P. S. Procházka v Bratislave vystavuje aj troch držiteľov Oscara
TASR
TASR

P. S. Procházka v Bratislave vystavuje aj troch držiteľov Oscara

Výstavu Peter Stanley Procházka nazval Film sk II. a potrvá do 31. marca.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR – Lukáš Grinaj

Bratislava 19. marca (TASR) – Galériu Univerzitnej knižnice Bratislava zaplnil Peter Stanley Procházka fotografiami o filmovom dianí na Slovensku od roku 1968 po súčasnosť. Výstavu nazval Film sk II. a potrvá do 31. marca.

"Mám rád jeho fotografie, tie majú po desaťročiach výpovednejšiu hodnotu. Na fotke z roku 1969 je tu málo známy Ján Sedal, ktorý patrí medzi prvých bítnikov u nás, Arnošt Goldfram mu vydal knihu básní. Peter verí na úžasnú náhodu a dá záberu skrytý význam. Tieto fotografie sú malý poklad, ktorý ešte nie je objavený," na pondelkovej (18. 3.) vernisáži výstavy povedal v príhovore režisér Jaroslav Rihák.

Spomínaná fotografia je z 1. mája 1969, keď študenti umenia recesisticky a veľmi odvážne išli v bratislavskom sprievode s transparentmi svojich portrétov namiesto tradičných svetových a československých politických predstaviteľov. Sedala fotograf predstavuje ako budúceho herca a signatára Charty 77. Sú to ojedinelé dokumenty, podobne ako mnoho ďalších.

"Svet filmu ma fascinuje a okrem toho, že rád fotím rôzne podujatia, dostal som sa i do procesu jeho tvorby. Bol som v komparze nakrúcania filmu Na krásnom modrom Dunaji (1993), čo bola vzácna príležitosť na fotenie z iného pohľadu. Ale aj v čase komunizmu, keď počas základnej vojenskej služby sme vojaci z breznianskych kasárni v žandárskych uniformách asistovali pri robotníckej vzbure v podbrezovských železiarňach vo filme Pravda vítězí," uviedol pre TASR fotograf.

Tým zdôvodnil titulný záber výstavy aj katalógu v podobe vzorne nastúpenej osemčlennej žandárskej jednotky. Zároveň sa priznal, že bolo veľmi ťažké vyberať z tisícov archívnych záberov iba takmer 50 vystavených. Medzi nimi je množstvo domácich a zahraničných osobností, ktoré si veľmi váži. Medzi ne patrí režisér Juraj Jakubisko. Ten je na snímke s Oľgou Schoberovou vo V klube (1969) aj sám z roku 2013.

V tom istom klube fotograf zvečnil štáb dokumentu o krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi (1972). Na výstave nechýbajú režiséri Dušan Hanák, Martin Šulík, herečky Zuzana Kocúriková, Soňa Norisová, Zuzana Fialová, herci Juraj Kukura, Marián Geišberg a mnohí iní. Petra Polnišová je s Anitou Ekbergovou, slávnou herečkou z Felliniho filmu Sladký život.

"Sú tu aj tri fotografie súvisiace s držiteľmi Oscara. Vzácny úlovok je fotografia Shirley Jane Templovej. Prišla do PKO otvoriť výstavu Americký film (1989) a doniesla svojho Oscara, ktorého získala ako detská herečka (1934). S Oscarom svojho otca Jozefa Kronera je Zuzana Kronerová pri obnovenej premiére filmu Obchod na korze. Tretím držiteľom Oscara je český režisér filmu Ostro sledované vlaky Jiří Menzel. Tu je v spoločnosti hereckých sestier Milky a Magdy Vášáryových," povedal Procházka.

Okrem masového tichého protestu slovenských filmárov proti väzneniu ruského kolegu Olega Sencova (2018) je tam niekoľko skupinových záberov z filmových premiér, krstov kníh, stretnutia šéfov filmových klubov a iných podujatí. Svedčia o bohatom a pestrom kultúrnom živote, ktorý stále láka 66-ročného fotografa.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…