Hvezdárne a planetáriá sa počas víkendu otvoria pre verejnosť
TASR
TASR

Hvezdárne a planetáriá sa počas víkendu otvoria pre verejnosť

Do Dňa hvezdární a planetárií zapojené zariadenia pripravujú výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, pútavé praktické ukážky.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Daniel Veselský

Bratislava/Brescia 15. marca (TASR) - Osobitosť Dňu hvezdární a planetárií v tomto roku pridajú oslavy 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Budú trvať celý rok 2019 a ponesú sa pod mottom "100 rokov pod jednou oblohou". Deň hvezdární a planetárií sa na Slovensku spája s poslednou nedeľou pred jarnou rovnodennosťou. V roku 2019 je touto nedeľou 17. marec, niektoré hvezdárne budú pre verejnosť otvorené už v sobotu 16. marca. Patronát nad podujatiami Dňa hvezdární a planetárií na Slovensku má Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, informoval o tom portál astro.sk.

Zoznam podujatí Dňa hvezdární a planetárií je zverejnený na webovej stránke Slovenského zväzu astronómov. Podujatia, ktoré pripravujú astronomické zariadenia na Slovensku, vychádzajú z tradície Európskeho dňa planetárií, založenej v 90. rokoch 20. storočia v talianskom meste Brescia.

Do Dňa hvezdární a planetárií zapojené zariadenia "pripravujú výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, pútavé praktické ukážky". Pritom sa návštevníci budú môcť oboznámiť s výsledkami odbornej činnosti a s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru, uviedol portál astro.sk.

Na medzinárodnej úrovni sa Deň hvezdární a planetárií začal sláviť z iniciatívy Združenia priateľov planetárií (L'Associazione Amici dei Planetari, AAP) v meste Brescia od roku 1991. AAP bola založená v roku 1986 a začala s popularizáciou pozorovaní oblohy. Na medzinárodnej úrovni stála AAP pri založení Dňa planetárií, ktorý sa koná v druhú marcovú nedeľu. V ďalších krajinách sveta pripravujú akcie pri príležitosti tohto dňa od roku 1995 členovia Medzinárodnej spoločnosti planetárií (International Planetarium Society, IPS). Tento deň sa využíva na podporu šírenia poznatkov týkajúcich sa astronómie a na oboznamovanie verejnosti s prácou v astronomických zariadeniach.

Medzinárodná astronomická únia (IUA) je mimovládne združenie profesionálnych astronómov celého sveta. Založená bola v roku 1919, jej poslaním je podporovať a zaisťovať rozvoj astronómie formou medzinárodnej spolupráce. V tomto čase má 11.024 individuálnych členov v 107 štátoch. Z tohto počtu je 82 krajín vrátane Slovenska národnými členmi IUA. Tá spolupracuje s niekoľkými svetovými vedeckými organizáciami. IUA má sídlo v Paríži.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…