Akčný plán priniesol v okrese Gelnica 238 nových pracovných miest
TASR
TASR

Akčný plán priniesol v okrese Gelnica 238 nových pracovných miest

Gelnický región bol zaradený medzi najmenej rozvinuté okresy v roku 2017. Dôvodom bola skutočnosť, že okres dlhodobo vykazuje vysokú mieru nezamestnanosti. 

Na snímke sprava podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, premiér SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír. — Foto: TASR

Gelnica 19. marca (TASR) – V okrese Gelnica sa v rámci akčného rozvojového plánu podarilo za necelý rok s podporou regionálneho príspevku a eurofondov vytvoriť 238 pracovných miest. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla z 11,43 percenta na 9,72 percenta. Po výjazdovom rokovaní vlády v Gelnici o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).

Minister zároveň konštatoval, že pred piatimi rokmi bola miera nezamestnanosti v okrese až na úrovni 22 percent.

"Mali sme tu 2200 dlhodobo evidovaných nezamestnaných, dnes ich máme 960. Uplynulý rok od prijatia akčného plánu ubudlo z evidencie nezamestnaných 245 ľudí a z nich bolo viac ako 200 dlhodobo nezamestnaných," povedal.

V prípade dobrých projektov sa tak podľa neho dokážu umiestniť na trhu práce aj tí, ktorí už možno rezignovali na prácu, a to aj v takom zložitom okrese, ako je Gelnica. Najviac pracovných miest od minulého roku pritom pribudlo v lesnom hospodárstve. Opatrenia sa podľa neho osvedčili, ako neúspech však hodnotí, že sa nepodarilo vytvoriť ani jeden sociálny podnik.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) označil akčný rozvojový plán pre okres Gelnica za vôbec najambicióznejší, keďže cieľom je do roku 2022 znížiť nezamestnanosť v okrese až na 4,8 percenta, čiže výrazne pod súčasný priemer na Slovensku.

Celkovo sa má vytvoriť 931 nových pracovných miest. Regionálny vládny príspevok na roky 2018-2022 predstavuje 2 105 000 eur. Na obdobie 2018-2019 sú podľa Rašiho schválené žiadosti o príspevok v objeme 706 000 eur, čiže na úrovni 84 percent.

Premiér Peter Pellegrini pripomenul špecifiká daného regiónu, keďže ide o najlesnatejší okres na Slovensku so 74 percentami lesných pozemkov, a zároveň o vysoký až štvrtinový podiel rómskeho obyvateľstva. To tvorí v tretine všetkých obcí okresu majoritu.

Politiku vlády zaoberať sa priamo na mieste situáciou v menej rozvinutých okresoch považuje Pellegrini za správnu, keďže regionálne rozdiely na Slovensku naďalej pretrvávajú.

"Počas roka, odkedy som na čele slovenskej vlády, bola polovica rokovaní vlády v regiónoch, čím napĺňame prísľub a priority, ktoré som po nástupe do funkcie dal, že vláda nesmie rozhodovať len z Bratislavy, ale musí byť v regiónoch, aby vnímala, ako sa ľuďom v regiónoch žije, čo ich reálne trápi a prijímala opatrenia na odstraňovanie konkrétnych problémov v jednotlivých okresoch," povedal.

Gelnický región bol zaradený medzi najmenej rozvinuté okresy v roku 2017. Dôvodom bola skutočnosť, že okres dlhodobo vykazuje vysokú mieru nezamestnanosti. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…