Slovenčina sa vyučuje aj v Paríži: Pôsobí tam lektor z ministerstva
TASR
TASR

Slovenčina sa vyučuje aj v Paríži: Pôsobí tam lektor z ministerstva

Na základe údajov ministerstva v prebiehajúcom akademickom roku pôsobí v zahraničí 22 lektorov slovenského jazyka a kultúry v 15 krajinách sveta.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bordeaux/Bratislava 12. marca (TASR) – V aktuálnom akademickom roku pôsobí vo Francúzsku jeden lektor slovenského jazyka a kultúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR na Štátnom inštitúte východných jazykov a kultúr (INALCO) v Paríži. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

INALCO je jedinou francúzskou školou, ktorá ponúka kompletné vysokoškolské štúdium slovenčiny vo Francúzsku. Na lektoráte študuje momentálne slovenčinu 14 študentov aj so stážistami.

"Lektori pôsobia v zahraničí na základe medzinárodných zmluvných dokumentov uzatvorených medzi MŠVVaŠ SR a partnerskou stranou. Vyslanie lektorov sa uskutočňuje na základe požiadavky partnerskej strany, ktorá pre výučbu slovenského jazyka a kultúry zabezpečí vhodné podmienky (študijné odbory, programy). Ministerstvo v roku 2018 iniciovalo preverenie záujmu francúzskej strany o výučbu slovenského jazyka a kultúry na univerzitách vo Francúzsku. V súčasnosti čakáme na vyjadrenie," konštatoval odbor komunikácie.

"V predchádzajúcom období pôsobili lektori na univerzitách v Clermont Ferrand, v Štrasburgu a učiteľ v Bordeaux. Francúzska strana však už o vyslanie lektorov slovenského jazyka a kultúry nepožiadala v ďalšom období," uviedol.

V Bordeaux bola v roku 1991 zriadená aj Slovenská sekcia na miestnom Lýceu Camilla Julliana. Od školského roku 2012/2013 sa v programe nepokračuje. "Nakoľko nedošlo k dohode na spôsobe financovania učiteľa - asistenta na lýceu v Bordeaux, na základe dohody medzi slovenskou a francúzskou stranou sa nerobil nový nábor slovenských študentov do Bordeaux. Školským rokom 2012/2013, ukončením štúdia posledných žiakov, sa teda toto štúdium skončilo. Štúdium slovenských žiakov v Bordeaux nie je zakotvené v aktuálnom zmluvnom dokumente," odpovedal rezort školstva na otázku TASR, prečo došlo k zrušeniu výučby, a ako vidí možnosť jej obnovenia.

Na základe údajov ministerstva v prebiehajúcom akademickom roku pôsobí v zahraničí 22 lektorov slovenského jazyka a kultúry v 15 krajinách sveta.

spravodajkyňa TASR Monika Himpánová

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…