Manželia za 20 rokov vysadili viac ako dva milióny stromov. Zdevastované územie premenili na nádherný les
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Manželia za 20 rokov vysadili viac ako dva milióny stromov. Zdevastované územie premenili na nádherný les

Spojili sily a zničenú oblasť zachránili. Pohľad na dnešnú podobu lesa je neskutočný.

— Foto: Facebook/Instituto Terra

BELO HORIZONTE 13. marca - Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia bol brazílsky fotožurnalista Sebastião Ribeiro Salgado vystavený veľmi náročnej skúsenosti. Návšteva Afriky bola pracovná a mal svojím objektívom zachytiť hrôzostrašné následky rwandskej genocídy, pri ktorej zomrelo viac ako 800 000 tisíc ľudí. S traumatickým zážitkom sa tak vracal domov do brazílskeho Minas Gerais a veril, že mu k „uzdraveniu“ pomôže návšteva jeho milovaného lesa, v ktorom vyrastal. Realita, ktorú pred sebou uvidel, ho však položila na kolená.

Prečítajte si tiež: Nová virálna výzva je to najlepšie, čo sa mohlo stať: Ľudia po celom svete upratujú parky, pláže a ulice

Pred očami sa mu totiž zjavilo len prašnú rozrytú pôdu, kde po hustých lesoch zostali len pne. Pár rokov stačilo, aby sa jeho rodné mesto zmenilo na nepoznanie. Za celou touto katastrofou stáli lesníci a nekompromisné odlesňovanie. Pohľad bol pre Salgada zničujúci. „Krajina bola rovnako chorá ako ja. Len asi 0,5 % územia bolo pokryté stromami,“ prezradil v rozhovore pre The Guradian zlomený fotograf.

Zasiahla manželka

Našťastie, mal Salgado úžasnú manželku, ktorá mu bola obrovskou oporou a ktorá prišla s takmer nemožným návrhom. Rozhodla sa totiž, že spoločnými silami obnovia zničený les. Samozrejme, že Salgado podporil jej myšlienku, a tak sa spoločne pustili do ťažkej misie. Fotograf kúpil od svojich rodičov opustený starý ranč a začal budovať sieť dobrovoľníkov a partnerov, ktorí by ich obrovský projekt zafinancovali. V roku 1998 manželia založili organizáciu Instituto Terra, ktorá neúnavne pracovala na oživení zničeného prírodného bohatstva.

Obrovská zmena k lepšiemu

Ako informuje portál Effortsforgood, prvé semienko zasadil Salgado v decembri 1999. Pár na začiatku najal približne 24 pracovníkov, čo sa však v priebehu rokov zmenilo a pridal sa k nim veľký počet dobrovoľníkov. Pracovalo sa vo dne i v noci. Obrovský kus tvrdej práce čoskoro priniesol svoje ovocie. Tropické stromy pochádzajúce z regiónu začali rozkvitať. Ručne zasadené stromy a kríky pozostávali prevažne z miestnych odrôd. Od samotného začiatku sa im spoločnými silami podarilo zasadiť viac ako dva milióny sadeníc. Celkovo išlo o 293 druhov stromov a kríkov, ktoré oživili plochu o rozlohe 1 502 akrov. Miesto sa opäť začalo meniť na nádherný kus zeme. Oblasť bola vyhlásená za súkromnú prírodnú rezerváciu a najnovšie satelitné snímky odhalili, ako sa spustošená krajina zmenila na zelenú lesnú pokrývku.

Dôležité zmeny

Projekt zalesňovania, ktorý je nepochybne jednou z najväčších enviromentálnych iniciatív na svete, tiež pomohol kontrolovať eróziu pôdy a oživiť prírodné pramene v tejto oblasti. V ôsmich vodných prameňoch, ktoré boli vyschnuté, dnes prúdi okolo 20 litrov vody za minútu. To automaticky pomáha oblasti, ktorá je náchylná na sucho. Salgadov les vyriešil aj otázku klimatických zmien, keďže sa vďaka stromom a zeleni zvýšil počet zrážok a prinavrátilo sa chladnejšie počasie.

Prečítajte si tiež: Babička chce zachrániť planétu pre svoje vnúčatá. Za rok vyčistila od smetí už 52 pláží

Najdôležitejšou a pozitívnou zmenou, ktorú les so sebou priniesol, je návrat pôvodných živočíchov. Opäť sa objavilo viac ako 172 druhov vtákov, 33 druhov cicavcov, 15 druhov obojživelníkov a plazov. Mnohé rastliny a živočíchy žijúce v tomto lese sa objavujú aj na zozname ohrozených druhov.

Zobuďme sa!

Ľudstvo by sa malo spamätať a brať si príklad od ľudí, akými sú Salgado a jeho manželka. Práve takýto ľudia sú našou nádejou. Skúsme sa vzdať ničenia všetkého okolo nás. Ak dvaja ľudia dokážu v priebehu 20 rokov vytvoriť les o rozlohe 1502 akrov, predstavme si, čo dokáže ľudstvo, keď spojí svoje sily. Každý strom, ktorý je vysadený, prináša so sebou ročne až 118 kilogramov kyslíka. Okrem toho lesy pohlcujú škodliviny a sú dokonalým prírodným filtrom pre bordel, ktorý opäť my ľudia produkujeme.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…