Súťaž Guardians približuje, ako sa brániť pred hekerskými útokmi
TASR
TASR

Súťaž Guardians približuje, ako sa brániť pred hekerskými útokmi

Finále predchádzalo kvalifikačné kolo, prihlásených bolo 127 súťažiacich.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 15. marca (TASR) – Deň pred prezidentskými voľbami dva obranné tímy odolávali hekerským útokom na fiktívne volebné štáby. Hra na spôsob wargame poukazuje na to, ako sa dá zabrániť hekerským útokom a čo takéto incidenty spôsobia v prípade, že zabezpečenie pred kyberzločincami zlyhá. Ako uviedol pre TASR jeden z organizátorov súťaže Guardians Peter Kleinert, aj na Slovensku chýbajú bezpečnostní administrátori, ktorí by vedeli odolávať útokom hekerov.

"Z nedávnej histórie vieme, že hekerský útok je veľmi účinným nástrojom, ktorým sa dajú ovplyvniť voľby. A keďže Slováci si vyberajú novú hlavu štátu, rozhodli sme sa tretí ročník súťaže Guardians venovať veľmi aktuálnej téme možných útokov na predvolebnú kampaň," poznamenal jeden z organizátorov Pavol Draxler. Názov tretieho ročníka súťaže je Vyhraj voľby a môžeš všetko. "Názvom sa snažíme zdôrazniť, že nejde len o to, že niekto stratí informácie, ale že dobre riadeným útokom môže niekto získať moc a ovplyvniť celú krajinu," pokračoval Draxler.

Podľa Kleinerta hekeri dokážu veľmi ľahko napadnúť systémy. "Ide najmä o veľké štáty, kde sa útočníkom oplatí zamiešať sa do kampane, či už únikom informácií, alebo zverejnením problematických vecí na stránkach týchto kandidátov či zneprístupnením jednotlivých systémov," vysvetlil.

Študenti vysokých škôl si počas tretieho ročníka súťaže mohli v reálnom prostredí vyskúšať svoje schopnosti ubrániť volebný štáb proti hekerským útokom. Dva päťčlenné študentské tímy v piatok bránili dáta svojho kandidáta pred hekerskou skupinou. Akí sú úspešní, videli na tabuli. Na nej sa znázornilo, ktoré systémy boli kompromitované a tiež body svojho tímu za úspešnú obranu.

Finále predchádzalo kvalifikačné kolo, prihlásených bolo 127 súťažiacich, z nich 45 sa na hre aktívne podieľalo. Tohtoročnou novinkou sú podľa Kleinerta dva tímy, ktoré proti sebe súťažia. Počas prvých dvoch ročníkov to bol len jeden tím, ktorý mal odolávať kyberútokom. Podľa Kleinerta to, či dokážu študenti odolávať kyberútokom, závisí najmä od toho, o aký druh útoku ide. "Tento rok sú tu veľmi dobre vybavení ľudia, čo sa týka útokov a reverzného inžinierstva," uzavrel Kleinert.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…