Jedzte hríby aspoň dvakrát týždenne a v šesťdesiatke si poďakujete, odkazujú vedci
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Jedzte hríby aspoň dvakrát týždenne a v šesťdesiatke si poďakujete, odkazujú vedci

Pravidelná konzumácia hríbov má fantastické účinky na ľudský mozog a dokáže bojovať s prirodzenými následkami starnutia. Odhalila nová štúdia vedcov zo Singapuru.

Ilustračné foto — Foto: Wallpapers-fenix.eu

SINGAPUR 20. marca - Nikdy ste neboli milovníkmi húb? Je načase to zmeniť. Nová štúdia vedcov zo Singapuru totiž dokázala, že konzumácia hríbov má fantastický vplyv na váš mozog. Stačí, aby ste hríby jedli v akejkoľvek podobe a forme viac ako dvakrát týždenne a zabránite tak problémom s rečou, zabúdaním a pamäťou, ktoré sa najčastejšie objavujú u šesťdesiatnikov, informuje BBC.

Štúdia odhalila, že unikátny antioxidant, ktorý sa nachádza v hríboch, môže mať akýsi ochranný účinok na ľudský mozog. Ide konkrétne o antioxidant ergotioneín, ktorý ľudské telo nie je schopné vyprodukovať samo. Čím viac hríbov ľudia jedli, tým lepšie výsledky dosiahli v testoch myslenia, úsudku a spracovávania. Štúdia Národnej univerzity v Singapure bola vykonaná na 633 ľuďoch starších ako 60 rokov, ktorých životospráva a jedálníček boli monitorované celých šesť rokov v období od roku 2011 do roku 2017.

Výnimočný antioxidant, ktorý sa nachádza vhríboch pôsobí ako akýsi ochrana ľudského mozgu. Telo nie je schopné si túto látku vyprodukovať samo.
Výnimočný antioxidant, ktorý sa nachádza v hríboch pôsobí ako akýsi ochranca ľudského mozgu. Telo nie je schopné si túto látku vyprodukovať samo. Foto: Pexels

Nejde ale iba o hríby, dôležitá je celková životospráva

Šesťročná štúdia dokázala, že konzumácia hríbov znížila šance na rozvinutie miernej kognitívnej poruchy. Mierna kognitívna porucha je akýmsi medzistupňom medzi očakávaným úbytkom kognitívnych funkcií spôsobeným prirodzeným starnutím a demenciou. Táto porucha môže zahŕňať ťažkosti s pamäťou, pozornosťou, rečou, úsudkom a myslením, ktoré sú vážnejšie a viditeľnejšie ako bežné zmeny súvisiace so zvyšujúcim sa vekom. Nejde teda o poruchu, ktorá by bola klasifikovaná ako demencia, no jej prejavy sú vážnejšie ako tie, na ktoré sme bežne zvyknutí, že so starnutím prichádzajú.

Prečítajte si tiež: POZOR: Vznik demencie je spojený s nápojom, ktorý pije takmer každý z nás

Táto súvislosť je prekvapujúca a povzbudzujúca,“ vjyadril sa pre BBC profesor Lei Feng, hlavný autor štúdie, „zdá sa, že bežne dostupná ingrediencia môže mať dramatický efekt na pokles kognitívnych funkcií.“ Zároveň však profesor doplnil, že nejde len o samotné hríby, ale svoju rolu zohrávala celková životospráva účastníkov štúdie, ktorá okrem pravidelnej konzumácie húb zahŕňala aj konzumovanie zelenej listovej zeleniny, orechov, rýb a čaju, ktoré takisto mozgu prospievajú.

Hríby okrem už spomínaného antioxidantu však obsahujú aj množstvo iných prospešných živín, ako sú napríklad vitamín D, množstvo minerálov, selén a spermidín, ktorý je známy napríklad aj svojimi blahodarnými účinkami na pečeň. Doktor James Pickett, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu Alzheimerovej choroby, však poukazuje aj na fakt, že len jesť hríby, zeleninu a ovocie nestačí, aby sme dostatočne ochránili mozog pred dôsledkami starnutia. „Moja najlepšia rada je aj obmedziť cukor a soľ, byť fyzicky aktívny, alkohol piť len mierne a vyhýbať sa fajčeniu,“ prezradil.

Hoci teda hríby výrazne napomáhajú nášmu mozgu, určite nestačí len pridať ich do stravy a dôležité je starať sa o naše celkové zdravie. Vo vyššom veku si za to určite sami poďakujeme.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…