Europarlament schválil reformu vízového informačného systému
TASR
TASR

Europarlament schválil reformu vízového informačného systému

Ide o opatrenie, ktoré má zabezpečiť lepšiu reakciu EÚ na bezpečnostné a migračné výzvy.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Štrasburg 13. marca (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa v stredu dohodli na zlepšení vízového informačného systému (VIS). Ide o opatrenie, ktoré má zabezpečiť lepšiu reakciu EÚ na bezpečnostné a migračné výzvy.

Vízový informačný systém je databáza Európskej únie, ktorú používajú vnútroštátne orgány na kontrolu štátnych príslušníkov tretích krajín (nečlenských štátov EÚ) žiadajúcich o udelenie víz na cestu do schengenského priestoru.

Reforma vízového informačného systému má za cieľ lepšie reagovať na vyvíjajúce sa bezpečnostné a migračné výzvy v Európe a zlepšiť riadenie vonkajších hraníc EÚ.

Europoslanci chcú, aby reforma VIS zahŕňala aj povinné bezpečnostné kontroly vo všetkých databázach EÚ s cieľom odhaliť žiadateľov, ktorí používajú viaceré totožnosti, a identifikovať každého, kto predstavuje bezpečnostné riziko alebo riziko z hľadiska nelegálnej migrácie. Rovnako sa zameriava na dlhodobé víza - vrátane tzv. "zlatých víz" a povolení na pobyt, ktoré budú pridané do databázy s cieľom uzavrieť súčasné medzery v bezpečnostných informáciách.

Reforma sa týka aj zníženia veku maloletých osôb, od ktorých úrady požadujú odtlačky prstov a snímky tváre - z 12 na 6 rokov. Cieľom je pomôcť identifikovať a vysledovať nezvestné deti a znovuobnoviť rodinné väzby. Poslanci rozhodli, že odtlačky prstov sa nebudú vyžadovať od osôb starších ako 70 rokov.

EP okrem toho požaduje aj lepší prístup Europolu a orgánov činných v trestnom konaní k údajom VIS s cieľom identifikovať obete trestných činov alebo dosiahnuť pokrok pri vyšetrovaní závažných trestných činov alebo terorizmu.

Spravodajca uznesenia, portugalský poslanec Carlos Coelho, v správe pre médiá uviedol, že EP týmto krokom uzatvára informačné medzery v bezpečnostnej stratégii EÚ.

"Zlaté víza budú skúmané ako nikdy predtým v Európe. Bezpečnostné kontroly budú harmonizované na celom kontinente so zvýšenou spoluprácou medzi konzulárnymi orgánmi, príslušníkmi pohraničnej stráže a policajtmi. Získame lepšie nástroje pre návratovú politiku, zabránime obchodovaniu s deťmi a účinnejšie identifikujeme zločincov a teroristov," opísal situáciu Coelho. Podľa jeho slov odobrená reforma vytvára "VIS pre budúcnosť".

Za reformu vízového informačného systému hlasovalo 522 poslancov, 122 členov bolo proti a 31 sa hlasovania zdržalo. EP tým prijal svoju pozíciu na vyjednávanie o reforme VIS s ministrami členských krajín (Rada EÚ) o konečnom znení právnych predpisov.

Správa EP upozornila, že VIS od roku 2011 pomáha vízovým, pohraničným, azylovým a migračným orgánom kontrolovať štátnych príslušníkov nečlenských štátov EÚ, ktorí žiadajú o víza. Členské štáty spracúvajú ročne okolo 18 miliónov žiadostí o krátkodobé schengenské víza. V auguste 2018 mal systém viac ako 60 miliónov žiadostí o víza a 40 miliónov súborov odtlačkov prstov.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…