Vlhová je štvrtá po 1. kole obrovského slalomu, líderkou Shiffrinová
TASR
TASR

Vlhová je štvrtá po 1. kole obrovského slalomu, líderkou Shiffrinová

V andorrskom Soldeu útočila na pódiové umiestnenie, za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou však zaostávala o výrazných 97 stotín sekundy.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 1. kola finálového obrovského slalomu Svetového pohára v zimnom stredisku Soldeu v Andorre v nedeľu 17. marca 2019. — Foto: TASR - Martin Baumann

Soldeu 17. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla v prvom kole nedeľňajšieho finálového obrovského slalomu Svetového pohára štvrtý najrýchlejší čas. V andorrskom Soldeu mala vo výhľade ďalšie pódiové umiestnenie, za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou však zaostávala o výrazných 97 stotín sekundy. Medzi obe superfavoritky sa ešte vklinila Nemka Viktoria Rebensburgová s odstupom 0,59 s a senzačne aj 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,84).

Vlhová živila pred záverečnými pretekmi sezóny ešte teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom, to by však musela vyhrať a líderka priebežného hodnotenia disciplíny Shiffrinová skončiť mimo redukovanej bodovanej pätnástky. Majsterka sveta sa vydala na trať so štartovým číslom 3 a dostala sa po svojej jazde do vedenia, mrzieť ju však mohli zaváhania, najmä vo výjazde zo strminy do cieľa.

"Nešlo sa mi zase až tak zle. Trochu som na začiatku brzdila, ale potom som sa snažila pustiť lyže. Žiaľ, urobila som dve chyby, ktoré ma dosť veľa stáli. Riskovala som a viem, kde som zaváhala a kde si musím dať pozor, keď pôjdem druhé kolo naplno," povedala pre TASR Vlhová.

Istým spôsobom, až na tú veľkú stratu, si vybojovala priam ideálnu pozíciu. Ak by sa jej opäť podarilo v druhej jazde prekonať Rebensburgovú (a novozélandskú tínedžerku) a dostala by sa do čela, Shiffrinovú by tak dostala pod tlak dilemy, či ísť na víťazstvo alebo si s istotou prísť po štvrtý glóbus sezóny SP. Pravda, teóriu búrali náskok a fazóna fenomenálnej a mentálne silnej Američanky, ako i fyzický stav Vlhovej, ktorá značne vyčerpaná stačila pre TASR pred druhý kolom (12.15) zdôrazniť: "Budem sa snažiť zabojovať v prvom rade o pódium, samozrejme aj o víťazstvo, ale strata je tam samozrejme obrovská. Urobím všetko, čo je v mojich silách. Áno, nemám až takú zlú východiskovú pozíciu, uvidíme, čo sa s tým bude dať robiť."

Profesionálnu kariéru ukončila v nedeľu dlhoročná švédska lyžiarska stálica Frida Hansdotterová. Rozlúčkovú jazdu poňala exhibične, napodobnila Veroniku Velez-Zuzulovú z vlaňajšieho Ofterschwangu a oblečená v národnom kroji zastavovala na trati pri známych. Rozdávala im z prúteného košíka sladké pečivo a v cieli zožala ovácie publika i pretekárskej ekipy.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…