Dobré noviny
Ekonomika eurozóny je na ceste k ďalšiemu miernemu rastu
TASR
TASR

Ekonomika eurozóny je na ceste k ďalšiemu miernemu rastu

Ekonomika eurozóny je na ceste k ďalšiemu miernemu rastu v súčasnom 3. štvrťroku 2013, ale výraznejšie oživenie hospodárstva stále brzdí celý rad faktorov.

Londýn 15. augusta (TASR) - Ekonomika eurozóny je na ceste k ďalšiemu miernemu rastu v súčasnom 3. štvrťroku 2013, ale výraznejšie oživenie hospodárstva stále brzdí celý rad faktorov.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Vyhlásil to dnes Howard Archer, hlavný analytik spoločnosti IHS Global Insight pre Európu a Britániu, ktorého cituje agentúra RTTNews.

Hospodárstvo eurozóny môže pokračovať v raste, ale zatiaľ len miernom, domnieva sa Archer. Mnohé krajiny už totiž mohli zmierniť tempo ozdravovania verejných financií. Aj nízka miera inflácie v regióne a prípadná stabilizácia pracovného trhu v kombinácii s postupným zrýchľovaním globálnej ekonomiky by mali eurozóne na budúci rok pomôcť postupne zvýšiť výkon jej hospodárstva.

Archer pripomína, že podniky v eurozóne by sa zároveň mali pripravovať na investície do svojho ďalšieho rozvoja a zvýšenia konkurencieschopnosti.

Hlavný analytik IHS Global Insight ale upozorňuje, že tempo rastu eurozóny budú ešte určitý čas brzdiť viaceré negatívne faktory, predovšetkým prísna a obmedzená fiškálna politika, stále tvrdé podmienky na finančných trhoch, problémy bankového sektora a veľmi vysoká nezamestnanosť, ktorá bráni oživeniu spotrebiteľských výdavkov. A vzhľadom na tieto faktory firmy budú len pomaly zvyšovať svoje investície, dodáva Archer.

Eurozóna sa v uplynulom 2. štvrťroku konečne dostala z recesie, najdlhšej v histórii bloku. Na ilustráciu, hrubý domáci produkt (HDP) regiónu v období apríl - jún vzrástol medzikvartálne o 0,3 %, zatiaľ čo v prvých troch mesiacoch roka ešte klesol o 0,3 %.

Podľa Archera tento výsledok znižuje pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka (ECB) bude pokračovať v redukcii kľúčovej úrokovej sadzby. Na druhej strane nevylučuje, že banka môže túto sadzbu ešte stlačiť na 0,25 % zo súčasných 0,5 %, aby podporila ekonomiku.

Už ste čítali?