Vlhová je štvrtá po 1. kole obrovského slalomu, líderkou Shiffrinová
TASR
TASR

Vlhová je štvrtá po 1. kole obrovského slalomu, líderkou Shiffrinová

V andorrskom Soldeu útočila na pódiové umiestnenie, za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou však zaostávala o výrazných 97 stotín sekundy.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 1. kola finálového obrovského slalomu Svetového pohára v zimnom stredisku Soldeu v Andorre v nedeľu 17. marca 2019. — Foto: TASR - Martin Baumann

Soldeu 17. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla v prvom kole nedeľňajšieho finálového obrovského slalomu Svetového pohára štvrtý najrýchlejší čas. V andorrskom Soldeu mala vo výhľade ďalšie pódiové umiestnenie, za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou však zaostávala o výrazných 97 stotín sekundy. Medzi obe superfavoritky sa ešte vklinila Nemka Viktoria Rebensburgová s odstupom 0,59 s a senzačne aj 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,84).

Vlhová živila pred záverečnými pretekmi sezóny ešte teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom, to by však musela vyhrať a líderka priebežného hodnotenia disciplíny Shiffrinová skončiť mimo redukovanej bodovanej pätnástky. Majsterka sveta sa vydala na trať so štartovým číslom 3 a dostala sa po svojej jazde do vedenia, mrzieť ju však mohli zaváhania, najmä vo výjazde zo strminy do cieľa.

"Nešlo sa mi zase až tak zle. Trochu som na začiatku brzdila, ale potom som sa snažila pustiť lyže. Žiaľ, urobila som dve chyby, ktoré ma dosť veľa stáli. Riskovala som a viem, kde som zaváhala a kde si musím dať pozor, keď pôjdem druhé kolo naplno," povedala pre TASR Vlhová.

Istým spôsobom, až na tú veľkú stratu, si vybojovala priam ideálnu pozíciu. Ak by sa jej opäť podarilo v druhej jazde prekonať Rebensburgovú (a novozélandskú tínedžerku) a dostala by sa do čela, Shiffrinovú by tak dostala pod tlak dilemy, či ísť na víťazstvo alebo si s istotou prísť po štvrtý glóbus sezóny SP. Pravda, teóriu búrali náskok a fazóna fenomenálnej a mentálne silnej Američanky, ako i fyzický stav Vlhovej, ktorá značne vyčerpaná stačila pre TASR pred druhý kolom (12.15) zdôrazniť: "Budem sa snažiť zabojovať v prvom rade o pódium, samozrejme aj o víťazstvo, ale strata je tam samozrejme obrovská. Urobím všetko, čo je v mojich silách. Áno, nemám až takú zlú východiskovú pozíciu, uvidíme, čo sa s tým bude dať robiť."

Profesionálnu kariéru ukončila v nedeľu dlhoročná švédska lyžiarska stálica Frida Hansdotterová. Rozlúčkovú jazdu poňala exhibične, napodobnila Veroniku Velez-Zuzulovú z vlaňajšieho Ofterschwangu a oblečená v národnom kroji zastavovala na trati pri známych. Rozdávala im z prúteného košíka sladké pečivo a v cieli zožala ovácie publika i pretekárskej ekipy.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…