Jedzte hríby aspoň dvakrát týždenne a v šesťdesiatke si poďakujete, odkazujú vedci
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Jedzte hríby aspoň dvakrát týždenne a v šesťdesiatke si poďakujete, odkazujú vedci

Pravidelná konzumácia hríbov má fantastické účinky na ľudský mozog a dokáže bojovať s prirodzenými následkami starnutia. Odhalila nová štúdia vedcov zo Singapuru.

Ilustračné foto — Foto: Wallpapers-fenix.eu

SINGAPUR 20. marca - Nikdy ste neboli milovníkmi húb? Je načase to zmeniť. Nová štúdia vedcov zo Singapuru totiž dokázala, že konzumácia hríbov má fantastický vplyv na váš mozog. Stačí, aby ste hríby jedli v akejkoľvek podobe a forme viac ako dvakrát týždenne a zabránite tak problémom s rečou, zabúdaním a pamäťou, ktoré sa najčastejšie objavujú u šesťdesiatnikov, informuje BBC.

Štúdia odhalila, že unikátny antioxidant, ktorý sa nachádza v hríboch, môže mať akýsi ochranný účinok na ľudský mozog. Ide konkrétne o antioxidant ergotioneín, ktorý ľudské telo nie je schopné vyprodukovať samo. Čím viac hríbov ľudia jedli, tým lepšie výsledky dosiahli v testoch myslenia, úsudku a spracovávania. Štúdia Národnej univerzity v Singapure bola vykonaná na 633 ľuďoch starších ako 60 rokov, ktorých životospráva a jedálníček boli monitorované celých šesť rokov v období od roku 2011 do roku 2017.

Výnimočný antioxidant, ktorý sa nachádza vhríboch pôsobí ako akýsi ochrana ľudského mozgu. Telo nie je schopné si túto látku vyprodukovať samo.
Výnimočný antioxidant, ktorý sa nachádza v hríboch pôsobí ako akýsi ochranca ľudského mozgu. Telo nie je schopné si túto látku vyprodukovať samo. Foto: Pexels

Nejde ale iba o hríby, dôležitá je celková životospráva

Šesťročná štúdia dokázala, že konzumácia hríbov znížila šance na rozvinutie miernej kognitívnej poruchy. Mierna kognitívna porucha je akýmsi medzistupňom medzi očakávaným úbytkom kognitívnych funkcií spôsobeným prirodzeným starnutím a demenciou. Táto porucha môže zahŕňať ťažkosti s pamäťou, pozornosťou, rečou, úsudkom a myslením, ktoré sú vážnejšie a viditeľnejšie ako bežné zmeny súvisiace so zvyšujúcim sa vekom. Nejde teda o poruchu, ktorá by bola klasifikovaná ako demencia, no jej prejavy sú vážnejšie ako tie, na ktoré sme bežne zvyknutí, že so starnutím prichádzajú.

Táto súvislosť je prekvapujúca a povzbudzujúca,“ vjyadril sa pre BBC profesor Lei Feng, hlavný autor štúdie, „zdá sa, že bežne dostupná ingrediencia môže mať dramatický efekt na pokles kognitívnych funkcií.“ Zároveň však profesor doplnil, že nejde len o samotné hríby, ale svoju rolu zohrávala celková životospráva účastníkov štúdie, ktorá okrem pravidelnej konzumácie húb zahŕňala aj konzumovanie zelenej listovej zeleniny, orechov, rýb a čaju, ktoré takisto mozgu prospievajú.

Hríby okrem už spomínaného antioxidantu však obsahujú aj množstvo iných prospešných živín, ako sú napríklad vitamín D, množstvo minerálov, selén a spermidín, ktorý je známy napríklad aj svojimi blahodarnými účinkami na pečeň. Doktor James Pickett, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu Alzheimerovej choroby, však poukazuje aj na fakt, že len jesť hríby, zeleninu a ovocie nestačí, aby sme dostatočne ochránili mozog pred dôsledkami starnutia. „Moja najlepšia rada je aj obmedziť cukor a soľ, byť fyzicky aktívny, alkohol piť len mierne a vyhýbať sa fajčeniu,“ prezradil.

Hoci teda hríby výrazne napomáhajú nášmu mozgu, určite nestačí len pridať ich do stravy a dôležité je starať sa o naše celkové zdravie. Vo vyššom veku si za to určite sami poďakujeme.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…