Rumunská obec Beltiug žila počas tohto víkendu festivalom vína
TASR
TASR

Rumunská obec Beltiug žila počas tohto víkendu festivalom vína

Festivalom vína sprevádzaným pestrým kultúrnym a kulinárskym programom žije počas tohto víkendu rumunská obec Beltiug v kraji Satu Mare.

Beltiug 18. augusta (TASR) - Festivalom vína sprevádzaným pestrým kultúrnym a kulinárskym programom žije počas tohto víkendu rumunská obec Beltiug v kraji Satu Mare. Podujatie je oslavou miestneho vinohradníctva, ktoré má v podkarpatskej oblasti na rumunsko-maďarskom pohraničí vyše tisícročnú tradíciu.

Festivalom vína sprevádzaným pestrým kultúrnym a kulinárskym programom žije počas tohto víkendu rumunská obec Beltiug v kraji Satu Mare. Podujatie je oslavou miestneho vinohradníctva, ktoré má v podkarpatskej oblasti na rumunsko-maďarskom pohraničí vyše tisícročnú tradíciu. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Gastronomický festival sa koná v dňoch 17. a 18. augusta v Beltiugu po prvý raz. "Domácim vinohradníkom sa v posledných rokoch darí vyrábať kvalitné vína, čo dokazujú zlaté a strieborné medaily získané na medzinárodných súťažiach. Rozhodli sme sa preto, že si tieto úspechy pripomenieme festivalom vína, na ktorom sa okrem kvalitných domácich vín ponúkajú návštevníkom aj tradičné miestne jedlá," informovala TASR generálna riaditeľka pobočky Obchodnej a priemyselnej komory v Satu Mare Daniela Culicová.

Beltiugom sa šíri počas tohto víkendu vôňa pečenej klobásy, grilovaných bravčových rebierok, tradičných zemiakových koláčov, ktorým sa tu hovorí "štrudli", či bielych, ružových a červených vín z produkcie miestnych vinohradníkov. Výroba ušľachtilého moku zamestnáva v priebehu roka väčšinu tamojších domácností. "V Beltiugu sa nachádza 690 domov, z toho 390 z nich má vínnu pivnicu," zdôraznila Culicová.

Festivalom vína sprevádzaným pestrým kultúrnym a kulinárskym programom žije počas tohto víkendu rumunská obec Beltiug v kraji Satu Mare. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Vinohradníctvo v tejto oblasti Rumunska, kde je ešte stále najčastejším zdrojom obživy poľnohospodárska výroba, bolo paradoxne na sklonku 80 rokov minulého storočia na pokraji zániku. Po zmene režimu, keď sa do svojej domoviny vrátilo mnoho Rumunov z emigrácie, sa mu však začalo opätovne dariť. Skúsenosti, ktoré nadobudli vo vyspelých krajinách, im pomáhajú napredovať. "Dalo by sa povedať, že v posledných rokoch sa tu úspešne mieša nemecká precíznosť s lokálnou tradíciou. Výsledkom sú kvalitné vína bez prídavkov chémie," uzavrela Culicová.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…