Vláda: Projekty, ktoré sa venujú pomocným profesiám, sú v príprave
TASR
TASR

Vláda: Projekty, ktoré sa venujú pomocným profesiám, sú v príprave

Projekty sú z programového obdobia 2014 až 2020 a celkový objem nenávratných finančných prostriedkov v nich je spolu vyše 130 miliónov eur.

145. schôdza vlády SR v Bratislave v stredu 13. marca 2019. Na snímke vpravo predseda vlády SR Peter Pellegrini a vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír (obaja Smer-SD). — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 13. marca (TASR) - Druhé fázy šiestich národných projektov, ktoré sa venujú pomocným profesiám, sú v štádiu prípravy. Do konca apríla, respektíve mája tohto roka je predpoklad, že budú schválené ich zámery. Jednou z najdôležitejších úloh pomocných profesií je pozitívna zmena životných podmienok v rómskych komunitách. Uvádza sa to v informatívnom materiáli Správa o udržateľnosti pomocných profesií a krokoch k jej zvýšeniu, obzvlášť v nadväznosti na projekty končiace v roku 2019 z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktorý vzala v stredu vláda na vedomie.

"Týmto budú vytvorené predpoklady na vyhlásenie vyzvaní na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Stav prípravy príslušných národných projektov je predpokladom pre zabezpečenie udržateľnosti pomocných profesií aj po roku 2019," konštatuje sa v materiáli. Ide o viac ako 3000 pracovníkov v teréne, významná časť z nich je z marginalizovaných komunít či z najmenej rozvinutých okresov. Projekty sú z programového obdobia 2014 až 2020 a celkový objem nenávratných finančných prostriedkov v nich je spolu vyše 130 miliónov eur.

Správa obsahuje informácie o pomocných profesiách, opis a zameranie národných projektov, informácie o prijatých opatreniach a krokoch na prípravu druhej fázy či pokračovania realizácie projektov. Venujú sa napríklad terénnej sociálnej práci, školstvu či komunitným centrám.

Pomocné (pomáhajúce) profesie sú rôzne druhy terénnej a komunitnej sociálnej práce. Ide o pracovníkov komunitných centier, asistentov učiteľov v školách a materských školách aj zdravotných osvetárov a miestnych občianskych poriadkových služieb v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…