Inštitúcie EÚ majú predbežnú dohodu o lepšej ochrane oznamovateľov
TASR
TASR

Inštitúcie EÚ majú predbežnú dohodu o lepšej ochrane oznamovateľov

Komisia predložila návrh nových pravidiel na ochranu oznamovateľov (tzv. whistleblowerov) v celej EÚ v apríli 2018.

Frans Timmermans, archívna snímka. — Foto: TASR /AP

Štrasburg 12. marca (TASR) - Európska komisia (EK) privítala správu, že vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ (členské štáty) dosiahli v utorok v Štrasburgu predbežnú dohodu o nových pravidlách, ktorými sa zaručí vysoká úroveň ochrany oznamovateľov porušenia práva v krajinách EÚ.

Komisia predložila návrh nových pravidiel na ochranu oznamovateľov (tzv. whistleblowerov) v celej EÚ v apríli 2018.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v tejto súvislosti upozornil, že oznamovatelia konajú v záujme spoločnosti a treba ich chrániť pred potrestaním, prepustením zo zamestnania, preradením na nižšiu pozíciu alebo súdnym stíhaním. "Nové pravidlá na úrovni EÚ slúžia presne na tento účel a zaručia im, že budú môcť bezpečne oznámiť porušenie práva EÚ v mnohých oblastiach. Pomôže to v boji proti podvodom, korupcii, vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnickými osobami a pri odstraňovaní škôd na ľudskom zdraví a životnom prostredí," spresnil Timmermans, ktorý zároveň vyzval členské štáty, aby zaviedli do vnútroštátnych pravidiel komplexné rámce ochrany oznamovateľov na základe rovnakých zásad.

Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová dodala, že exekutíva EÚ si aj vďaka odhaleniam v kauzách Dieselgate, Luxleaks, Panama papers či Cambridge Analytica uvedomila, akú veľkú úlohu zohrávajú oznamovatelia pri odhaľovaní nezákonných aktivít, ktoré poškodzujú verejný záujem a ohrozujú celkovú prosperitu EÚ.

"Teší ma, že sa nám podarilo dospieť k vyváženému systému, ktorý motivuje zamestnávateľov k riešeniu problémov interne, ale zároveň umožňuje oznamovateľom obrátiť sa na orgány verejnej moci bez strachu z odvetných opatrení," opísala situáciu Jourová.

Nové pravidlá sa týkajú širokého spektra oblastí, ktoré upravuje právo EÚ. Patrí medzi ne boj proti praniu špinavých peňazí a zdaňovanie právnických osôb, ochrana údajov, ochrana finančných záujmov Únie, bezpečnosť potravín a výrobkov, ako aj ochrana životného prostredia a jadrová bezpečnosť. Členské štáty môžu rozšíriť uplatňovanie týchto pravidiel aj na iné oblasti.

Komisia pripomenula, že ochrana oznamovateľov v jednotlivých štátoch EÚ je v súčasnosti rozdrobená a nevyvážená. Vo väčšine krajín EÚ je táto ochrana iba čiastočná a vzťahuje sa len na konkrétne odvetvia alebo kategórie zamestnancov.

Predbežnú medziinštitucionálnu dohodu musí ešte oficiálne schváliť EP v plenárnom hlasovaní aj ministri členských štátov EÚ (Rada EÚ).

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…