Dobré noviny
Švédska školáčka spustila revolúciu: K jej protestom proti zmene klímy sa po prvý raz pridávajú aj Slováci
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Švédska školáčka spustila revolúciu: K jej protestom proti zmene klímy sa po prvý raz pridávajú aj Slováci

— Foto: Facebook/Greta Thunberg

Stoja za ňou tisícky detí po celom svete.

ŠTOKHOLM 9. marca - Greta Thunbergová má 16 rokov a Aspergerov syndróm, no plne si uvedomuje vážnosť súčasnej situácie. Keď sa 20. augusta uplynulého roka rozhodla ísť protestovať pred švédsky parlament, nik by nepredpokladal, kde sa o pol roka ocitne. Mladú Švédku trápi osud planéty a spúšťačom jej aktivizmu bola nečinnosť kompetentných po horúčavách v Európe a požiaroch vo Švédsku v roku 2018. Dospelí ľudia sú nečinní, pričom ich ruky nie sú zviazané, a to Gretu štve. Príde zmena?

Blížili sa voľby

Prvýkrát protestovala 20. augusta 2018 a pokračovala v tom až do švédskych parlamentných volieb, ktoré boli naplánované na 9. september. Jej požiadavka bola jasná: chcela, aby vláda znížila uhlíkové emisie podľa Parížskej dohody. Pre britský Guardian uviedla: „Švédsko zažilo najteplejšie leto vôbec. Blížili sa voľby, ale nikto nehovoril o klimatických zmenách. Preto som sa rozhodla sedávať pred švédskym parlamentom, aby som žiadala našich politikov považovať zmeny klímy za to, čo predstavujú: za najväčšiu vec, ktorej čelíme.“

Jej vytrvalosť inšpiruje svet

Po parlamentných voľbách pokračovala v protestoch, no už nie každodenne, ale iba v piatky. V pondelok, utorok, stredu a štvrtok šla do školy, no v piatok, keď sa ráno umyla, najedla a obliekla, vzala svoj kartónový transparent a opäť sa vydala pred budovu švédskeho parlamentu, zvanú Riksdag. V tom čase si jej vytrvalosť všimli viaceré svetové médiá. Podobné protesty boli zorganizované aj v iných krajinách sveta, ako napríklad v Holandsku, Nemecku, Dánsku, Fínsku, ba aj v Austrálii sa tisícky študentov rozhodli zájsť poza školu a ísť protestovať pred sídla „najmocnejších“.

V poľských Katoviciach sa postavila pred všetkých zúčastnených na summite OSN o klimatických zmenách a prehovorila: „Nie ste dosť dospelí na to, aby ste povedali, ako sa veci majú. Dokonca aj toto bremeno necháte na nás, na deťoch. V roku 2078 oslávim 75. narodeniny. V prípade, že budem mať deti, možnože ten deň oslávia so mnou. Možno sa na vás budú pýtať a možno sa budú pýtať, prečo ste nič neurobili, keď bol ešte stále čas konať.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School strike week 29. #climatestrike #schoolstrike4climate #fridaysforfuture

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Piatkové protesty po celom svete

Svojím presvedčením inšpiruje státisíce ľudí, nielen detí, po celom svete. „V prípade, že sa pár detí dostane na predné strany novín len preto, že nechodia do školy, predstavte si, čo všetko by sme mohli dokázať, ak by sme naozaj chceli. Prišla som povedať, že zmena aj tak nastane, či sa vám to páči alebo nie,“ pohrozila svetovým lídrom.

Ľudia Gretu nasledujú, a preto po celom svete organizujú študentské protesty. V desiatkach krajinách sveta sa deti pokúsia presvedčiť svojich politikov, aby na ne mysleli a odvrátili blížiaci sa kolaps prírody. Mapu všetkých protestov nájdete na webe Gretinho projektu FridaysForFuture - PiatkyPreBudúcnosť. Pridať sa môžete aj vy, pretože protestovať sa bude v piatok 15. marca aj Bratislave na Námestí SNP od 10:00 do 15:00 a v Košiciach na Hlavnej v čase 14:00-15:00.


Už ste čítali?