Strávil 45 rokov pripútaný na lôžko, teraz tvorí seriál
SITA
SITA

Strávil 45 rokov pripútaný na lôžko, teraz tvorí seriál

Muž, ktorý prežil 45 rokov v nemocnici pripojený na dýchací prístroj, tvorí animovaný televízny seriál o svojom živote.

Brazílčan Paulo Henrique Machado prežil takmer celý svoj život v nemocnici. Ako dieťa trpel detskou obrnou, ktorá spôsobila čiastočnú paralýzu a i dnes je 24-hodín denne pripojený na dýchacie prístroje v miestnej nemocnici. Na rovnakom sa na vozíčku pohybuje už 45 rokov, namiesto sebaľútosti a žiaľu sa vyštudovaný počítačový animátor radšej sústredí na niečo iné – tvorbu seriálu o vlastnom živote.

Muž strávil 45 rokov v nemocnici, inšpiruje aj z lôžka

"Hrať futbal alebo sa hrať s hračkami pre mňa v detstve neprichádzalo do úvahy, a tak bolo všetko o využití mojej fantázii," uviedol Machado, ktorého matka zomrela len dva dni po jeho narodení.

"Ale nebol som sám. Boli pri mne Eliana, Pedrino, Anderson, Claudia, Luciana a Tania. Zostali so mnou viac ako desať rokov," spomína Brazílčan, ktorý sa v detstve musel prizerať smrti svojich jediných priateľov v prostredí bielych plášťov. "Každá smrť bola ako rozkúskovanie, takmer ako niečo fyzické – ako zmrzačenie," dodal muž, ktorý ako jediný spolu s priateľkou Elisou prežil až dodnes.

Pre lekárov je záhadou, ako mohli vydržať tak dlho, z dôvodu možnej infekcie si ich radšej nechávajú pod dohľadom. Machado za celý svoj život opustil nemocnicu len 50-krát, za najpamätnejší považuje práve výlet na pláž: "Poznal som pláž len z fotografií, filmov, pohľadníc a z rozprávania druhých, takže som si vytvoril vlastný obraz mora a pláže. Zobrali nás tam autami, Paulo bol vo vozíku a mňa tlačili na posteli priamo po piesku."

Muž strávil 45 rokov v nemocnici, inšpiruje aj z lôžka

Jeho jediná priateľka Eliana Zagui, známa aj pod prezývkou Leca, je úspešná autorka a výtvarníčka, ktorá maľuje ústami a Machadova veľká inšpirácia. Dvojici sa prostredníctvom internetovej dobročinnej zbierky podarilo získať 65-tisíc dolárov, vďaka ktorým chcú teraz Elianinu knihu The Adventures of Leca and her Friends premeniť na filmový seriál. Machado chce prispieť aj svojimi zážitkami.

"Pomyslel som si – čo keby som začal projekt? Prečo nevytvoriť možnosti pre ľudí, aby videli čím sme si museli prejsť. Aby sa deti naučili viac o hendikepoch a výzvach, ktoré s nimi idú ruka v ruke a nevnímali vozíček či barly ako prekážky, ale ako pomôcky?" pýta sa Machado, ktorý už usilovne pracuje na prvých častiach seriálu.

"Moje srdce je naplnené radosťou, že dokázal dosiahnuť jeden zo svojich cieľov – vytvoriť film. Dobrodružstvá, ktoré vyrozpráva, sú založené aj na mojej knihe. A som si istá, že pokiaľ sa nevzdá a ľudia mu trošku pomôžu, všetko bude v poriadku," dodala o svojom priateľovi Eliana.

www.news.com.au

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…