našich športovcov boli hry úžasným zážitkom a skúsenosťou,” povedala Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Veľká radosť zo zlatej medaily - Markus Tonkovič (vľavo) a Matúš Mikle, unifikovaní stolní tenisti.
Veľká radosť zo zlatej medaily - Markus Tonkovič (vľavo) a Matúš Mikle, unifikovaní stolní tenisti. Foto: Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

Víťazné medailové umiestnenia si vybojovali plavkyne Vanda Kračúnová (100 m prsia, 200 m prsia) a Darina Krihová (25 m prsia). Medzi atlétmi to bola Adela Mižigárová (skok do výšky) a Simona Horváthová (skok do diaľky). V cyklistike zlato získal Michal Štubňa (500 m časovka). Zo zlata sa tešili moderné gymnastky – Gizela Billíková získala zlaté kovy s náčiním (kužele, švihadlo) a vo viacboji a Dominika Radojevská s loptou. Najvzácnejší kov vybojoval v súťaži jednotlivcov tenista Jaroslav Kulina. ,,Svetové hry ponúkli svetu myšlienku, že šport je tá najkrajšia a najľahšia cesta inklúzie. V Špeciálnych olympiádach máme nástroj inklúzie, ktorou je unifikovaný šport, kde v tíme hrá športovec aj bez mentálneho postihnutia. A toto je cesta, spájať ľudí všetkých odlišností,” uviedla Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Práve v unifikovanom stolnom tenise získali Matúš Mikle (športovec Špeciálnych olympiád Slovensko) a Markus Tonkovič zlatú medailu.

Zlaté atlétky Simona Horváthová (vľavo) a Adela Mižigárová.
Zlaté atlétky Simona Horváthová (vľavo) a Adela Mižigárová. Foto: Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

Svetové hry Špeciálnych olympiád zorganizovali prvýkrát v regióne Blízkeho východu, v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Účastníci ich zhodnotili ako najlepšie zorganizované podujatie v 50. ročnej histórii, zapojených bolo 20-tisíc dobrovoľníkov. Súčasťou hier bol aj otvárací a záverečný ceremoniál, sprievodný kultúrny program a séria skríningových vyšetrení športovcov v rámci programu Zdraví športovci.

Cyklista Michal Štubňa (vľavo) si z hier odnáša zlatú a dve strieborné medaily, Jakub Kriššák bronz.
Cyklista Michal Štubňa (vľavo) si z hier odnáša zlatú a dve strieborné medaily, Jakub Kriššák bronz. Foto: Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

Vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, pozemný hokej, boccia, krasokorčuľovanie, snežnice a iné. Špeciálne olympiády Slovensko sú členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru. Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu, ktorý reprezentuje svet. Postavy sú symbolom športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, lebo len vďaka spolupráci všetkých uvedených dokážu Špeciálne olympiády napĺňať svoj cieľ.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…