R. Raši prezentoval v Ríme piliere digitálnej transformácie Slovenska
TASR
TASR

R. Raši prezentoval v Ríme piliere digitálnej transformácie Slovenska

Raši predstavil aj zákon proti byrokracii, ktorý na Slovensku občanom šetrí ročne viac ako 13 miliónov eur a 620.000 hodín času pri vybavovaní a cestovaní pre potvrdenia.

Na archívnej snímke Richard Raši. — Foto: TASR - Marko Erd

Rím 14. marca (TASR) – Hlavné piliere digitálnej transformácie Slovenska prezentoval podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) počas odborného seminára o digitálnej transformácii Digital Dynamic Visegrad v hlavnom meste Talianska. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ukončil prípravu Stratégie digitálnej transformácie Slovenskej republiky. Médiá o tom vo štvrtok informoval úrad.

Cieľovou skupinou transformácie je občan, ktorý by mal mať jednoduchší každodenný život na pracovisku alebo v súkromí, aj podnikateľ, ktorému by mal štát maximálnou možnou mierou znížiť administratívnu záťaž. Jej stratégia bude klásť prvoradý dôraz na digitálne technológie, ako umelá inteligencia, technológia 5G siete, analytické spracovanie dát či superpočítače, ktoré sa stanú novým motorom ekonomického rastu. "Tvorcovia sa inšpirovali obdobnými stratégiami vyspelých krajín ako Francúzsko, Fínsko, Veľká Británia či Singapur," dodal vicepremiér.

Raši predstavil aj zákon proti byrokracii, ktorý na Slovensku občanom šetrí ročne viac ako 13 miliónov eur a 620.000 hodín času pri vybavovaní a cestovaní pre potvrdenia. Zároveň prezentoval aj pokrok Slovenska v oblasti IT vzdelávania, kde významnú úlohu zohráva Digitálna koalícia, ale aj projekty ako IT Fitness test či Aj ty v IT.

Cieľom seminára bolo podporiť a posilniť existujúce hospodárske vzťahy medzi krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) a Talianskom. Súčasťou bola aj prezentácia hospodárskej a obchodnej situácie v členských krajinách V4 s dôrazom na digitalizáciu.

Vicepremiér rokoval s generálnym riaditeľom Úradu pre inovácie a digitalizáciu IT Eliom Gullom a s podpredsedom parlamentného výboru pre bezpečnosť Adolfom Ursom. Jednou z tém bola kybernetická bezpečnosť a ochrana štátnych dát, na ktorú obe krajiny kladú veľký dôraz. Talianski partneri ocenili najmä boj proti byrokracii, ktorý Slovensko začalo, a budú sa ním inšpirovať, uzatvára úrad.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…