Agrorezort: Poslanci rozhodnú, či budú akceptovať pripomienky A. Kisku
TASR
TASR

Agrorezort: Poslanci rozhodnú, či budú akceptovať pripomienky A. Kisku

Žiaden poctivý obchodník s potravinami nemôže podľa Matečnej mať so zákonom o neprimeraných podmienkach problém.

Andrej Kiska, archívna snímka. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 12. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR rozhodnú pri opätovnom schvaľovaní prezidentom vetovaného zákona o neprimeraných podmienkach, či budú akceptovať pripomienky hlavy štátu. Uviedol to pre TASR Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na utorkové vyjadrenia obchodných zväzov.

"Pripomienky, ktoré vzniesol prezident Slovenskej republiky, sa týkajú poslaneckých pozmeňujúcich návrhov, a teda práve poslanci v konečnom dôsledku rozhodnú o tom, či ich akceptujú, alebo nie. Pre nás je najdôležitejšie, aby zákon bol účinný čo najskôr," zdôraznil Feik.

Podčiarkol, že vďaka zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami majú byť obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín férovejšie a vyváženejšie. Nová právna úprava eliminuje viac ako 40 rôznych nekalých obchodných praktík. Dodávatelia budú ochránení od rôznych dodatočných poplatkov, skráti sa lehota splatnosti faktúr, pribudne možnosť podávania anonymných podnetov, zlepší sa kontrola a sprísnia sa sankcie.

"Je absolútne neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz. Obchodníci zneužívali svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykosťovali. Negatívne dôsledky cítia nielen poľnohospodári a potravinári, ale aj spotrebitelia. Rozhodli sme sa tomu zabrániť a vytvoriť poctivejšie podmienky pre dodávateľov potravín. Očakávame, že výrobcom potravín sa bude lepšie dýchať, vďaka čomu budú môcť investovať do nových technológií, zaplatiť ľudí a dodávať kvalitné suroviny," uviedla vicepremiérka a šéfka MPRV Gabriela Matečná (SNS).

Žiaden poctivý obchodník s potravinami nemôže podľa Matečnej mať so zákonom o neprimeraných podmienkach problém. "Zákon ale klepne po prstoch všetkým špekulantom, ktorí profitujú na úkor dodávateľov. V tomto nerovnom súboji jednoznačne stojím na strane poľnohospodárov, potravinárov a spotrebiteľov," doplnila Matečná.

Slovenské spoločnosti združené vo Zväze obchodu (ZO) SR, Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO), Slovenskom združení pre značkové výrobky (SZZV) a v Slovenskom združení výrobcov piva a sladu (SZVPS) vyzvali v utorok poslancov NR SR, aby prijali pripomienky prezidenta SR k vetovanému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Zákon v schválenej podobe podľa nich ohrozí dodávateľov, ktorých by mal chrániť.

Obchodníci aj zástupcovia mnohých výrobcov preto veria, že poslanci parlamentu prijmú argumentáciu prezidenta SR a uskutočnia potrebné zmeny v duchu Ústavy SR a aj v duchu európskej legislatívy.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…