Dobré noviny
Českí vedci vyzbierali za 2 mesiace na Antarktíde šesť ton odpadu
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Českí vedci vyzbierali za 2 mesiace na Antarktíde šesť ton odpadu

— Foto: Masarykova univerzita

Medzi odpadom boli plasty, sklo, rybárske siete a šrot.

BRNO 21. marca - Brnianska Masarykova univerzita túto zimu vyslala na Antarktídu, konkrétne na základňu J. G. Mendela nachádzajúcu sa na ostrove Jamesa Rossa, svoju tradičnú výpravu. V poradí druhá výprava vyrazila na Nelson Island, kde si univerzita prenajala stanicu založenú na konci 80. rokov cestovateľom Jaroslavom Pavlíčkom, na 99 rokov. Stanica je zastaralá a deväťčlenná výprava ju mala pripraviť na rekonštrukciu, ktorá by sa v budúcnosti mala uskutočniť.

Foto: Facebook/Masarykova univerzita

Ako pre ČT24 vysvetlil vedúci výpravy Pavel Kapler, jeho skupina sa zamerala najmä na sanačné práce. Odstránili všetky poškodené časti stanice, to čo sa dalo, nahradili novými a jeden objekt bol celý zlikvidovaný. Rovnako tak sa zamerali aj na vyzbieranie odpadu, ktorý sa tam za roky nahromadil a odpad, ktorý vyplavilo more. Podľa Kaplera išlo o takmer šesť ton odpadu, pričom tam bol horľavý odpad, šrot, sklo, nebezpečný odpad a množstvo ďalšieho najrôznejšieho odpadu, ako plasty, drevo, bóje z lodí či rybárske siete. Vedci všetok vyzbieraný odpad pretriedili a poslali ho na likvidáciu do Chile.

Foto: Facebook/Masarykova univerzita

Výprava na základni J. G. Mendela bola zložená z trinástich členov. Vedci sa zaoberali a zamerali na výskum z oborov paleontológie, klimatológie a mikrobiológie, pričom získavali dáta pre dlhodobé monitorovanie. Ich pobyt na stanici sa začal 15. januára a skončil 2. marca. Viac informácií o výprave z brnenskej Masarykovej univerzity priniesol portál ČT24.

Už ste čítali?