Nevidiaci 6-ročný chlapec je hviezdou internetu. Zahrá a zaspieva hity od Queen, Adele aj Beatles
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Nevidiaci 6-ročný chlapec je hviezdou internetu. Zahrá a zaspieva hity od Queen, Adele aj Beatles

Avett Maness sa narodil s vážnym ochorením, ktoré zapríčinilo, že je nevidiaci.

— Foto: reprofoto Youtube

DAYTON 18. marca - Avett Ray Maness má iba 6 rokov, no hru na piano ovláda ako žiaden z jeho rovesníkov. Talentovaný chlapček je však už od narodenia nevidiaci. Narodil sa s takzvanou retrolentárnou fibropláziou, ochorením, ktoré postihuje predčasne narodené deti. Zapríčiňuje bujnenie ciev sietnice smerom dopredu k zadnej ploche šošovky, čo spôsobí „odchlípnenie“ sietnice a oslepnutie. Chodí za pomoci slepeckej paličky a dokáže čítať Braillovo písmo.

Budúci Stevie Wonder svojej generácie

Na piane začal hrať už ako 11-mesačný, kedy sa neustále pokúšal zahrať melódiu detskej piesne Twinkle, Twinkle, Little Star. Po preukázaní obdivuhodných schopností sa Avettova matka Sara Moorová rozhodla zaplatiť Avettovi učiteľa klavíra. Ten Avetta oboznamuje s novými technikami a klasickými melódiami.

Ak s hudbou malého Avetta prišiel do kontaktu aj Stevie Wonder, určite si s nehou zaspomínal aj na začiatok svojej kariéry. Legendárny afroamerický spevák podpísal prvú nahrávaciu zmluvu s profesionálnym štúdiom už vo svojich 11-tich rokoch.

„Hudba je v jeho tele,“ vyjadrila sa pre CBS News matka mladého virtuóza. „V súčasnosti pracuje na vystupovaní. Odkedy ľudia videli, aký je talentovaný, chcú vidieť jeho vystúpenie.“ Naposledy vystupoval pred celou fakultou a zamestnancami školy v Centerville v Ohiu. V publiku bolo deväťsto ľudí a všetci s otvorenými ústami hľadeli na talentovaného 6-ročného slepého chlapca.

Avettovým prvým virálnym videom na jeho Youtubovom kanáli bolo to, na ktorom matku požiadal, aby jeho piesne poslala Adele. V tom čase bola Avettovou obľúbenou speváčkou práve britská hviezda. O videu písali aj miestne médiá. V súčasnosti Avett najradšej hrá piesne od Queen a The Turtles.

Pomoc ostatným

Sara chce naučiť ostatných, aby akceptovali a porozumeli tým, ktorí majú špeciálne potreby. Navštívila Avettovu školu, aby deti oboznámila so zdravotným stavom jej syna, ba dokonca napísala knihu s názvom Cotton Candy Clouds, aby zvýšila záujem o podporu zrakovo postihnutých a slepých ľudí.

„On [Avett] je jednou z postáv v knihe,“ pokračuje Sara. „Raz, keď sme trávili čas na záhrade, nemohol vidieť oblaky na oblohe, a to ma inšpirovalo k napísaniu tejto knihy. Je o odlišnosti a o tom, prečo je každý z nás špeciálny. Všetci sa rodíme s istými darmi.“

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…