Podnikatelia môžu žiadať o pridelenie kódu pokladnice pre eKasu
TASR
TASR

Podnikatelia môžu žiadať o pridelenie kódu pokladnice pre eKasu

S pomocou tohto kódu si od začiatku apríla môžu podnikatelia stiahnuť inicializačný balíček pre pokladnice, a po jeho inštalovaní môžu začať evidovať tržby.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 15. marca (TASR) - Finančná správa SR od piatka spustila prideľovanie registračných kódov pre elektronické pokladnice pripojené online na jej systém. S pomocou tohto kódu si od začiatku apríla môžu podnikatelia stiahnuť inicializačný balíček pre pokladnice, a po jeho inštalovaní môžu začať evidovať tržby. Povinnosť používať nové elektronické pokladnice majú od začiatku apríla všetky nové prevádzky. Ostatní podnikatelia si musia registráciu tržieb zmeniť do konca júna, informovala v piatok finančná správa.

"Žiadosti o pridelenie kódu sú už dostupné na portáli finančnej správy v osobnej zóne daňovníka v katalógu formulárov," spresnila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. Nakoľko územie Slovenska zatiaľ nie je stopercentne pokryté internetovým signálom, musia podnikatelia, ktorí budú mať prevádzky na takýchto miestach, po pridelení kódu pokladnice eKasa klient podať aj žiadosť o povolenie odkladu zo zasielania údajov z online registračnej pokladnice do systému eKasa. Ak daňový úrad vydá rozhodnutie o povolení odkladu, dátové správy uložené v chránenom dátovom úložisku bude podnikateľ povinný odosielať do systému eKasa najneskôr do 30 dní.

Okrem zakúpenia novej alebo úpravy starej pokladnice na systém eKasa je ďalšou možnosťou, ako splniť legislatívne požiadavky, používanie virtuálnej registračnej pokladnice. "Podnikatelia, ktorí majú záujem už teraz sa online pripojiť na finančnú správu, môžu požiadať o pridelenie kódu virtuálnej registračnej pokladnice. Finančná správa sama zabezpečí, aby virtuálna registračná pokladnica spĺňala od 1. apríla všetky nové zákonné požiadavky," dodala Skokanová.

Finančná správa v uplynulých dňoch čelila obvineniam opozičných poslancov za stranu SaS za údajnú nepripravenosť na spustenie nového systému. Podľa Skokanovej projekt postupuje podľa plánu. V piatok finančná správa tiež informovala, že už boli vydané prvé certifikáty pre výrobcov dátových úložísk a pokladničných programov, potrebných pre zavedenie eKasy.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…