Lubyová: Zákon o pedagogických zamestnancoch je v prospech učiteľov
TASR
TASR

Lubyová: Zákon o pedagogických zamestnancoch je v prospech učiteľov

Desať organizácií pôsobiacich v oblasti školstva žiada stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Na archívnej snímke ministerka školstva Martina Lubyová. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 11. marca (TASR) - Všetky zmeny, ktoré sú súčasťou zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, sú v prospech učiteľov. Vo videu na svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Nový systém sa bude podľa jej slov vyznačovať lepšou kvalitou.

"Chcela by som ubezpečiť všetkých učiteľov, že nikto nepríde ani o peniaze, ani o príplatky v rámci nového systému profesijného vzdelávania, ktorý by mal nahradiť terajší kreditový systém," uviedla Lubyová. Na základe rokovania s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý rezortu školstva tlmočí reakcie od učiteľov zo svojej základne, sa ministerstvo školstva rozhodlo, že do zákona zapracuje ďalšie zmeny. "Všetky v prospech učiteľskej obce," poznamenala šéfka rezortu školstva.

Lubyová ubezpečila, že možnosť poskladať si 12-percentný príplatok za ďalšie vzdelávanie ostane aj v novom systéme. "Prechodné obdobie sme na základe požiadaviek odborárov predĺžili na sedem rokov," povedala ministerka s tým, že nikto nepríde o kredity, respektíve príplatky z "večera do rána".

Šéfka rezortu školstva pripomenula, že schválením zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch bude opäť zavedená možnosť príplatku za inovačné vzdelávanie. "Pôvodne už v systéme nebolo inovačné vzdelávanie za príplatok, ale keďže naše analýzy ukázali, že veľká časť učiteľov ho naozaj využíva, tak sme opäť zaviedli možnosť príplatku za tento druh vzdelávania. Opäť ostávajú tieto príplatky ako v starom systéme, ale bude mať už lepší, novší a kvalitnejší obsah," poznamenala ministerka školstva. Zmeny, ktoré vyrokovali odbory oproti pôvodnému zneniu zákona, budú predložené na nasledujúcej schôdzi parlamentu.

Desať organizácií pôsobiacich v oblasti školstva žiada stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Ten je aktuálne v druhom čítaní a parlament by o ňom mal rokovať koncom mesiaca. Žiadosť o stiahnutie zákona iniciujú organizácie formou petície. Petíciu podpísalo viac ako 13.110 ľudí.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…