Na MS v biatlone v pretekoch štafiet skončilo Slovensko na 6. mieste
TASR
TASR

Na MS v biatlone v pretekoch štafiet skončilo Slovensko na 6. mieste

Zlato si na 4x6 km trati vybojovali Nórky v zložení Synnoeve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbu Röiselandová pred Švédkami a Ukrajinkami.

Na snímke slovenská reprezentantka Ivona Fialková počas streľby v súťazi štafiet žien na 4x6 km na MS biatlonistiek vo švédskom Östersunde 16. marca 2019. — Foto: TASR/AP

Östersund 16. marca (TASR) - Na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde finišovalo v pretekoch štafiet žien Slovensko s Ivonou Fialkovou, Teréziou Poliakovou, Anastasiou Kuzminovou a Paulínou Fialkovou na 6. mieste (+53,1). Zlato si na 4x6 km trati vybojovali Nórky v zložení Synnoeve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbu Röiselandová pred Švédkami (+24,3) a Ukrajinkami (+35,1).

V seriáli Svetového pohára v doterajších štyroch pretekoch ozdobili víťazstvá Taliansko, Rusko, Francúzsko a obhajkyne titulu z Nemecka, Slovenky sa mohli pochváliť dvakrát 6. miestom. Rolu jasného favorita nikto nespĺňal a podľa poradia vlani na ZOH s prvým Bieloruskom, druhým Švédskom a tretím Francúzskom sa aj teraz mohol zrodiť nečakaný výsledok. Na predchádzajúcich MS sa od roku 2011 objavovali na zlatom stupienku jedine Nemky a Nórky, od roku 1995 táto dvojica a už len Rusko. Nemky boli v histórii najúspešnejšie, až s 10 zlatými medailami.

Na trať v počasí s teplotou -1,5 stupňa a slabým vetrom vyštartovalo 23 štafiet. Pre každú bol dôležitý úvod, aby sa dobre rozbehla a udržala tempo najlepších. Ivona Fialková (celková strelecká bilancia 0+0, 0+2) sa po bezchybnej prvej 'ležke' vyšvihla na 7. miesto, naopak, úplne zlyhali Češky s Puskarčíkovou s tromi trestnými okruhmi, jeden musela absolvovať aj Bieloruska Alimbekavová. V streľbe stojmo Nemka Hinzová krúžila taktiež na trestnom okruhu, I. Fialková dvakrát dobíjala a Poliakovú poslala na trať na 6. mieste, 29,9 sekundy za vedúcimi Taliankami.

Terézia Poliaková (0+1, 0+1) na druhom úseku nestratila cenné sekundy ani tak na streľbe, ako pri behu a postupne v poradí klesala. na odovzdávke bola 11-ta (+1:51,8). Francúzkam nezabrala s tromi trestnými okruhmi po 'stojke' Aymonierová a taktiež z boja o medaily vypadli. Talianky udržala v popredí Gontierová bez jediného dobíjania, no ako prvé prekvapujúco odovzdávali vďaka Eganovej Američanky.

Slovenky sa spoliehali na druhú polovicu pretekov. Kuzminová (0+2, 0+1) stratu postupne sťahovala, aj keď sa zdržala pri streľbe ležmo pri dvoch dobíjaniach. V 'stojke' skomplikovala Nórkam cestu za zlatom s trestným kruhom Eckhoffová, Taliankam ho pripísala Runggaldierová. Kuzminová dobíjala len raz a ocitla sa na 7. priečke, pri odovzdávke s mankom 1:17,9 na prvé miesto.

Do záverečného okruhu vbehla prvá Švédka Öbergová pred Američankou Dreissigackerovou (+17,2), Ukrajinkou Valj Semerenkovou (+39,9) a Nórkou Röiselandovou (+43,1). Paulína Fialková (0+2, 0+0) sa snažila 7. priečku vylepšiť a dotiahnuť sa na najbližšiu Nemku Dahlmeierovú.

V 'ležke' sa veľké zmeny neudiali a čakalo sa už len na záverečnú 'stojku'. Domáca Öbergová ju zvládla až s tromi dobíjaním, Röiselandová nezakolísala a vydala sa v ústrety nórskemu zlatu. Vpred sa posunula aj P. Fialková, Američanka Dreissigackerová si pripísala dva trestné okruhy a Slovensko dobehlo na cennom šiestom mieste.

Výsledky preteky štafiet na 4x6 km:

1. Nórsko (Synnoeve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbu Röiselandová) 1:12:00,1 (1 tr. okr.+8 dobíjaní), 2. Švédsko Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová) +24,3 (0+6), 3. Ukrajina (Anastasija Merkušinová, Vita Semerenková, Julija Džimová, Valj Semerenková) 35,1 (0+5), 4. Nemecko 35,6 (1+14), 5. Rusko 43,6 (0+12), 6. SLOVENSKO (Ivona FIALKOVÁ, Terézia POLIAKOVÁ, Anastasia KUZMINOVÁ, Paulína FIALKOVÁ) 53,1 (0+9)

Konečné poradie SP v štafetách (5 z 5 pretekov): 1. Nórsko 249, 2. Nemecko 241, 3. Francúzsko 230, 4. Švédsko 215, 5. Rusko 214, 6. Taliansko 190, ...12. SLOVENSKO 141

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…