Švédsko MS: Kvarteto Nórov so zlatou medailou, Slováci zlyhali
TASR
TASR

Švédsko MS: Kvarteto Nórov so zlatou medailou, Slováci zlyhali

Mužov Slovenska mohlo dobre naladiť 6. miesto žien, ambície však až také vysoké medzi 26 štartujúcimi tímami nemali.

Na snímke slovenský reprezentant Michal Šima opúšťa strelnicu v súťazi štafiet na 4x7,5 km na MS v biatlone mužov vo švédskom Östersunde 16. marca 2019. — Foto: FOTO TASR/AP.

Östersund 16. marca (TASR) - Kvarteto biatlonistov Nórska zvíťazilo na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde. V štafetách na 4x7,5 km v zložení Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Boe a Johannes Thingnes Boe zdolali druhých Nemcov o 38,1 sekundy a tretích Rusov o 1:04,1. Slováci Michal Šima, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš zlyhali a zaradili sa až na 18. priečku (+5:25,1).

Pred dvoma rokmi zvíťazilo v rakúskom Hochfilzene Rusko, no prognózy sa prikláňali hlavne k Nórom, ktorí od roku 2009 až päťkrát na MS zvíťazili. Vlani ich však na ZOH v Pjongčangu zdolali Švédi a bolo otázne, či sa história zopakuje. Nóri mali ešte jednu motiváciu navyše, až doteraz v Östersunde boli vždy zlatí, či už v mixe dvojíc, štvoríc, alebo v ženských štafetách. Röiselandovej sa podaril absolútny zápis pár hodín predtým a o rovnaký sa pokúšal v tíme aj J.T. Boe. Favorizovali ich aj sezónne výsledky, dvakrát v SP zvíťazili, okrem nich raz Švédi a raz Rusi. Mužov Slovenska mohlo dobre naladiť 6. miesto žien, ambície však až také vysoké medzi 26 štartujúcimi tímami nemali. Stačilo by im umiestenie v top desiatke, v sezóne boli najvyššie v SP na 9. priečke.

Zaplnená Švédska biatlonová národná aréna si mohla spočiatku užiť aj pomerne priaznivé počasie, nie tak Michal Šima (celková strelecká bilancia 0+3, 1+3) ktorý sa výrazne pri troch dobíjaniach zdržal hneď v úvode na 'ležke', v stoji už v snežení dokonca musel krúžiť na trestnom okruhu. Matej Kazár (0+1, 0+2) vybehol na druhý úsek až na poslednom 26. mieste, 1:52,1 min za vedúcim Ruskom, a príliš situáciu nezlepšil.

V polovici pretekov viedli Francúzi pred Nórmi (+1,3) a Švédmi (+18,8), Slováci figurovali na predposlednom 24. mieste (+2:55.0) takmer s trojminútovou stratou. Nóri s T. Boem prvýkrát viedli po 'ležke' na treťom úseku. Tomáš Hasilla (0+0, 1+3) si pridal 150 m navyše v 'stojke' a Slováci sa už definitívne odsúdili na výsledkový prepad.

Záverečný úsek už bol v znamení nadvlády J.T. Boea, ktorý si užíval náskok na odovzdávke 43,5 sekundy pred M. Fourcadem. Až 22. Martin Otčenáš (0+0, 0+2) mal zasa pri manku 4:36,2 min inú úlohu, snažiť sa, aby ho nikto z najlepších nepredstihol a aby finišoval do cieľa, čo sa mu aj podarilo. J.T. Boe trochu záver zdramatizoval, trikrát si dovolil v 'stojke' dobíjať, no krajnú situáciu zvládol a pokojne dobehol za nórskym zlatom, už štvrtým štafetovým v Östersunde. Francúzov s dvoma trestnými okruhmi v záverečnej streľbe pripravil o medailu M. Fourcade.

Výsledky

preteky štafiet na 4x7,5 km: 1. Nórsko (Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe) 1:12:03,7 (0 tr. okr.+6 dobíjaní), 2. Nemecko (Erik Lesser, Roman Rees, Arnd Peiffer, Benedikt Doll) +38,1 (0+8), 3. Rusko (Matvej Jelisejev, Nikita Poršnev, Dmitryj Malyško, Alexander Loginov) 1:04,1 (0+7), 4. Česko 1:20,7 (0+6), 5. Slovinsko 1:22,4 (0+5), 6. Francúzsko 1:37,2 (3+11), ...18. SLOVENSKO (Michal ŠIMA, Matej KAZÁR, Tomáš HASILLA, Martin OTČENÁŠ) 5:25,1 (2+14)

Konečné hodnotenie SP štafiet (5 z 5 pretekov): 1. Nórsko 270, 2. Rusko 236, 3. Nemecko 233, 4. Francúzsko 226, 5. Rakúsko 208, 6. Švédsko 202, ...12. SLOVENSKO 139

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…