Lekári jej dávali len 4 % šancu na prežitie. Malá bojovníčka zvíťazila nad rakovinou, aj keď tomu nik neveril
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Lekári jej dávali len 4 % šancu na prežitie. Malá bojovníčka zvíťazila nad rakovinou, aj keď tomu nik neveril

Do boja proti zákernej chorobe sa zapojilo množstvo ľudí. Vďaka ich príspevku, mohla 4-ročná princezná podstúpiť špeciálnu liečbu.

— Foto: PA

LONDÝN 12. marca - Má iba štyri roky, no život jej do cesty postavil tú najťažšiu skúšku. Isla Catonová a najmä jej rodičia si museli, žiaľ, vypočuť, že ich princeznej diagnostikovali neuroblastóm. Stalo sa tak v marci 2017, pričom dievčatku dávali odborníci len štvorpercentnú šancu na prežitie. Začal sa boj o prežitie a záchranu malej pacientky, ktorú napadla agresívna rakovina. Isla sa dostala na zoznam ako čakateľka na nový druh liečebného postupu v Barcelone. Aj napriek tomu, že bola zapísaná ako štvrtá v poradí, špecialisti napokon rozhodli, že je najideálnejšou osobou pre danú liečbu.

Foto: PA

Toto rozhodnutie z nej napokon urobilo prvú osobu na svete, ktorá sa podrobila tejto špeciálnej liečbe obsahujúcej kombináciu chemoterapie a podávanie protilátok. Novinka zožala veľký úspech. Mamina malého dievčatka Nicol bola nadšená, keď si konečne uvedomila, že jej dcérka vyhrala svoj boj. „Keď boli výsledky známe, začala som plakať. Bol to ten najlepší deň môjho života. Ešte stále som to nespracovala, aby som bola úprimná,“ prezradila Nicol. Verí tiež, že príbeh Isly povzbudí aj ostatných ľudí trpiacich rakovinou, ako aj ich príbuzných.

Obrovská pomoc

Samozrejme, že táto liečba nebola zadarmo a bolo potrebné získať financie. Podarilo sa to vďaka zbierke, do ktorej sa zapojili fanúšikovia dvoch najväčších rivalov West Ham United a Millwall. Vďaka nim sa podarilo vyzbierať 500 000 libier na financovanie liečby. Pomohli aj herci Danny Dyer a James Corden a zapojila sa aj nadácia Bradley Lowery Foundation, založená po tragickej smrti šesťročného Bradleyho v roku 2017, ktorý svoj boj proti zákernej chorobe prehral.

Nicol všetkým rodičom odkazuje, že v podobných situáciách by mali považovať zbierku za možnosť, ako sa liečby dočkať a uskutočniť ju aj napriek tomu, že NHS (britský National Health Service) ju nehradí. Rovnako tak upozorňuje na to, aby rodičia skontrolovali vedeckú úspešnosť liečby predtým, ako sa k nej sami dostali. „Existuje veľa možností, ktoré NHS neponúka,“ priznala Nicol.

Boj pokračuje

Aj napriek tomu, že testy ukazujú, že sa rakovina stiahla, liečba je aj naďalej potrebná. Isla musí podstúpiť ďalšie dve kolá chemoterapie, liečbu protilátkami a vakcínami. Liečba by mala zabezpečiť, aby sa choroba opäť nevrátila. Rodičia malého dievčatka veria, že akonáhle Isla príde domov, začne žiť a vychutnávať si bežný život. „Dúfame, že keď sa vrátime domov, budeme môcť začať premýšľať o veciach, ako je napríklad škola,“ prezradila svoje priania mama Nicol a dodala, že chce, aby sa jej dcéra tešila všetkému, čomu sa tešia jej rovesníci.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…