Taliansky líder antiočkovacej kampane skončil v nemocnici s ovčími kiahňami
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Taliansky líder antiočkovacej kampane skončil v nemocnici s ovčími kiahňami

Massimiliano Fedriga patril medzi najhlasnejších talianskych odporcov povinného očkovania.

Na snímke taliansky politik Massimiliano Fedriga — Foto: Reprofoto Youtube, Wikipedia

RÍM 20. marca - Svetové médiá v posledné dni obletela správa, ktorá svojím spôsobom dokazuje, že karma či osud asi naozaj existujú. Taliansky politik a zároveň jeden z najväčších aktivistov bojujúcich proti povinnému očkovaniu totiž dostal ovčie kiahne a skončil v nemocnici. Massimiliano Fedriga na svoj Twitter účet napísal, že strávil štyri dni v nemocnici na pozorovaní.

Na Slovensku je očkovanie proti ovčím kiahňam dobrovoľné, v Taliansku povinné

Očkovanie proti ovčím kiahňam sa na Slovensku vykonáva na vlastnú žiadosť, teda nie je povinné. Odporúča sa deťom s chronickými ochoreniami, prípadne dospelým, ktorí chorobu v detstve neprekonali. Práve v dospelosti môže mať toto ochorenie totiž oveľa závažnejší priebeh. V Taliansku však očkovanie proti ovčím kiahňam od minulého týždňa povinné je.

Massimiliano Fedriga bol jedným z najhlasnejších odporcov zákona, ktorý do Talianska vrátil povinné očkovanie. Rodičia nezaočkovaných detí, ktoré navštevujú školy či škôlky, od minulého týždňa riskujú pokutu až vo výške 500 eur, informoval portál BBC.  Podľa nariadenia musia mať všetky deti navštevujúce školu či škôlku platné potvrdenie o tom, že majú všetky povinné vakcíny. Podľa nového zákona musia mať deti očkovanie proti desiatim chorobám vrátane osýpok, zápalu mozgových blán, tetanu, detskej obrne, príušniciam, čiernemu kašlu či ovčím kiahnňam, ktoré teraz potrápili aj Fedrigu. Ak rodičia potvrdenie o zaočkovaní škole nedodajú, môžu dostať pokutu. Prípadne môže škôlka dieťa mladšie ako 6 rokov odmietnuť prijať. Ak ide o nezaočkované školopovinné dieťa vo veku od 6 do 16 rokov, rodičia môžu byť pokutovaní.

Sám je proti povinnému očkovaniu, ale svoje deti zaočkovať dal

Práve predtým, ako bol zákon schválený, Fedriga toto nariadenie kritizoval a vyjadril sa, že rodičia by nemali byť nútení očkovať svoje deti, ak tak dobrovoľne nechcú urobiť. V jednom rozhovore dokonca nazval Demokratickú stranu, ktorá nariadenie presadzovala, „stalinistickou“, pretože vraj jej záujmom bolo „nanútiť“ ľuďom nový zákon o povinnom očkovaní.

Zároveň však Fedriga tvrdí, že nie je podporovateľom antiočkovacieho hnutia, ktorého členovia sa vyhýbajú povinnému očkovaniu, pretože sa často obávajú nepodložených bezpečnostných rizík spojených s očkovaním. Fedrigove obe deti navyše zaočkované sú.

Počet osýpok je v Taliansku najvyšší v celej západnej Európe

Taliansko patrí medzi krajiny, kde je veľmi silné hnutie kritizujúce povinné očkovanie. Práve tam je počet prípadov osýpok jeden z najvyšších v západnej Európe, pričom v roku 2017 toto ochorenie prekonalo až 5004 Talianov. Osýpky patria celosvetovo medzi jednu z najčasteších príčin úmrtia detí do päť rokov. Neexistuje proti nim totiž žiadny konkrétny liek a liečiť sa dajú iba prejavy ochorenia ako napríklad teplota.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…